Френският в. "Монд" разкритикува вчера начина, по който френският президент Жак Ширак е изразил мнението си за позицията на Румъния и България по иракската криза. "Като нападна по този крайно недипломатичен начин страните-кандидатки за ЕС, поддали се на натиска на Вашингтон и подкрепили политиката на Буш за Ирак, френският президент потвърди, че кризата в ЕС далеч надхвърля въпроса за Ирак", пише "Монд". Според вестника Ширак е сбъркал, като е заплашил както "проамерикански правителства" в Източна Европа, така и техните избиратели, "които са също толкова антивоенно настроени като общественото мнение в стара Европа".
"Избликът на Ширак бе посрещнат с пренебрежение от кандидатките за ЕС" е заглавието на британския в. "Таймс". Като илюстрация е посочена реакцията на полския външен министър Влоджимеж Чимошевич, че подобна реторика не води до нищо и че емоциите не са най-добрият съветник на политиците. Консервативният "Дейли телеграф" цитира мнението на дипломат от Източна Европа, който казва, че дори Съветският съюз не би си позволил да държи такъв тон на съюзниците от Варшавския договор.
Според германския "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Ширак бил ядосан на източноевропейците, тъй като тяхната позиция оспорвала претенциите на Германия и Франция, че говорят от името на Европа. Австрийският "Дер Щандарт" пише, че Ширак се държал като "гувернантка" на страните-кандидатки, обвинявайки ги в липса на възпитание. Вестникът изтъква, че отношението на френския президент не е просто реакция на "писмото на осемте". В много по-голяма степен то изразява големия скептицизъм на Париж към проекта за разширяването на ЕС, смята ежедневникът. "Европа обаче не се нуждае от гувернантки, които се чувстват призвани да защитават "чистата европейската доктрина", още повече ако самите те невинаги са я спазвали", коментира "Дер Щандарт".
"Избухва казусът Ширак" е заглавието на италианския в. "Стампа". Според вестника предизвиканата криза е доказателство за нови и по-задълбочени противоречия между т. нар. "стара" и "нова" Европа.
"Когато напрежението сякаш беше започнало да спада, след като европейските лидери стигнаха до обща позиция по иракския въпрос, споровете, изглежда, се преместиха към страните-кандидати", пише испанският в. "Ел Мундо".
"Строго мъмрене на "новите" в ЕС от страна на Ширак" (в. "Катимерини"), "Жълт картон за фракцията на Буш" (в. "Вима"), "ЕС дърпа ушите на страните-кандидатки заради Ирак" (в. "Експрес") - това са част от заглавията, под които гръцкият печат коментира изказването на Ширак.
"Трудно обяснимо е, че страни-кандидатки биват критикувани за позиция, която се споделя и от някои страни-членки на съюза" - така коментира изблика на Ширак чешкият външен министър Цирил Свобода по Радио Прага.
"Това е много необичайно изявление, съжалявам, че бе направено. То не отговаря на демократичния дух, който цари сред страните-членки на ЕС", заяви премиерът на Словения Антон Роп пред словенското радио.
|
|