Руското правителство е изготвило антикризисен план, който предвижда отпускането на милиарди рубли за укрепване на икономиката, потвърди вчера министърът на икономиката Алексей Улюкаев, цитиран от агенциите. Според него парите, предвидени в антикризисния план, са заделени от непохарчени през м.г. бюджетни средства. Част от тях ще отидат в сектори като железопътния транспорт, строителството, производството на земеделска техника и потребителски стоки. Според руски медии става дума за 135 милиарда рубли (1.7 млрд. долара), като само на руските автомобилопроизводители вече са обещани 50 млрд. рубли. Според първоначалните данни Москва може да използва отделно 340 милиарда рубли (4.36 млрд. долара) за намаляване на социалното недоволство. Заради ниските цени на петрола властите в Москва орязаха бюджетните разходи с 10% и допускат, че може да се наложи да актуализират бюджета до три месеца. Финансовото министерство, което контролира антикризисния фонд, е против харченето на всички пари. Окончателното решение кой сектор какво ще получи предстои да бъде взето. По-голяма част от помощта ще бъде под формата на субсидии и държавни гаранции, за да се споделят рисковете за банките и да се намалят лихвите.
Икономическият растеж на Русия ще може да бъде възобновен в края на т.г., а през 2017 г. може да се прогнозира устойчив растеж, заяви днес президентът на Руския съюз на индустриалците и предприемачите Александър Шохин. "Бих искал сегашната 2016 г. да бъде белязана от навлизането в траекторията на възстановяването на икономическия растеж. Макар че, според всички прогнози, ние ще можем да направи това в най-добрия случай към края на годината", каза Шохин на първата среща на министрите на труда от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) в руския град Уфа. В Русия има нарастване на безработицата до 5.5% в момента, посочи министърът на труда на Русия Максим Топилин на форума. Близо 20 на сто от икономически активното население в Русия работи нелегално, което се отразява на икономическото развитие на страната, посочи президентът на Федерацията на независимите профсъюзи в Русия Михаил Шмаков.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Русия, чиято икономика е засегната от поевтиняването на петрола и западните санкции заради украинската криза, е намалял с 3.7% през 2015 г., сочат публикуваните вчера данни на федералната служба за държавна статистика "Росстат". Това съответства на прогнозите на президента Владимир Путин и министерството на икономическото развитие, които вече бяха предупредили за тежка рецесия през 2015 г., след като година по-рано руската икономика нарасна само с 0.7 на сто. Междувременно курсът на долара спрямо рублата на Московската борса се повиши вчера до почти 81 рубли за долар, превишавайки този символичен праг. Еврото също продължи да поскъпва и стигна 86.65 рубли. Рублата започна да поевтинява заради петрола, който загуби половината от петъчния си скок. Стойността на сорта "Брент" с доставка през март в Лондон вчера спадна до $31 за барел.