:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,941
Активни 465
Страници 4,506
За един ден 1,302,066

Ще платите ли европейски данък, ами световен?

Кристалина Георгиева и Волфганг Шойбле обмислят пробна глобализация на целеви данъци
Светослав Терзиев
Българската еврокомисарка Кристалина Георгиева и германският финансов министър Волфганг Шойбле развиха почти едновременно сходни идеи как да се отворят джобовете на възможно най-много хора в полза на бежанците и други страдащи по света.

Шойбле предложи в интервю за "Зюддойче цайтунг" да се въведе общоевропейски допълнителен акциз върху бензина и дизеловото гориво, който да отива за охрана на външните граници на Шенгенската зона и за други разходи, произтичащи от наплива на бежанци в ЕС. Ден по-късно Кристалина Георгиева представи в Дубай експертен доклад, писан под нейно съпредседателство (заедно с един от деветимата султани на Малайзия), покрай който разви концепцията си за "доброволен" световен данък добавена стойност върху билетите за футболни мачове, концерти, таксиметрови превози, луксозни стоки и пр., с цел да се попълнят фондовете на ООН за международни помощи. И в двата случая държавите трябва да събират новите такси за целите на международни организации - според Шойбле за ЕС, а според Георгиева - за ООН. Еднопосочното им мислене е белег, че в наднационалните управленски среди е узряла идеята за глобализация на данъците, за да носят гражданите финансова отговорност както за собствените си държави, така и за света. Тъй като става дума за бюджети на междуправителствени организации, каквито са ЕС и ООН, правителствата се натоварват с ролята на бирнически служби към тях.



Антиглобалистите биха скочили:



"Казвахме ли ви докъде ще се стигне?" Но това не пречи да се проследи логиката на двамата данъчни новатори. И Шойбле, и Георгиева съзнават, че стъпват на плаващи пясъци, и се застраховат, че не предлагат задължителни непреки данъци за ЕС и ООН, а търсят държави, които сами да се задължат, т.е. правителства, които да поемат отговорността за убеждаване на своите граждани, че допълнителните "европейски" или "световни" данъци са за тяхно добро.

"Ако средствата в националните бюджети и в европейския бюджет не са достатъчни, нека се споразумеем, например, да вдигнем акциза върху всеки литър бензин до определено равнище", заявява Шойбле пред германския вестник и добавя, че ако не се съгласят всички страни от ЕС, може да бъде формирана коалиция на добра воля. У нас сме свикнали с термина "коалиция на желаещите", в каквато участвахме по вътрешно убеждение за демократизиране на Ирак. Що се отнася до предлагания



световен "данък солидарност",



"това са няколко цента, взети от билетите за спортни срещи, за концертите, за спектаклите, от луксозните стоки, от воаяжите, а защо не и от пътуването с такси", казва Георгиева, цитирана от френския "Фигаро". Тя обаче уточнява, че "във всеки случай става дума за жест на доброволна основа", пише вестникът за нейната пресконференция в Дубай, дадена в присъствието на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун. Българите, които при социализма плащаха до 3% данък "Самооблагане" (от 1951 г. за селското население вместо трудова повинност, а от 1958 г. и за градското население), знаеха какво представляват данъкоподобните приходи на държавата. Те също бяха целеви и по презумпция бяха замислени за доброто на всички граждани, но беше трудно да се каже колко са доброволни и колко - "доброзорни". Тогава всички гласуваха масово за кандидатите на Отечествения фронт и за техните мероприятия, пък после излезе, че са ги подкрепяли не само по вътрешно убеждение.

Сега обаче няма нито национален, нито европейски, нито световен тоталитаризъм, за да се смята, че под страх от репресии някой ще се ентусиазира да бъде обложен с допълнителен данък. По принцип за данъци не се правят допитвания до народа (освен в Швейцария) и затова подобни решения се вземат на високо равнище чрез механизмите на представителната, а не на пряката демокрация. Следователно няма да се хвърлят много сили за агитиране на гражданите, а ще се преговаря с правителствата. Кристалина Георгиева се позова на



положителен пример:



микроданъка върху самолетни билети, въведен в Камерун, Конго, Мавриций, Мадагаскар, Мали, Нигер, Франция, Чили и Южна Корея. Към тях се добавя и Норвегия, която заделя част от таксите си върху въглеродните емисии. Между 2006 и 2011 г. така са събрани за борба срещу малария и СПИН 1.6 милиарда долара, като върху цената на всеки самолетен билет икономична класа е добавян 1 долар, а върху билетите в бизнес и първа класа - до 40 долара.

Микроданъците могат да имат успех, ако са възможно най-масови. Затова се търсят сектори, които работят с много хора. Такъв е туризмът. Според Световната организация по туризъм към ООН през 2015 година той е постигнал ръст от 4.4% до рекордните 1.18 млрд. души. Огромна маса хора се шляе за удоволствие по света и носи в джобовете си дребни пари, които би оставила без усилие в полза на нуждаещите се. Трябва само да се направи световен механизъм за събирането им.

Една от възможностите е той да се прикачи към най-масовия данък самооблагане на планетата, който и без това се събира в полза на нуждаещите се. Работната група, оглавявана от Георгиева и султана на щата Перак в Малайзия, смята, че тъй като три четвърти от помощите отиват за мюсюлмански страни в Близкия изток и Северна Африка, ислямската задължителна милостиня от 2.5% (зекят) може да служи и за хуманитарните мисии на ООН. По данни на Ислямската банка за развитие сумата възлиза от 232 млрд. до 560 млрд. долара годишно. Само 1% от нея би налял в ООН между 3 и 5 млрд. долара. Проблемът е, че Коранът забранява да се дава зекят на неверници (немюсюлмани), а ООН няма как да служи на определена религия.



Финансовата дупка



в световната организация е 15 млрд. долара, въпреки че харчи почти 25 млрд. долара годишно за хуманитарна помощ, което е 12-кратно увеличение след 2000 г. Смята се, че 125 млн. души в света имат нужда от международна подкрепа заради войни и бедствия.

Европейският съюз, който е най-големият колективен донор, също обяви, че е във финансова дупка. Според справка от 19 януари страните членки (плюс Швейцария и Норвегия, които подкрепят хуманитарните мисии на ЕС) са обещали за тази година всичко на всичко 575.15 млн. евро. От бюджета на ЕС ще бъдат отпуснати още 2.8 млрд. евро, което прави 3.375 млрд. евро. Тъй като изчислените нужди са за 5.6 млрд. евро, недостигът е 2.22 млрд евро. Най-бедната държава в ЕС - България - е обещала 250 хиляди евро, но това не е дъното, защото по-богатата Словения дава само 50 хиляди евро. И други страни с по-висок жизнен стандарт като Кипър и Латвия са по-малко щедри от България (предлагат по 200 хиляди евро).

Държавите са предпазливи, защото знаят, че ако им излезе име на щедри, трудно ще се отърват от натиск да дават все повече и повече. Пет страни осигуряват две трети от публичната хуманитарна помощ на планетата. "Светът никога не е бил толкова щедър и никога щедростта не е била толкова недостатъчна", каза Кристалина Георгиева в Дубай. Ясно е, че трябва да се търсят нови модели на финансиране, но инициаторите рискуват да останат неразбрани или



да предизвикат гняв



Така например идеята на Шойбле да се финансира охраната на външните граници на Шенген чрез "европейски" акциз върху горивата звучи зле в България поне по две причини: първо, защо тя трябва да се грижи за спокойствието в Шенген, след като не я пускат там; второ, защо да дава пари за външната шенгенска граница, след като ЕС й отказва европейски средства за оградата по границата с Турция, която е външна за целия съюз, а не само за неговата Шенгенска зона?

Сериозен дефект има и в предлагания от Кристалина Георгиева световен "данък солидарност". Неговата цел е да събуди чувството за отговорност на онези 99% от населението на Земята, които притежават според Оксфам близо половината от световното богатство. Докладът на глобалната неправителствена организация бе представен на Световния икономически форум в Давос заедно с доклада на работната група на Кристалина Георгиева. Единият документ показва недостатъка в другия. Данъчните изобретатели в ООН въобще не търсят световни резерви в данъчните убежища, обслужващи главно онзи 1% от населението на планетата, притежаващ повече от половината световно богатство. Влошеното им зрение показва, че тревогата им за страдащите може би не е достатъчно искрена, щом толкова внимават да не смутят спокойствието на онези, за които светът е тъй прекрасен.

Снимка: ЕК
Кристалина Георгиева представи в Дубай на пресконференция доклада за нови форми на финансиране на мисиите на ООН. До нея е генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, а вдясно от него е съпредседателят на работната група Назрин Шах, султан на щата Перак в Малайзия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Волфганг Шойбле (вляво) трудно ще намери купувачи на идеята си за европейски акциз върху горивата.
46
5948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
01 Февруари 2016 19:41
Ясно е, че трябва да се търсят нови модели на финансиране, но инициаторите рискуват да останат неразбрани или



да предизвикат гняв


Само две възможности. Наистина.

Неразбиране е експертната възможност, а гневът - емоционалната.


01 Февруари 2016 19:49
Значи това нов данък е чеизът на Стрина да пристане на ООН-то?

Не, благодаря!
01 Февруари 2016 20:07
Неасилил.
01 Февруари 2016 20:12
Британски евродепутат отправи запитванекъм Европейската комисия да обясни защо еврокомисарят за бюджета и вицепрезидент на ЕК Кристалина Георгиева пътува толкова много по света, след като това не отговаря на областта, за която отговаря . Според Дейвид Банерман много от официалните пътувания и срещи на Георгиева са свързани с нейното намерение да са кандидатира за генерален секретар на ООН. Той обаче пита дали това става, докато тя трябва да се занимава с делата си в ЕК и дали използва ресурсите на ЕС да прави това.

Марго, и други имат твоите подозрения.
01 Февруари 2016 20:24
Българите, които при социализма плащаха до 3% данък "Самооблагане" (от 1951 г. за селското население вместо трудова повинност, а от 1958 г. и за градското население), знаеха какво представляват данъкоподобните приходи на държавата.

Да, де. При камунизмо българите доброволно са се прощавали с 3% от заплатите си, вместо в неделя да копат на полето за Партията.
Щото тогива работната седмица е била 6 дена...
01 Февруари 2016 20:32
Ако данъците отиват за охрана на европейските граници и недопускане на навлеци, тогава донякъде е оправдано да се облагат луксозните стоки, туризма, самолетните билети и т.н.
01 Февруари 2016 20:39
Да, ама не.

За обгрижване на навлеците - то си пише.
И то само от не-мюсулманските страни - от тех - по друго перо.
01 Февруари 2016 20:39
Начи, ако с тези кинти бъдат спрени азиатските орди, немам нищо против...
01 Февруари 2016 20:43
Хаха, стрина Сталинка много прозрачна, бе. Само не разбрах дали и Шойблето го раздава ООН мераклия
01 Февруари 2016 21:02
идеята не е лоша ... с една дребна разлика
Да вземат допълнителен данък от единия процент, притежаващи над половината от световното богатство. Те и без това не плащат никакви данъци. Да не кажа голяма дума, ама до 20-30 години, ако не започнат поне малко да връщат нещо на обществото, което ограбват, ще избършат праха на гилотината в Париж
01 Февруари 2016 21:06
Да вземат допълнителен данък от единия процент, притежаващи над половината от световното богатство.


Камерън мрънка на ЕК да отпише Бахамите от списъка на подлежащите на преформатитране офшорки. Защо? Щото Гугъл е регистрирана там.
01 Февруари 2016 21:07
Обаче пък.. Ако се поставим на тяхно място..

Къде ще се спасяват?
В Латинска Америка тоя път не става.
На Антарктида все още е студено, въпреки така рекламираното глобално затопляне.
Самотни острови вече няма.

Значи - в ООН-то за най-сигурно.
01 Февруари 2016 21:15
нали знаеш колко хора (в този и много други форуми) биха скочили срещу ООН-то?
А то, ООН-то, е единствената мижава глобална защита срещу глобалните кинти.
01 Февруари 2016 21:20
По традиция българете са глобализаторе.
Дали са на целио свет какво ли не.
Откакто свет, светува...
01 Февруари 2016 21:23
Нови данъци за подпомагане на "бежанците" ?
Да, ама да ги взимат от тези , дето запалиха Арабската пролет и мултикомпаниите , които се нагушкаха с евтин нефт от концесиите в Близкия Изток .
А на Ердоган и фамилия - баш хакъ.
01 Февруари 2016 21:35
....Данъчните изобретатели в ООН въобще не търсят световни резерви в данъчните убежища, обслужващи главно онзи 1% от населението на планетата, притежаващ повече от половината световно богатство. Влошеното им зрение показва, че тревогата им за страдащите може би не е достатъчно искрена, щом толкова внимават да не смутят спокойствието на онези, за които светът е тъй прекрасен.


Браво, Славчо!

Кристалина -
01 Февруари 2016 21:35
...онези 99% от населението на Земята, които притежават според Оксфам близо половината от световното богатство.

....онзи 1% от населението на планетата, притежаващ повече от половината световно богатство.


Според мене е по-лесно да се вземе от "онези 1%".

Хем притежават повечето пари, хем са по-малко (сигурно се знаят и поименно).
01 Февруари 2016 21:45
Хем притежават повечето пари, хем са по-малко (сигурно се знаят и поименно).


То и ние можем да знаем, ако четем "Форбс".

Дали и Шойбле не е сред тях, или го крият? Как си мечтая за кресло-количка като неговата...
01 Февруари 2016 21:48
***
01 Февруари 2016 21:52
Те мечтите са големи според човека...


Мечтая и за единний комунистически ред на обществото, спасител на сички народи от вековни тегла и мъки чрез братски труд, свобода и равенство.

И за светия животворящ дух на разума, укрепляющ сърцата и душите на сички хора за сполуката и тържеството на комунизма чрез революция.

И за единното и неделимо отечество на сички хора и обща собственост върху сички имоти.

Изповядвам единний светъл комунизъм, поправител недъзите на обществото.

Чакам събужданието на народите и бъдащий комунистически строй на целия свят.

Разбра ли, дребно инсектче?
01 Февруари 2016 21:54
Тези двамцата бивши комунисти съвсем ще съкратят хоризонта на безполезното коминтерновско бюрократично-чиновническо котило ЕС, за нас няма страшно - ние без това сме под чертата
01 Февруари 2016 21:54
ако на единият процент му се вземат парите, останалите 99 ще получат по 500$ на калпак... еднократно.

Ако единият процент бъде научен да плаща данъци, останалите 99 ще се чувстват като част от нещо общо. Нещо общо-взето глупаво, но все пак общо.

Ако парите бъдат научени да отразяват нещо материално - труд, можене, полза за прецаканите милиарди човеци...въздух, въздух ffs, това, което ни помага да съществуваме, тогава....не знам.
01 Февруари 2016 21:55
Кресло-количка ти е предостатъчно.
Немаш нужда от друго...
01 Февруари 2016 21:56
щурчо...
01 Февруари 2016 22:08
тогава донякъде е оправдано да се облагат луксозните стоки, туризма, самолетните билети и т.н.
Да де, ама някои луксозни стоки са изпущени от каквото и да е облагане, например търговията на "въглеродни квоти", борсови деривати и, ако вярвам на доктора по икономика Емил Хърсев (лихвата била цената на стоката "пари" ) парите. Последното обаче означава, че Марио Драги трябва да напечата още няколко милиарда евро освен вече 700-те милиарда, раздадени като кредит с отрицателна лихва на "твърде големите за да фалират". А ние ще се върнем във времето, когато брояхме до сто при покупката на един хляб.
01 Февруари 2016 22:11
ако на единият процент му се вземат парите, останалите 99 ще получат по 500$ на калпак... еднократно.

Ако единият процент бъде научен да плаща данъци, останалите 99 ще се чувстват като част от нещо общо. Нещо общо-взето глупаво, но все пак общо.

Ако парите бъдат научени да отразяват нещо материално - труд, можене, полза за прецаканите милиарди човеци...въздух, въздух ffs, това, което ни помага да съществуваме, тогава....не знам.


01 Февруари 2016 22:27
Мечтая и за единний комунистически ред

01.02. е ден за почит на комунистическите жертви в България...
01 Февруари 2016 22:28
wreckage 01 Февруари 2016 21:54

Рекидж, не извъртай думите ми.
Не съм казал да се вземат всичките пари на тези от единия процент, и да се раздадат поравно на калпак на останалите.
Примерно, ако се говори че 3% ще ликвидира някакъв световен проблем, нека тези 3% да се вземат от богатите 1% от населението. Те няма и да ги усетят.
Резултата ще е съшия, като да се вземе от останалите 99%.
Нали и едните, и другите държат половината от световното богатство.
Анадън му?
01 Февруари 2016 22:30
01.02. е ден за почит на комунистическите жертви в България...


Честита ви почит.
01 Февруари 2016 22:41
Boev
01 Фев 2016 22:28

Не съм имал намерение да ти извъртам думите. $500-те са основният аргумент на 1-я процент в попдкрепа на тезата, че простото делкане на пари няма да промени нищо. Тезата е джелезна.
Затова и се занимавам с алтернативите.
01 Февруари 2016 22:45
Към Дорис от некъв индивид : "Кресло - количката .......",
С какво е виновна тази жена , че съдбата я е наказала не по нейна вина , с какво е виновна , че има виждане различно от другите и в това няма нищо лошо ?
Хората сме различни .
Човек ли е този , какво прави в този форум ? Ужас !
01 Февруари 2016 23:53
Ще платите ли европейски данък, ами световен?
Аз данък на хора, за които нямам право да гласувам нямам никакво намерение да плащам - другото е диктатура. Не го знам то Шойбле кой е, еле пък тази Сталинка Георгиева - но след като нямам власт върху техните назначения, не очаквам и те да ме търсят за данъци.
01 Февруари 2016 23:56
01.02. е ден за почит на комунистическите жертви в България...
Тези пък кои са? Да не става въпрос за онзи подпоручик разстрелял едни деца? Или за турските терористи от гара Буново?
02 Февруари 2016 00:06
Мечтая и за единний комунистически ред на обществото...

С цялото ми уважение към Ботев - ако го беше видял този комунистически ред, щеше да изживее катарзис и ние да загубим един велик поет. Човекът си мечтае абстрактно за по-добър живот и справедливост, а вие го изкарахте почти болшевик. Спестете си спекулациите поне с класиците!

А що се отнася до жертвите на комунизма - сещам се за един човек на изкуството, който бил пребит от друг нечовек на изкуството (и другият дори скачал отгоре му), а после внукът на нечовека се прочул като апаш-рецидивист и бил убит при неясни обстоятелства, а дъщерята на нечовека щяла да прослави България, ако я изберели за... Такива ми ти работи.
02 Февруари 2016 05:34

Шаман

02 Февруари 2016 00:06

Да, бе! И ти си една от жертвите на комунизма - стриганите.
02 Февруари 2016 06:21
Човекът си мечтае абстрактно за по-добър живот и справедливост, а вие го изкарахте почти болшевик.


И аз си мечтая абстрактно за това. И не ми е по силите да изкарам Ботев болшевик за това, което сам е писал.

А родителите ми мечтаеха конкретно. И са си платили мечтите с бой в Дирекцията на полицията и концлагери. А след това с изнурителен труд - не физически, а държавнически и общественически.

Сега такива държавници няма! И да камлаеш с бубена 24/7, няма да докараш такъв министър, шамане!

02 Февруари 2016 08:16
Някои хора така правят кариера. Измислят глупости и след това търсят балъци да им свършат работата.
Я така леко да ни покажете как да лишим себе си и близките от средства, за да помогнем на чаршафите да щъкат по Европа.
Това нема да стане и аз няма да участвам. Не ми пука от европейските книжни лъвове.
Кристалинке аут. Заври си идеите някъде.
02 Февруари 2016 09:47
И аз си мечтая абстрактно за това. И не ми е по силите да изкарам Ботев болшеник за това, което сам е писал.

А родителите ми мечтаеха конкретно. И са си платили мечтите с бой в Дирекцията на полицията и концлагери. А след това с изнурителен труд - не физически, а държавнически и общественически.

Сега такива държавници няма! И да камлаеш с бубена 24/7, няма да докараш такъв министър, шамане!
Мнозина така са платили. И за трите национални катастрофи, и за фашизма, който не се е осъществявал тук.

А ето сега как се плаща: https://www.youtube.com/watch?v=UF8CwoxFP2k Украина . Маски Революции. 2016 Ukraine.Les Masques De La Revolution .
Всичко ново е добре забравеното старо.


Кристалина Георгиева и Волфганг Шойбле обмислят пробна глобализация на целеви данъци
Ех, колко актуално звучи:

О, мой боже, правий боже!
...

не ти, който учиш робът
да търпи и да се моли
и храниш го дор до гробът
само със надежди голи;

не ти, боже на лъжците,
на безчестните тирани,
не ти, идол на глупците,
на човешките душмани!
02 Февруари 2016 10:52
'Влошеното им зрение показва, че тревогата им за страдащите може би не е достатъчно искрена, щом толкова внимават да не смутят спокойствието на онези, за които светът е тъй прекрасен',
02 Февруари 2016 11:18
Данъчните изобретатели в ООН въобще не търсят световни резерви в данъчните убежища, обслужващи главно онзи 1% от населението на планетата, притежаващ повече от половината световно богатство

Тук е заровено кучето. Това са над 7 трилиона, спокойно "спящи" на сигурно в оф-шорките, с които, според експертите, би се решил проблемът с бедността в световен мащаб. Ма кой да ги измъкне оттам ? Като гръмна световната криза през 2008, на една от срещите на Г-20 Саркози призова да се "обнови" (претопи, реформира) капитализмът, довел до нея, и една от основните задачи беше именно ликвидирането на "дaнъчните райове". Нищо подобно не се случи ! Тоя 1% да не са луди, сами да си издърпат килимчето под краката ? Точно обратното - богатството им за годините на кризата скочи, а броят от над 300 се сведе до 62. No comments !
02 Февруари 2016 11:52
Mars Attack 2016-02-02 11:18:21,

Напомнихте ми за Ерих Кестнер:
Симпатичният възрастен господин тъкмо сядал на мястото си и погледнал с учудване към извикалия.
— Как дойдохте до това заключение? — попитал го той. — Естествено, това са твърде много пари. Но последната война според данни на статистиката е струвала точно толкова!
Тогава държавните глави и владетели избухнали в неудържим смях. Едва не заревали. Удряли се силно един друг по бедрата, скачали на местата си, триели сълзите си от очите.
Симпатичният възрастен господин поглеждал безпомощно ту към един, ту към друг.
— Не мога да разбера напълно вашата веселост — казал той. — Няма ли да бъдете така добри да ми обясните какво ви разсмива чак толкова? Ако една продължителна война е струвала един билион долара, защо да няма същата цена и един продължителен мир? За бога, какво смешно има в това?
При тези думи всички се разсмели още по-силно. Това бил направо адски смях! Един от тях вече едва издържал на стола си, скочил, като държал своя тресящ се корем, и с последни сили извикал:
— Чуйте, стари глупако! Една война… една война е нещо съвсем друго!

1948
http://chitanka.info/text/13498-prikazka-za-razuma
02 Февруари 2016 12:52
След Кестнер - Брехт.

Бертольт Брехт

Легенда о мертвом солдате

1

Четыре года длился бой,
А мир не наступал.
Солдат махнул на все рукой
И смертью героя пал.

2

Однако шла война еще.
Был кайзер огорчен:
Солдат расстроил весь расчет,
Не вовремя умер он.

3

На кладбище стелилась мгла,
Он спал в тиши ночей.
Но как-то раз к нему пришла
Комиссия врачей.

4

Вошла в могилу сталь лопат,
Прервала смертный сон.
И обнаружен был солдат
И, мертвый, извлечен.

5

Врач осмотрел, простукал труп
И вывод сделал свой:
Хотя солдат на речи скуп,
Но в общем годен в строй.

6

И взяли солдата с собой они.
Ночь была голубой.
И если б не каски, были б видны
Звезды над головой.

7

В прогнившую глотку влили шнапс,
Качается голова.
Ведут его сестры по сторонам,
И впереди - вдова.

8

А так как солдат изрядно вонял -
Шел впереди поп,
Который кадилом вокруг махал,
Солдат не вонял чтоб.

9

Трубы играют чиндра-ра-ра,
Реет имперский флаг...
И выправку снова солдат обрел,
И бравый гусиный шаг.

10

Два санитара шагали за ним.
Зорко следили они:
Как бы мертвец не рассыпался в прах -
Боже сохрани!

11

Они черно-бело-красный стяг
Несли, чтоб сквозь дым и пыль
Никто из людей не мог рассмотреть
За флагами эту гниль.

12

Некто во фраке шел впереди,
Выпятив белый крахмал,
Как истый немецкий господин,
Дело свое он знал.

13

Оркестра военного треск и гром,
Литавры и флейты трель...
И ветер солдата несет вперед,
Как снежный пух метель.

14

И следом кролики свистят,
Собак и кошек хор -
Они французами быть не хотят.
Еще бы! Какой позор!

15

И женщины в селах встречали его
У каждого двора.
Деревья кланялись, месяц сиял,
И все орало "Ура!"

16

Трубы рычат, и литавры гремят,
И кот, и поп, и флаг,
И посредине мертвый солдат
Как пьяный орангутанг.

17

Когда деревнями солдат проходил,
Никто его видеть не мог -
Так много было вокруг него
Чиндра-ра-ра и хох!

18

Шумливой толпою прикрыт его путь.
Кругом загорожен солдат.
Вы сверху могли бы на солдата взглянуть,
Но сверху лишь звезды глядят.

19

Но звезды не вечно над головой.
Окрашено небо зарей -
И снова солдат, как учили его,
Умер как герой.

Перевод С.Кирсанова.

1918
02 Февруари 2016 14:27
Шаман

02 Февруари 2016 00:06

Да, бе! И ти си една от жертвите на комунизма - стриганите.

Тц, май френд., тц. Аз съм всичко друго, но не и репресиран.
Както веднъж споменах тук, готвеха ме за работа в някогашната Държавна сигурност. Постъпването ми се провали заради неподозиран и глупав медицински проблем, който после отмина, но пък той и социализмът отмина.
Ако за постъпване в милицията проверяваха до девето коляно, за ДС вероятно са се връщали чак до освобождението от турско робство. И не са намерили нито един враг на народа.
Така че жертва със сигурност не съм.
02 Февруари 2016 14:31
Сега такива държавници няма! И да камлаеш с бубена 24/7, няма да докараш такъв министър, шамане!

Имам някакви наблюдения върху някогашните министри. С изключение на Добри Джуров, не съм впечатлен от останалите.
Друг е въпросът какво тогава решаваше един министър и какво - ресорният секретар на ЦК.
02 Февруари 2016 15:21
Данъчните изобретатели в ООН въобще не търсят световни резерви в данъчните убежища, обслужващи главно онзи 1% от населението на планетата, притежаващ повече от половината световно богатство.

Звучи добре.
Подобен механизъм, обаче, засега е практически невъзможен за ООН, защото една значителна част от въпросните данъчни убежища не са суверенни държави, а онези, които са, ще изреват че са третирани неравнопоставено с останалите държави. Та любопитно ми е как ООН ще представи план за допълнително облагане, да речем, на Пуерто Рико, което предлага данъчни облекчения от една страна, от друга е американска територия, а от трета май вчера е официално във фалит.
02 Февруари 2016 19:46
Как ги изчислихте тези $500 на калпак бре? $500 х 7.5 млрд души = 3.75 трлн.$. Сигурно ви се струват много пари ама сте в грешка минимум 40 пъти. Само в САЩ топ 5% притежават 62% от total net worth of 118 трлн.$ или грубо 73 трлн.$:
https://en.wikipedia.org/wiki/Affluence_in_the_United_States

В световен мащаб говорим поне за двойна сума или поне 150трлн.$ (за тези които се чудят 5% от населението на СЩ са едва 0.2% от нас на света, така че тези 150трлн. си ги делкат не повече от 0.5% от народонаселението). Ако тези хорица се разделят с половината от имането си мисля че $10К на човек биха могли да изменят коренно живота на доста хора в третия свят и не саме. Ако не сте съгласни, моля изпратете полагащите ви се 10 бона на личната ми сметка, мисля ще намеря някакво приложение.

Сега малко по сериозно: в свят в който 50% от благата отиват в топ 1% и 80% в топ 5% да се твърди че няма проблеми с неравенството и че нищо няма да се промени с преразпределянето им е не само математически невярно ами е пълен цинизъм и в края на краищата чиста пропаганда. Стискайте палци другари, да не вземат тези 95% да хванат мотиките. Навремето поне като ни облъчваха всеки го знаеше и на акъла си имаше собствено мнение, даже и тези които бяха заети с облъчването. Ама в днешната система някой политкомисари и редови партийни членове май сериозно си вярват до такава степен, че измислят и нова математика Което всъщност и обяснява как тя победи (или поне надживя) предишната ама това е друга тема...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД