:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,732
Активни 438
Страници 4,297
За един ден 1,302,066
Метаморфози

Тайно и полека партиите се превърнаха в търговски дружества

Контролът върху тях може да бъде по линия както на съда, така и по линията на ЦИК или на Сметната палата. Това не е панацея, но по света има и добри практики
Антоний Тодоров
Състоянието на партиите в България е катастрофално. На пръв поглед това мнение изглежда преднамерено. В България има почти 300 регистрирани партии, само на последните избори се явиха над 80. В парламента има 8, а те произвеждат всеки ден някаква новина: сменят неочаквано лидера си или не го сменят изобщо, обявяват се в опозиция, но остават в управлението или заплашват да го напуснат, обсъждат или не обсъждат президентска кандидатура и т.н.



Партиите не работят добре



Състоянието на партиите е катастрофално, защото те като цяло (изключения вече не се виждат) не осъществяват онези обществени функции, заради които са възникнали - производство на политически програми; политическо представителство на обществените интереси; организиране и ориентиране на социалните и политическите искания; селекция на политическия персонал и на лидерите.

Произвеждат програми, но всъщност никога не произвеждат резултати от обещаното в програмите. Напротив, веднъж озовали се на власт, намират много основания за "реализъм", т.е. да се съобразяват с "конюнктурата" (кризата, МВФ, ЕС...), но не и с обещаното от самите тях. Според повечето граждани макар партиите да обещават понякога различни неща, на власт те винаги правят едно и също. Програмите малко се различават, защото всички обещават "реформи", до степен публиката да намрази самата дума.

Партиите вече не представляват никакви обществени интереси. Те само претендират да го правят, но всъщност представляват тесни частни интереси на икономическите лобита, които контролират техните ръководства или които се представляват от техните ръководства. Вече са просто частни клубове на интереси, практически изгубили действителната си връзка с гражданското общество. Затова многото протести през последните години непрекъснато и систематично се разграничават от партиите, от всички.

Те не са в състояние да организират политическите искания. Ако погледнем последните масови митинги и демонстрации, никоя от тях не е в състояние да организира на уличен протест повече от 200-300 души. При това често с помощта на организирано посещение в София на митингуващи от провинцията, обичайно и срещу малко възнаграждение. Дори прибягват до помощта на кастинг агенции, за да попълнят редовете на митингуващите.

Партиите успяват все още



да удържат монопола на селекцията на политическия персонал



и на лидерите. Защото все още не са се утвърдили други граждански механизми за това и защото законодателната рамка на изборите (като основна процедура за селекция на лидерите) им дава действителната власт. Партиите се съпротивляват дори срещу минималното използване на изборните преференции, да не говорим, че никога не биха приели избирателна система, която да ограничи (не дай Боже да премахне) монополната власт на партийните апарати върху селекцията на кандидатите. Колко от министрите в последните правителства са в някаква степен познати като ярки партийни дейци, които са били видени да говорят на митинги и да убеждават гражданите, да участват в демонстрации и политически акции, да действат видимо пред публиката, а не задкулисно и анонимно? Неизвестни доскоро експерти стават за часове министри, техни заместници, шефове на държавни агенции, областни управители, началници от всякакъв род... само защото са били близко до партийния лидер, но без да са имали никакви предишни публични изяви.



Партиите не са демократични



Освен че лошо изпълняват (или въобще не изпълняват) функциите си, партиите не са и демократични. В смисъл че не спазват демократичните норми във вътрешнопартиен план, някои дори не отговарят на най-минималните критерии за демократично функциониране. В колко партии днес обикновените членове са в състояние да поискат публично и да постигнат някаква съществена промяна: смяна на лидера, смяна на политиката, смяна на коалиционния партньор? Това вече не изглежда никъде възможно, което поражда и задълбочава апатията сред самите партийни членове.

Старите формации (които имат повече от 10-годишна история) склерозират организационно, в смисъл че апаратът им надделява на ентусиазма и започва да се самовъзпроизвежда, като умело контролира вътрешните избори и дебати. Но и новите партии бързо усвояват тези похвати. Всъщност повечето от новите партии са просто бизнес проекти, а не граждански сдружения. Това проличава често малко след учредяването им и първите им изборни успехи - борбата между вътрешните групировки, борбата за контрол върху бизнес проекта бързо ги разрушава. Това се случи и в РЗС, и в "България без цензура", дори и в "Атака" (партия, която беше успяла да обедини едно ядро от "жадни за отмъщение" обезсърчени граждани).

Тук дори не говоря за откровените "бизнес партии" като ЛИДЕР, МОРЕ, ДЕЛА, "Глас", "Нашият град" и други подобни, създадени от определен бизнесмен или бизнес кръг с цел пряко използване на политическата власт. Макар във всички стари демокрации по света големият бизнес да има винаги неправомерно силно влияние върху политическите решения, никъде бизнесът не се организира пряко в партии - предпочита да работи с всички и да стои извън политическата борба.

Партиите показват удивителни примери на антидемократично функциониране, което без съмнение



корумпира общата среда на българската демокрация



В ДПС отстраниха съвсем наскоро лидера си на заседание на ръководството без негово участие с обвинения, срещу които не му дадоха правото да се защитава. БСП "самоотписа" свои бивши обществени фигури и лидери, подтиквайки ги бързо да се организират в конкурентна партия. Също без вътрешно "изслушване" - и тук някак си демократическият централизъм сработи и недоволните бяха изхвърлени. Реформаторският блок, който особено държеше на демократичната основа на своята организация, загърби правата на формалните членове на своите партии и предостави значителна власт на един граждански съвет, чиито членове никой не беше избирал (макар да ставаше дума често за авторитетни интелектуалци). В ГЕРБ по устав между свикваното на 4 г. Национално събрание и Изпълнителната комисия (съставена от 11 души) няма постоянно действащ колективен орган, който да е представителен за цялата организация. Изпълнителната комисия е само орган на председателя.

Повечето партии са лидерски - всичко в тях зависи от решението (едноличното) на техния лидер. В ДПС, както стана особено ясно напоследък, нищо не става без допитване до почетния председател Ахмед Доган. В ГЕРБ без съгласието на лидера Бойко Борисов също нищо не може да се реши. Несъгласието с лидера води до изключване, дори това да е доскоро много влиятелна фигура в партията.

Накратко почти всички партии в България днес бързо



усвоиха принципите на партийното строителство на болшевиките:



демократически централизъм (което означава несъгласните вън и никакви фракции), цялата власт у лидера (дори зад фасадата на "колективно" ръководство), разграничаване от всички останали (те са или основни политически противници, или откровени врагове, ако са били доскоро част от партията), което удивително се съчетава с готовност към всякакви коалиции, ако това укрепва позициите на партията във властта и по пътя към властта. Множество недемократични (или по-меко казано, недостатъчно демократични) и дори откровено авторитарни партии, склонни към всякакви коалиции и договорки, за да се доберат и задържат във властта - това е публичният катастрофален образ на българските политически партии. Това е една от по-важните причини за нежеланието на гражданските протестни движения да произведат нови партии. Сред публиката в България има откровено отвращение от тях.



Но може ли нещо да се промени?



На първо време в законодателството, което урежда статута и ресурсите на партиите, без съмнение могат да се направят промени, които да подпомогнат гражданското начало и да ограничат апаратно-олигархичния контрол върху тях. Последното едва ли може изцяло да се премахне, но поне може да се сведе до търпими граници. Това означава да се насърчава доброволчеството в партиите, да се налага повсеместно принципът на мандатността на ръководителите, да се подпомага обновлението в ръководствата, да се спазват принципите на вътрешната демокрация и на уставите, а където самите устави имат демократична недостатъчност, да бъдат коригирани. Партиите се нуждаят едновременно от институционален и граждански контрол.

Това на пръв поглед изглежда като призив за държавен контрол върху тях. В никакъв случай, но контролът може да бъде по линия както на съда (спазване на уставните положения и на изискванията за регистрация на политическите партии), така и по линията на ЦИК (спазване на изисквания за участие в избори) или на Сметната палата (контрол върху партийните финанси и особено върху публичното им финансиране). Такъв вид какво се случва вътре в партиите. Очевидно това не е панацея, но в тази връзка по света има и добри практики.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В ГЕРБ всичко започва и свършва с Бойко Борисов.
СНИМКА: БГНЕС
Често партиите прибягват до събиране на подкрепа за митинги чрез "екскурзия" до София.
12
3249
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Февруари 2016 19:20
Партиите вече не представляват никакви обществени интереси.

Това "вече" неотдавна навърши 26 години
01 Февруари 2016 20:59
Излишен анализаторски напън на професора. "Ние това много добре го знаемЕ". И какво ? Идеи, промяна ?
01 Февруари 2016 21:26
Вместо промяна , ви предлагат електронно гласуване .
Че паричките за рейсове от Турция ,изборни комисии и цигански гета хич не са малко.
А така с едно кликване - хем вотът ти прозрачен, хем пренасочваш с " Бъди жив и здрав ! " колкото гласове не ти достигат.
01 Февруари 2016 21:33
Старите формации (които имат повече от 10-годишна история) склерозират организационно, в смисъл че апаратът им надделява на ентусиазма и започва да се самовъзпроизвежда, като умело контролира вътрешните избори и дебати.


Това е от и заради субсидията.
Трябва да се премахне.

Партиите винаги ще представляват бизнесинтересите, поне държавата да не плаща за това.
01 Февруари 2016 21:39
А, докато има защитници на тезата, че трябва да им се дават държавни субсидии, така ще е.
01 Февруари 2016 21:47
И какво? Очакваме партиите да променят законодателството в ущърб на статуквото, за благото на народа? Ами?!
02 Февруари 2016 04:06
Ядрото лесно се командва като му се задоволяват някакви интереси, било големи, били елементарни. Партиите имат ли членове и колко? Тези членове участват ли във вземането на решенията? Явно не. Елита си се сомоназначава, особено в новите партии. Защото те всички са лидерски: Кунева, Борисов, Сидеров, Симеонов и т.н. Царската се разпадна, когато Симеон се оттегли. Почват като Движение и стават партии, а гражданята духат супата. Пак измамени. Докато им се дават субсидии и мръсни пари от сивата икономика и организираната престъпност, какво очаквате? Само им вижте изборите: клипове, плакати, концерти и всякакви простотии. Ако въобще имат идеи, то това са просто клишета и лъжи. Всичките са всеядни. Представляват и олигарха, и просяка. А това няма как да стане. При 80% мизерстващо население няма лява партия, БСП е центристка. А дясното е супер на мода?! Защото никой не казва на неграмотните, че то може и трябва да представлява само бизнеса, ако наистина е дясно. И така всичко е едно бутафория, една измама.
02 Февруари 2016 10:49
всичко е едно бутафория, една измама.
Точно, ясно и много вярно !
Въпросът е - ДОКОГА "робът" ще търпи, а не грабне сопите и подгони всичката тази пасмина от лъжци и разбойници, дето му смукат кръвта като ненаситни кърлежи ?!?
Как да не се сети човек за онова "а народът спеше, спеше непробудно"...
02 Февруари 2016 11:37
А има много просто решение на всичките тези проблеми. Основете си ПАРТИЯ (или партии) каквато искате. Убедете електората да гласува за нея. Нали сте по-умни, значи можете. Или не сте умни?
02 Февруари 2016 11:39
Нали точно това обяснява статията - основава се партия, влиза във властта, и оттам нататък държавата сама я корумпира във вид на субсидии.

Пропускам подробностите, за да е по-ясна картинката.

02 Февруари 2016 11:59
Проблемът не е в самите партии като вътрешна степен на демократичност или авторитаризъм. Даже по-нормалното е да има строго централизирана йерархия и категорична идеология вместо диалогизъм, "реализъм" и фракционерство. Проблемът е в целите, които си поставят субектите - вземане на власт, преразпределяне на парични потоци и мимикрия в крайна сметка. когато целта ти е проповядване на идеология, а не докопване до власт, тогава дори и без средства ще добиеш последователи. и те ще се увеличават във времето, ако не отстъпваш и не заиграваш. е, ако се превърнеш в сериозна заплаха за заинтересуваните традиционни субекти ще гледат да те купят, злепоставят и манипулират. и точно за да се случват такива политически проекти е нужна държавна субсидия и дори много по-нужна за малките партии отколкото за големите. дори напротив - субсидията би трябвало да е само за малките под 1% и новосформираните, тези над 1% но невлизащи в НС да имат минимална, а влезлите да нямат никаква тъй като щом имат толкова голям брой поддръжници явно са стигнали до хората и няма защо да им се помага повече.
02 Февруари 2016 12:00
държавата сама я корумпира във вид на субсидии.

Де да беха само субсидиите.....
Проблемът е че няма обратна връзка между партия и електорат. Обратната връзка се осъществява чрез избори, ама униците не се сещат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД