В района от Струга до Куманово действат 100 криминални групи, наброяващи 1000 души, съобщиха източници от ОССЕ, цитирани вчера от скопския в. "Дневник". На македонските сили за сигурност били известни имената на членовете на тези банди и на техните лидери, от които около 20 можели да се нарекат "босове". По-голямата част от бандитите имали криминални досиета.
Няма доказателства за съществуването на Албанска национална армия (АНА) в Македония, категорични са от вътрешното министерство. Става въпрос само за въоръжени криминални групи, които се появяват облечени в униформи, посочва вестникът. МВР разполага с информации, че групите, които действат в района на Куманово, Тетово, Гостивар и Струга, нямат политическа платформа и не са обвързани помежду си.
"За нас АНА е сбор от мафиоти, но все пак с внимание следим нейните акции", заявил западноевропейски дипломат в Македония, цитиран от "Дневник".
Знаем, че това движение произлезе от бунта през 2001 г. Тайните служби на западните страни следят техните действия и смятат, че АНА има едно ядро, но много бандити. Криминални групи и мафиоти са готови да се присъединят към нея и да се представят като нейни членове, заявил дипломатът, който пожелал да остане анонимен.
Отговаряйки на въпрос за недоволството на албанците от динамиката, с която се изпълнява Охридското мирно споразумение, европейският дипломат заявил, че на хората трябва да се обясни, че процесът е сложен и за неговото цялостно осъществяване са необходими поне 4 години.
"Влизането на албанци в полицията е оправдано, но не може всеки да стане полицейски началник", заявил дипломатът, цитиран от "Дневник". Той добавил, че на Демократичния съюз за интеграция липсвали политически кадри. Тези, които досега бяха лансирани, нямат култура на поведение и има още много да учат, казал европейският дипломат.
|
|