:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,497
Активни 381
Страници 26,907
За един ден 1,302,066

Шестокласниците са най-ощетени от новата учебна програма

Плановете по история разпалиха отново споровете за турското робство
СНИМКА: БГНЕС
Географите протестираха в събота срещу новите учебни планове.
Цели теми и периоди могат да бъдат пропуснати от някои випуски ученици заради новите учебни програми, разместващи учебното съдържание. Това се разбра вчера при представянето на програмите по история и география за 2-ри, 6-и и 8-и клас от екипа на просветното министерство.

Най-голям е проблемът при историята. Учениците, които сега са шести клас и учат българска история, догодина ще учат антична история (по старата програма за седми клас), а от 2017/18, когато влиза в силата новата програма за осми клас, ще изучават световна история. Средновековната история обаче, която сега се учи в осми клас, след 2 г. ще слезе в седми, което означава, че сегашните шестокласници ще се разминат с нея. По същия начин те ще пропуснат и темите по география за Европа, Балканския полуостров и България - в момента по този предмет те изучават Африка, Северна и Южна Америка, в седми клас ще учат Азия, Австралия и Антарктида по старата програма, а в осми клас ще учат за планетата Земя по новата програма. Така географските знания за Европа и нашата страна, които слизат от осми в седми клас, изчезват. По литература пък се получава друг проблем - сегашните шестокласници, които са учили сега "История Славянобългарска", ще я преповторят в девети клас, тъй като това произведение се качва от 6-и в 9-и клас.

От МОН не можаха да обяснят как точно ще бъдат решени тези проблеми. Според Евгения Костадинова, директор на дирекция "Образователни програми" в МОН, няма да има ощетени ученици с празноти в изучаваното съдържание, защото заложените изисквания по старите програми ще са подобни на изискванията в новите. "Учениците няма да имат пропуски, не мисля, че ще е голям проблем два пъти да се срещнат с "История славянобългарска", заяви тя. При повторно поставяне на въпроса обаче експерти от министерството обясниха, че в осми клас, когато е предвидено да се учи световна история (16-19 век), ще бъде включен и част от материала по средновековна история. Ще направим всичко възможно да добавим средновековието тогава, но не в целия обем, коментира експертът Радостина Николова от МОН.

За пореден път дискусии предизвика въпросът какво трябва да пише в учебниците - че у нас е имало османско робство или просто "присъствие". В новата програма по история за 6-и клас в графата "очаквани резултати" е записано, че: учениците трябва да "проследяват основните етапи на османското завоевание в Европа", да описват "устройството на Османската империя", "мястото на българите в системата на османската държава", да представят "съпротивителните действия на българите срещу османската власт", да проследяват "на историческа карта масовите изселвания на българи", да "дават примери за съжителството между традициите на християни и мюсюлмани". Според мнозина обаче така написани - общо и предпазливо, текстовете ще позволят на издателите да опишат в учебниците си единствено османското "присъствие" и така учениците няма да получат адекватна представа за робството у нас. "Програмата е нормативен документ и не въвежда определения, оценките на събитията ги дават историците", коментира Николова. От МОН увериха, че при оценяването на проектите на учебници специални научни колективи ще преценяват кои са най-коректните термини. По сегашните програми децата учат за османско "владичество".
26
3503
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
26 Януари 2016 19:42
Шестокласниците са най-ощетени от новата учебна програма
- в краткосрочен план.

В дългосрочен ще са "осакатени".
26 Януари 2016 20:16
да "проследяват основните етапи на османското завоевание в Европа", да описват "устройството на Османската империя", "мястото на българите в системата на османската държава"

Въпросните теми и уроци са писани от колегите историчаре на Петрински от БаН и Су...
26 Януари 2016 20:54
В новата програма по история за 6-и клас в графата "очаквани резултати" е записано, че: учениците трябва да "проследяват основните етапи на османското завоевание в Европа", да описват "устройството на Османската империя", "мястото на българите в системата на османската държава", да представят "съпротивителните действия на българите срещу османската власт", да проследяват "на историческа карта масовите изселвания на българи", да "дават примери за съжителството между традициите на християни и мюсюлмани".


Кръвният данък, баташкото клане, убийството на Левски...това все примери за пример за съжителство между традициите на християни и мюсюлмани ли е?
26 Януари 2016 20:57
От МОН увериха, че при оценяването на проектите на учебници специални научни колективи ще преценяват кои са най-коректните термини.


Дали след 10-тина години няма да бъде коректно децата да учат, че Левски е терорист, Бенковски - сепаратист, паметникът на връх Шипка ще бъде боядисан в розово...
26 Януари 2016 20:59
Кръвният данък


Нее, това е възможност на християнски деца в империята да получат безплатно образование и занаят, както и място в елитните части на армията. Това е привилегия.
26 Януари 2016 21:17
Хич няма да се учудя , ако след година-две в стремежа да омаловажат помощта на Русия за освобождаването ни от турски робство , в името на евроатлантическите ценности намесата на ген. Столетов на Шипка да се обяви за епизод от историята на България , следствие на липсата на диверсификация .
Опитват се всячески да обезличат, изтрият родовата памет на българите - така стават лесно манипулируеми и контролируеми .
Още повече , че ударите на Русия срещу чаршафите в Сирия и атаката срещу неоосманистите в Турция , преориентираха към Русия дори и тези българи , които бяха зомбирани от робовладелските медии / по Ганий /
26 Януари 2016 21:27
Мисля, че SvSophia в темата за парите за наука и образование използва термина "дебългаризация".
Заимствам го. Процесът тече с пълна сила.
И ако доскоро /и още малко, може би/ бабите и дядовците можеха, при желание, да попълнят някои празноти в познанията на децата, съвсем близък е денят, когато няма да има кой да го направи. Мама и тате няма да знаят или няма да им "пука" между разходката в МОЛ-а и гледането на поредното риалити шоу. А дечицата няма и да искат да махнат слушалките от ушите си или погледа си от екрана на компа, за да слушат какво имат да им разкажат повикалите щъркела.

Не зная. Ако скоро няма някакво разтърсване /не, че не е страшна и тая перспектива/, отиваме ... в нищото. В пълна забрава и упоително безродие и безчовечие.
26 Януари 2016 21:41
А "История Славно Българска" на Св. Паисий не се познава и от сегашните историци.
Кво да говорим за децата, техните родители, баби и дедовци...
26 Януари 2016 22:07
По литература пък се получава друг проблем - сегашните шестокласници, които са учили сега "История Славянобългарска", ще я преповторят в девети клас, тъй като това произведение се качва от 6-и в 9-и клас.


Е, що да е проблем, нали орталъка оревахте как била премахната или пък злоумишлено преместена - сега пък било проблем, че ще се изучава два пъти. Така се увеличава вероятността все пак нещо да разберат, щото в 6-ти клас едва ли нещо ще проумеят.
27 Януари 2016 00:27
Най-голям е проблемът при историята. Учениците, които сега са шести клас и учат българска история, догодина ще учат антична история (по старата програма за седми клас), а от 2017/18, когато влиза в силата новата програма за осми клас, ще изучават световна история


Ще бъде голяма грешка ако учебните програми се въведат така хаотично. Поради сложността на образователните системи обикновено се прилага принципа всеки випуск да завършва по програмата, по която е започнел. Това означава, че новите програми догодина могат да се въведат само в първи клас, а всички останали випуски трябва да учат по старите програми. Впрочем нека си припомним как бе отложено въвеждането на матурите, за да се спази същия този принцип
27 Януари 2016 05:57
Всъщност, според сегашната учебна програма "История славянобългарска" се изучава достатъчно подробно в 10 клас. Но според новите учебни планове в 8 клас ще се изучават Антична Литература, Старобългарска литература, Стар и Нов завет, Бокачо и Шекспир.
27 Януари 2016 09:50
Cimida
26 Януари 2016 21:17
Хич няма да се учудя , ако след година-две в стремежа да омаловажат помощта на Русия за освобождаването ни от турски робство , в името на евроатлантическите ценности намесата на ген. Столетов на Шипка да се обяви за епизод от историята на България , следствие на липсата на диверсификация .
Опитват се всячески да обезличат, изтрият родовата памет на българите - така стават лесно манипулируеми и контролируеми .
Още повече , че ударите на Русия срещу чаршафите в Сирия и атаката срещу неоосманистите в Турция , преориентираха към Русия дори и тези българи , които бяха зомбирани от робовладелските медии / по Ганий /

Ма какви са тези програми по история лолЪ ви сЪ?
От 1 вий до последний клас по този предмет трябва да се помтаря непрекъснато - Един е Путин и Лавров е неговия пророк!
27 Януари 2016 09:56
За пореден път дискусии предизвика въпросът какво трябва да пише в учебниците - че у нас е имало османско робство или просто "присъствие".

Съвсем изкуствено поддържан спор.
Според мен правилното би било "Българските земи под османска/турска власт".
27 Януари 2016 10:01
По литература пък се получава друг проблем - сегашните шестокласници, които са учили сега "История Славянобългарска",

Може ли някой да обясни с думи прости, ЗАЩО История славянобългарска трябва да се изучава по литература? Мястото, а и голямото значение на това произведение е свързано с историята на българския народ. И трябва да се изучава там.
27 Януари 2016 10:28
Мястото, а и голямото значение на това произведение е свързано с историята на българския народ. И трябва да се изучава там.


По тази логика 'Война и мир' в РФ, 'Gone With the Wind' в САЩ или "Die Wohlgesinnten" в Германия, "Герника" в Испания, 'Летопис на смутното време' у нас, ... - да се изучават в часовете по история може би?
27 Януари 2016 11:02
Толкова ли е сложно да има само един учебник по история?
27 Януари 2016 11:29
За ПАРИ иде реч! Ще "оръфат" тук-там някой от изучаваните предмети, ще ги прехвърлят от един клас в друг и ето ви направили реформа в образованието. Ще напълнят джобчетата една определена категория "експерти", а ученици и учители, и родители ще се чудят на кое небе са. Преди няколко години ханъм Налбант с група " експерти" преровиха преподаваните текстове в учебниците, за да бъдат изхвърлени от тях пасажи, в който имало такива навяващи етническо напрежение. Гушнаха една тлъста сума и въпреки възмущението, не се задейства нито една държавна институция. Те и сега така!
27 Януари 2016 12:13
Павката
27 Януари 2016 10:28
Мястото, а и голямото значение на това произведение е свързано с историята на българския народ. И трябва да се изучава там.


По тази логика 'Война и мир' в РФ, 'Gone With the Wind' в САЩ или "Die Wohlgesinnten" в Германия, "Герника" в Испания, 'Летопис на смутното време' у нас, ... - да се изучават в часовете по история може би?

Ами "Война и Мир" е художествено произведение. То няма претенции да обогатява "руский мир" с исторически факти.
27 Януари 2016 12:15
Yantar
27 Януари 2016 11:02
Толкова ли е сложно да има само един учебник по история?

Абе може, що да не може. Ама остава дискусионен въпросът дали това да е "История на БКП" или "История на КПСС"
27 Януари 2016 12:26
daskala2
27 Януари 2016 13:27
Федя - за цялостно творчество -
Без повече обяснения!
27 Януари 2016 13:30
Зад тази кампания на обезродяване сигурно стои някой на високо и отговорно място:

проф. Танев по повод „Стратегическа дълбочина“ на Давутоглу:“ Ние българите трябва да бъдем горди, че сме били част от такава велика империя и да не приемаме за буквализъм това , което до днес се нарича робство. Българската история има нужда от спешна ревизация, а това, че по времето на титаничната 1878г. сме застанали зад Русия, е решение в което родният ни образователен министър, не е сигурен, че е най-правилното…“

Не случайно мнозина смятат, че партийката (как ли беше абревиатурата й), прилепила се към РБ и вкарала това недоразумение за министър, е под крилото на Ердоган. А "патриотите" и във, и вън от управлението се спотайват.
Поздравления за доц.Атанас Семов, който в предаването "Референдум" (БНТ,26.01.2016) в прав текст поиска незабавната оставка на министъра на образованието и науката (въпреки, че предаването маше друга тема).
27 Януари 2016 13:47
Според мен правилното би било "Българските земи под османска/турска власт".

Федя, това в "цивилизованите" прибалтийски страни са нарича с простото име "окупация". Там е наследниците на"окупаторите" до 9 коляно са обявени за "неграждани" и това е приета европейска практика. Могат да получат гражданство, само ако издържът специален изпит.
Няма двойно гражданство! Всичко, свързано с "окупаторите" е приеменувано.
Така, че време е да приложим добрия европейски опит и да си ги наричаме турците просто окупатори, каквито са били!
27 Януари 2016 13:50
Не мога да разбера докога ще се бъзикат с образователната система!
27 Януари 2016 14:13
Присъствие, робство, съжителство . А може би:
Смесен брак.
27 Януари 2016 16:12
Когато се определят термините ,трябва да се базира на архивни документи а не на легенди.В България не живеят само българи и сегашните сметки са сметки без кръчмар,много е несериозно и отношението на министъра на образованието.Никой не е против патриотичното възпитание, но нека това да не става с романи и песни от рода" боят настана ....." .Няма ли единство няма напредък и развитие,а това единство е нужно на всички които живеят в България - българи,турци,помаци,цигани и други.А единство се постига с уважение и толерантност, уважавай за да те уважават.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД