Държавите от Вишеградската четворка (Чехия, Словакия, Унгария и Полша) имат готов план за затягане на контрола по границите на България и Македония, ако през месец февруари не влезе в сила споразумението за контрол на границата на Гърция и Турция, заяви чешкият премиер Бохуслав Соботка пред държавната тв, цитиран от БГНЕС. "Ако до февруарския Европейския съвет няма резултати от Турция и Гърция, страните от Вишеградската група ще предложат своя алтернатива. Това означава натиск върху Гърция и Турция и тези две държави да вземат мерки за регулиране на бежанската криза", подчерта той. Срещата на лидерите на ЕС ще се проведе на 18 и 19 февруари в Брюксел. Соботка е категоричен, че не трябва да се допуска повторение на ситуацията от миналата година, когато през балканските държави в Централна Европа пристигнаха стотици хиляди бежанци. Чешкият президент Милош Земан пък настоя НАТО да се включи в защитата на европейските граници.
На неформална среща вчера в Амстердам се събраха министрите на вътрешните работи и правосъдието на страните от ЕС. Те трябваше да обсъждат дали да удължат граничния контрол за 2 години, което на практика ще сложи край на Шенгенското споразумение. Според еврозаконодателството граничен контрол може да бъде въведен временно до 6 месеца, но този период обаче може да бъде удължен до 2 г., ако външните граници за ЕС, каквато е гръцката, бъдат възприети като заплаха за Шенгенско пространство. Австрия заплаши Гърция с изключване от Шенгенската зона заради пропуските й в охраната на границата й с Турция, която е основна входна точка на мигрантите в ЕС.
Европейският комисар по вътрешните работи и миграцията Димитрис Аврамопулос омаловажи възможността за изключване на родината му от Шенгенското пространство. "Нищо такова не е предлагано или обсъждано. Това, което трябва да направим, е по-добре да управляваме нашите външни граници. Очевидно е, че държавите членки на първа линия трябва да работят повече и ще им помогнем по-добре да си свършат работата", каза той преди началото на срещата в Амстердам. Люксембург заяви, че е против излизането на Гърция от Шенген, а германският вътрешен министър Томас де Мезиер заяви, че би искал да запази Шенген, но времето изтича.
ПОЗИЦИЯ
Председателят на Християнсоциалния съюз (ХСС) и премиер на Бавария Хорст Зеехофер предупреди за възможен провал на управляващата коалиция на парламентарните избори през 2017 г. заради политиката на правителството спрямо бежанците. ХСС е баварският съюзник на Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел. "Все още може да го предотвратим. Една промяна на курса - независимо дали постепенно или като удар с чук - ще бъде в наша полза", заяви Зеехофер пред в. "Аугсбургер цайтунг".