:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,257
Активни 375
Страници 26,667
За един ден 1,302,066

Брюксел: ВСС е зависим, корупцията - необуздана

Депутатите от ГЕРБ и РБ поискаха оставката на съдебния съвет, но не я получиха
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Няма гаранция, че ако този Висш съдебен съвет си отиде, на негово място ще дойде по-независим, предупреди преди дни бившият министър на правосъдието Христо Иванов.
Управляващите не искат или не могат да разследват корупцията и търговията с влияние по високите етажи. Редките изключения, в които това се прави, идват само след сериозен вътрешен и външен натиск. Върху съдебната власт има политическо влияние чрез Висшия съдебен съвет (ВСС). Прокуратурата е нереформирана и недостатъчно се отчита за действията си.

Това са част от констатациите в силно критичния доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред. "Сега" разполага с черновата му, официално документът ще бъде обявен в Брюксел днес.

Изтичането на доклада предизвика политически трус. В късния следобед депутатите от ГЕРБ излязоха с декларация, в която поискаха ВСС да се саморазпусне. Те заявиха, че съветът вече не може да се ползва с доверието им заради поредицата скандали, които произведе. Малко по-късно Реформаторският блок също подкрепи искането за саморазпускане на ВСС.

ГЕРБ хвърли цялата вина за критиките от Брюксел за недостатъчна съдебна реформа върху бившия правосъден министър Христо Иванов. В декларацията той е обвинен, че не е подготвил промени в Закона за съдебната власт, които да се съгласуват с тези в конституцията, както и че не е работено по нови НПК и ГПК.

ВСС също се събра на спешно съвещание, но решението бе отложено за днес. По неофициална информация членовете му нямат намерение да подават оставка. По БНТ председателят на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров призова депутатите да спазват конституцията, която сами приеха. Само преди месец същите депутати записаха в конституцията, че този ВСС задължително ще довърши мандата си.

Във фокуса на Брюксел е казусът "Яневагейт", с който ВСС и прокуратурата категорично не пожелаха да се заемат. Кадровиците на съдебната власт въобще не обърнаха внимание на съдържанието на разговорите между бившия председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева и уволнената съдия Румяна Ченалова, в които става дума за предрешаване на дела и за търговия с влияние. Вместо това те се концентрираха върху това дали записите са законни. Опит да се омаловажи скандалът бе направен както от премиера Бойко Борисов, който го определи като разговор между "две каки" и влетя във ВСС, за да се кара на членовете му защо го проверяват, така и от главния прокурор Сотир Цацаров, чиято основна опорна точка е, че записите са манипулирани. Със същия аргумент и ВСС спря проверката по случая.

"Тъй като съдържанието на разговорите повдига въпроси за независимостта на съда и заема челно място сред предишните скандали около СГС, ще бъде много важно да се предприемат всички мерки, за да се осигури прозрачно и безпристрастно разследване", казва ЕК. И посочва, че българските власти са или неспособни да проведат разследване на корупционни схеми и търговия с влияние, или нямат желание.

Прокуратурата трябва да претърпи сериозна реформа, посочва Брюксел. Промените трябва да се основават на независима оценка за работата й. Държавното обвинение трябва да се отчита за свършеното. Отбелязано е, че промени в прокуратурата са били предвидени в стратегията за съдебна реформа. Идеята за текущ отчет на прокуратурата извън формалните годишни доклади, които се внасят в парламента, бе предложена от Христо Иванов в стратегията за съдебна реформа и при промените в конституцията. Цацаров обаче бе твърдо против и в крайна сметка предложението отпадна. Според ЕК трябва да се промени и структурата на прокуратурата, която в момента е прекалено йерархична, което е дипломатичен начин да се отбележи неконтролируемата власт на главния прокурор.

"Нуждата от дълбока реформа в прокуратурата се налага и от продължаващата липса на резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност и остава тема за дебати сред независимите наблюдатели", пише в доклада. Отбелязва се, че има случаи, когато прокуратурата проявява нежелание да разследва злоупотреби с еврофондове. Някои антикорупционни разследвания започват с тежки обвинения, но те се отхвърлят от съда или делата се прекратяват от самата прокуратура поради липса на доказателства, пише в доклада.

Върху ВСС, който управлява съдебната система, тегне съмнението, че може да гарантира независимостта й. Според комисията върху съвета има "директно политическо влияние". "Противоречията идват от непрозрачните процедури по назначения в съдебната система, непостоянната дисциплинарна практика и липсата на последващи действия за манипулиране на случайното разпределение на делата", пише в доклада.

По отношение на специализираната прокуратура, която бе създадена с идеята да работи срещу организираната престъпност, се отбелязва, че дълго време е трябвало да разследва широк кръг от престъпления, което води до разпиляване на ресурсите. Все още резултатите срещу организираната престъпност са скромни. "В много случаи прокуратурата сключва споразумения, което води до условни или относително ниски присъди", пише в доклада. От ЕК отбелязват, че организираната престъпност се е променила. Вместо ясно изразените групировки, контролиращи една или друга територия, сега се наблюдават мрежи от не толкова здраво свързани трансгранични групи, които се занимават с по-нискорискови дейности. "Затова организираната престъпност не е толкова видима днес, както преди години. Организираните групи обаче остават активни в нелегалната миграция, измамите, трафика на хора и наркотици, контрабандата на цигари и измамите с кредитни карти", констатират проверяващите.

ЕК оцени положително протестите на магистрати

Антикорупционното звено към главния прокурор дава надежди, според доклада
Откритото публично говорене на съдиите в подкрепа на съдебната реформа е положителен знак, пише в доклада на Брюксел. Според комисията това показва, че сред българските магистрати се развива култура на увереност.

Проверяващите имат предвид безпрецедентния им протест, след като парламентът драстично оряза промените в конституцията и макар че раздели Висшия съдебен съвет на две квоти, направи така, че тази на прокуратурата да е безконтролна, за разлика от съдебната. В протестите участваха председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който държа силна реч срещу олигархията на годишнината на съда, и Калоян Топалов, който оглави Софийския градски съд. С излизането си на улицата двамата си навлякоха неприятности. ВСС спешно изиска от Топалов отчет за работата му, а Панов бе заплашен от дисциплинарно производство, след като организация внесе сигнал срещу него, че е правил политически изказвания.

Избирането на двамата съдии на ръководни позиции се тълкува от комисията като положително. За Панов се отбелязва, че подкрепя съдебната реформа. Комисията припомня, че Топалов е избран на поста, след като предишното ръководство на съда си тръгна със скандал.

Като положителен подход се тълкува и формирането на новото антикорупционно звено към главния прокурор Сотир Цацаров. То е съставено от прокурори, следователи, служители на МВР и агенти на ДАНС. Звеното работи в пълна секретност и информация за него не се дава. Според ЕК събирането на няколко структури на едно място с обща цел ще има положителен принос. "Въпреки това оценката за усилията на България да се пребори с корупцията по високите етажи на властта ще зависи от окончателните съдебни решения", отбелязва се в доклада.

Приемането на стратегията за борба с корупцията също е отбелязана като положителна стъпка. Записано е, че трябва да бъде приет законът за борба с корупцията, който също се лансира от вицепремиера Меглена Кунева. Проектът бе отхвърлен от парламента още на първото четене, предстои втори опит за прокарването му.





РЕАКЦИИ

"Народът на България трябва да упражни натиск върху правителството по-активно, по-ясно да изрази нуждата от съдебна реформа, защото в крайна сметка хората са тези, които са потърпевши от нейната липса. През изминалите месеци бяха отправени много обвинения, но е изключително важно по тези твърдения да бъдат проведени разследвания по надлежен и прозрачен начин, а резултатите да бъдат оповестени. Определено има нужда от реформа на съдебната власт. Има много представители на бизнес общността от Холандия, които се оплакват от корупция на различни нива на властта или от неправомерно отношение. Изключително важно е те да могат да намерят правилния начин да защитят правата си и проблемът е, че те не вярват в съдебната система."

Том ван Оорсхот, посланик на Кралство Нидерландия, пред телевизия BIT



"Европейската комисия очаква от нас план за действие и ясно поставяне на проблемите на масата, политическа воля за тяхното решаване, научени уроци от грешките от миналото и действия, резултати. Това очаква и народът. Европейската комисия не е един лош учител, който постоянно да ни наказва, ЕК е добър партньор, който ни показва проблемите, но очаква от нас не да търсим вина и да се замеряме със поредните безсмислени и плитки обяснения. Ние съзнаваме сериозния проблем, който съществува в България. Институциите специално в сферата на правораздаването не функционират добре."

Президентът Росен Плевнелиев при посещението си в Съвета на Европа

19
7518
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
26 Януари 2016 19:44
ГЕРБ хвърли цялата вина за критиките от Брюксел за недостатъчна съдебна реформа върху бившия правосъден министър Христо Иванов

А, как така Орешарски не е виновен?
.
В заглавието пише и за необуздана корупция; не виждам какво казва гейберастията по въпроса.
26 Януари 2016 19:46
председателят на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров

Физиономията на същия толкова лъха на етика, че може да му се дадат веднага 10г. ефективна присъда.Той си знае защо..
26 Януари 2016 20:00
корупцията - необуздана

хе-хе-хе-хе, иска им се да я обуздаят ...
26 Януари 2016 20:47
Комунистите ще да са виновни...
26 Януари 2016 20:59
"На калпавото магаре и самара му пречел".
Все по упорито некадърниците от ГЕРБ доказват своята некомпетентност.
Всеки ден си мисля, че са успели да стигнат дъното на морето от простотия. което създадоха от 2009г. насам.
Но и всеки ден се уверявам, че копаят дъното с много бързи темпове. Мисълта ми спря да им следи простащините и изцеленията върху хората.
Чудя се или вече съм почти обеден, че в България са останали само овцечовеци които си избират Овчевожда да ги води и опрасква.

Тъжна и жална картина
26 Януари 2016 21:01
"Комунистите ще да са виновни..."
А ДС къде я забравяш ?
26 Януари 2016 21:09
Много интересно... Дали Европейското гражданско общество ще успее по мирен път да индуцира истинска реформа в България и да сложи юзда на мутрокрацията.
Аз лично не вярвам...твърде меки са..*****
26 Януари 2016 21:42

26 Януари 2016 21:54
"Народът на България трябва да упражни натиск върху правителството по-активно, по-ясно да изрази нуждата от съдебна реформа, защото в крайна сметка хората са тези, които са потърпевши от нейната липса.


Моля????? Натиск????

Той знае ли какви са им рейтинЗ(г)ите????
26 Януари 2016 22:55
Oказа се че Брюксел има действени механизми за диктат, със които даже и „отрочетата” са принудени да се съобразяват. Брюкселските „доклади” са нещо като някогашните „директиви” на ЦК. След секването на потока от рубли, отрочетата не могат да си позволят и секването на потока от еуро. Дилемата, разбра се, отдавна не е рубли или еуро, ами правосъдие или еуро. А тази дилема не е от най-леките, защото става въпрос не само за парата, ами и за главата. Загубят ли властта, губят и свободата. Нещо, което за малко да сполети и Ц. Цветанов

Приятната изненада е че чрез политиката на „моркова и тоягата” Брюкселските „бюрократи” доста успешно направляват настоящите Български политически магарета.
Първата част от сценария „Бой между комунета” изискваше мутрата Б.Б. да ошамари част от мутрите от другата трибуквена групировка. Той го направи не много ефективно и с не особенно голямо старание. Сега вече е време да се даде сопата на другата мутренска бригада. Бат Бойко озглеждаше „мачо”, но се оказа че не е. Цветанов изглеждаше „мекотело” но се оказа че не е. Не бих се изненадал ако след Б.Б. начело на новата „ГЕРБ/БКП” застане Цветанов. Достатъчно интелигентен, сдържан и коварен, за да гарантира така желаната ефективност срещу мафиотите. Не защото го иска, а защото „обстоятелствата” го налагат.

Разбира се, Бат Бойко ще се наложи да жертвува скъпи пешки, дори и офицери (като Цацаров). Той го може това. Правил го е често. Инстинкт за самосъхранение, доведен до съвършенство.
26 Януари 2016 23:49
Тиквата ще си го премести в другия крачол след тоз доклад
27 Януари 2016 00:18
Управляващите са мафия.
27 Януари 2016 00:43
Ей за това на ЕС му е нужна федерална структура, а не връщане към националните граници.. Защото ако бяхме в САЩ или в Европейски съединени щати, на това място от филма идват федералните власти и арестуват Бокича, Цацаров, Яне Янев и оня как му беше името говорителя на ВСС Узунов, а, да... и им разкатават фамилията.
27 Януари 2016 04:30
Народът на България трябва да упражни натиск върху правителството

Тоя явно не е чувал за стабилността и нервите МУ.
27 Януари 2016 07:57
Управляващите не искат или не могат да разследват корупцията и търговията с влияние по високите етажи. Редките изключения, в които това се прави, идват само след сериозен вътрешен и външен натиск.
България е държава претворила в дела идеите на Животинската ферма. Единственият начин някой елитен свинчо да изквичи на умряло е, ако настъпи някоя външнополитическа жица.
27 Януари 2016 11:09
Това е абсурдно.По същата логика ВСС може да излезе с декларация депутатите от ГЕРБ да се саморазпуснат.
27 Януари 2016 11:16
Върху съдебната власт има политическо влияние чрез Висшия съдебен съвет (ВСС). Прокуратурата е нереформирана и недостатъчно се отчита за действията си.

Ся ако може някой да ми обЯсни - ако се махне този ВСС, новият как ще спре политическото влияние?И дори да го спре - кой прави опити да влияе на СС и ще спре ли?
След като ясно е посочено Кой /кой, кой?/, защо Кой се прай на ущипан и не се махне сам, а иска друг да се маха?
27 Януари 2016 11:28
Брюксел: ВСС е зависим, корупцията - необуздана
„Върху съдебната власт има политическо влияние чрез Висшия съдебен съвет (ВСС).”

И за тази трагедия ВСС ли е виновен или т.н. „политическа класа”? ВСС сам ли се формира? Съставът на ВСС е от 25 члена? Като изключим председателите на ВКС,ВАС и Гл.прокурор,останалите 22 от състава се избират - 50% от НС и 50% собствен /на съдебната система/ състав. За каква политическа независимост може да става дума след като НС се формира от напълно корумпираната т.н. „политическа класа”? И сега от тази „класа” нагло обвиняват собственото си отроче,раждането на което е записано и в основния закон от същата „класа”. Да не говорим за вертикалната структура на управление в прокуратурата,където Гл.прокурор прави каквото си поиска, независимо от „вътрешните убеждения” или ясни доказателства на който и да е друг прокурор в системата. Когато т.н. „политическа класа” си избере Гл.прокурор /всичките досегашни са политически рожби/, нататък защитата на който да е корумпиран от тази жалка „класа” е осигурена - просто престъплението не стига до съда. Всъщност няма никаква разлика с Гл.прокурори преди 1989 г. Преди една партия,сега много партии разнояйчни близнаци. Загриженият Брюксел не знаеше ли що за политическа система дирижира ОП в държавното управление преди да приеме България в ЕС? Не знаеше ли Брюксел,че ОП в държавното управление на България няма аналог сравнено с която и да е друга държава в Европа,където политическата корупция също има значително място,но в доста по-рафиниран вид? И доста по-трудно се прикрива. Поне да беше изчакал Брюксел да достигнем подобен рафиниран модел на политическа корупция,а не открит бандитски модел на политическо управление. Ами в България естествените престъпници не могат да се вредят в кражбите от политическите престъпници. Нелепо е Брюксел да се намесва във вътрешните ни работи защото винаги народът е определящ. Той трябва да решава как ще урежда бъдещето си предвид настоящето си. Щом народът търпи точно такава „политическа класа”, значи такава е и неговата класа,такава е и физиономията му пред света.
27 Януари 2016 12:27
Направо да се маха това правителство, да се връща Орешарски - по негово време каква прокуратура имаше само - с мед да я храниш.
Или най-добре, да се върне Станишев от Бруселс , да се цуне с Пеевски и да си подкарват нещата както трябва, че това вече не се търпи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД