Правителството даде заден ход за подкрепата, която заяви за изграждане на втори лифт в ски зона Банско. Това стана ясно, след като в сряда след заседание, че има "разбиране да се работи в тази посока", пресслужбата на Министерския съвет "поправи" Бъчварова, че е имала предвид друго. А именно, че няма решение за строителството на втори лифт на Банско. Вчера и самата Бъчварова обясни, че е допуснала грешка на езика и е бил поставен въпросът за концесията от 2001 г.
"Преди една година беше представен резултатът от работата на междуведомствената работна група и участниците в съвета все още не са изразили окончателни позиции по нея", заявиха от пресцентъра на МС. От там добавиха, че представителите на коалиционните партньори смятат, че трябва да бъде взето решение по въпроса за концесията, с която се управлява ски зоната над зимния курорт в Пирин.
Вчера и екоминистърът Ивелина Василева се наложи да обяснява, че на съвета е разглеждан докладът на работната група за промяна на концесионния договор, а не за разширяване на ски зоната или ново строителство. Докладът е за изчистване на неясноти в договора и за евентуалното повишаване на концесионната такса. Става въпрос за прословутото незаконно разширяване на първоначално договорената концесионна площ от 990 декара с други 650 декара писти и лифтове, за които не се плаща нищо. Само не се разбра защо партиите трябва да вземат отношение по тази тема.
Василева изтъкна, че конкретно инвестиционно предложение по изискванията на закона за изграждане на втори кабинков лифт над Банско в министерството не е внасяно нито миналата година, нито сега. Тя подчерта, че екологичните процедури ще бъдат следвани.
Инициатор за обсъждане на темата е представителят на ВМРО в съвета Красимир Каракачанов. Пред в. "Сега" той открито заяви, че е повдигнал въпроса за разширяване на ски зоната над Банско, защото това е искането на местните кметове, бизнеса и жителите. "Исках да се внесе докладът на експертите в правителството и то да вземе решение - дали ще се развива туризъм, което очакват хората в района, или не, а не да мотаем въпроса. Смятам, че правителството даде заден ход под натиска на екозащитниците. Те също правят бизнес, като печелят от проекти, и имат много по-малко гласове зад себе си", обясни Каракачанов.
Опитите да се замаже темата не повлияха на природозащитните организации, които снощи организираха протест.