:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,078
Активни 685
Страници 22,643
За един ден 1,302,066

Над 800 души са арестувани на нови социални протести в Тунис

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Египтяни се събраха вчера на емблематичния площад "Тахрир" в столицата Кайро, за да отбележат петата годишнина от Арабската пролет, довела до свалянето от власт на дългогодишния президент Хосни Мубарак.
В Тунис продължават протестите заради срива на икономиката и голямата безработица, при което през последните дни бяха арестувани 538 души, а още 300 са били задържани за нарушаване на комендантския час, предадоха агенциите. Според говорителя на тунизийската полиция Валида Лугини повечето са задържани за мародерство и вандализъм в различни региони на страната, като те ще се изправят пред правосъдието. Лугини отбеляза още, че 113 полицаи са пострадали при размириците.

Египет отбеляза вчера петата годишнина от революцията си с безразличие за мнозина и страх за други при управлението на авторитарен режим, който увеличи арестите в последните дни и забрани всякакви масови прояви, коментира германското сп. "Шпигел". В центъра на Кайро само десетина полицаи охраняваха площад "Тахрир", епицентъра на бунта, който свали от власт президента Хосни Мубарак на 11 февруари 2011 г. Множество бронирани машини с полицаи и военни стояха в готовност по съседните улици. Преди пет години, на 25 януари 2011 г., този площад бе изпълнен от милиони хора, които искаха свалянето на президента Мубарак, управляващ страната от 30 години. Тогава главната им мишена бе полицията, която безнаказано арестуваше и изтезаваше, но искаха също "хляб, свобода и достойнство". Сега страната се управлява от военни, с помощта на репресивни мерки, коментира изданието.

Т.нар. Арабска пролет избухна през декември 2010 г. заради тоталитарното управление в Тунис и вълната на революцията заля Близкия изток, като се започна от Египет и продължи към Алжир, Йемен, Бахрейн, Либия и Йордания. Тези събития утвърдиха социалните мрежи като средство за пропаганда и като журналистически инструмент за отразяване от мястото на събитието.

НАПРЕЖЕНИЕ

Египет поиска от Турция да спре да се намесва във вътрешните работи на страната, се казва в декларация на египетското МВнР във връзка с коментарите на представителя на турския президент Ибрахим Калин, че политическите събития в Египет са резултат от военен преврат. Представителят на египетското външно министерство Ахмед Абу Зейб каза, че би следвало Анкара да обърне внимание на нарушенията на правата на човека и на свободата на словото в самата Турция. Отношенията между Кайро и Анкара се влошиха сериозно, след като египетската армия свали през юни 2013 г. президента ислямист Мохамед Морси.
479
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД