:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,011
Активни 596
Страници 14,576
За един ден 1,302,066

След списъка с ВИП клиенти на КТБ заваляха проверки и обяснения

Етичната комисия на ВСС ще ревизира за месец магистратите с депозити
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Шумното сгромолясване на КТБ започна през юни 2014 г. А вторичните трусове не спират.
Архивите на КТБ продължават да тресат държавата. Списъците с ВИП клиенти на банката, които синдиците публикуваха преди дни, предизвикаха лавина от уточнения и коментари от засегнатите, а се оказа, че в тях има и сериозни грешки.

Първите гафове лъснаха в обявените данни за партийните финанси във фалиралата банката. Синдиците признаха, че са объркали числата за депозитите на ДСБ, "Глас народен", БСП-Варна, и пуснаха корекции, но изтриха старите данни и направиха невъзможно сравнението. Това постави под съмнение дали са 100% коректни и данните в другите списъци - за влоговете и кредитите на магистрати, депутати, кметове и други публични фигури, които са длъжни да подават имуществени декларации в Сметната палата. От КТБ обясниха със закъснение, че сред публичните лица, осветени в списъка с консултантските договори, договори за наем и други контракти, има и такива, които държат акции в дружествата, работили с КТБ, и дори не са подозирали, че мажоритарните собственици са имали допирни точки с банката.

Разкритията предизвикаха две проверки. След като в сряда НАП реши да провери разминавания между доходи, декларирани от политици и магистрати пред Сметната палата, и техните спестявания в КТБ, вчера и етичната комисия на Висшия съдебен съвет обяви, че започва проверка на магистратите с депозити във фалиралата банка. Ще бъдат сравнени данните от КТБ и от Сметната палата и ако се установи разминаване, ще бъдат образувани дисциплинарни производства, съобщи шефът на комисията Ясен Тодоров. По думите му проверката ще продължи не повече от месец и ще обхване само действащи магистрати.

Списъците от КТБ, които разбуниха духовете, показват кои са били ВИП клиентите на банката, като се включват и техните половинки и деца до 18 години. Синдиците са проверявали за връзки с КТБ само публичните личности, които са длъжни да отчитат всяка година промените в благосъстоянието си пред Сметната палата. Според Закона за публичност на имуществото лицата, заемащи висши държавни и обществени длъжности, трябва да декларират доходите, спестяванията и т.н. на съпрузите си и на децата си, но само ако те не са навършили пълнолетие. Пред "Сега" Александър Кацаров от "Публични комуникации" в КТБ увери, че след откриването на грешки в данните с партиите, са направени проверки и не са установени други неточности.

Но някои от осветените в списъците твърдят, че неточности има. Като откровена неистина определи изнесените от синдиците данни бургаският прокурор Георги Чинев. "Най-лесно е да постигнеш обществената смърт на един човек и после той да изпадне в унизителното положение да обяснява, че е допусната нелепа грешка", заяви той пред БНР-Бургас. Вместо посочените близо 130 хил. лв. депозити Чинев имал в КТБ едва 60 хил. лв., като се включват и лихвите. В сметката години наред той довнасял спестеното от заплати и ДМС, като добавил и 9 хил. лв. от продаден автомобил. "По Закона за лицата, заемащи висши държавни длъжности, всяка година декларирам сметките си публично", каза прокурор Чинев, като припомни, че данните са достъпни на сайта на Сметната палата и всеки може да ги види.

Следовател Дияна Дамянова-Цанкова от Видин, която "Сега" посочи като един от многото примери за разминаване между данните, публикувани от синдиците, и тези в Сметната палата, заяви, че е декларирала стриктно всичките си доходи. Тя разясни, че следователите, прокурорите и съдиите имат еднакво трудово възнаграждение и то зависи само от ранга им. Затова не е чудно, че служителите с по-висок ранг могат да спестяват повече. Цанкова подчерта, че голяма част от нейните спестявания са отпреди 2009 г. и затова не присъстват в декларациите й, налични в Сметната палата - там е посочвала сумите, спестени само през предходната година, както е по закон.

"Заплатата ми е почти 3000 лв. Сумите по влога ми в КТБ са събирани 12 години, те включват и средства на детето ми, има и пари на майка ми и баща ми. Сложих ги в КТБ с оглед лихвата, която се предлагаше там - 8.8% за депозити 4Х4 месеца. Когато започна да пада лихвата, нашата остана висока", каза следователката. Тя обясни, че от банката не са предлагали специални преференции на служителите в съдебната власт. Било достатъчно те да отговарят на условието за депозит с висока лихва - сумата да е поне 50 хил. лв. Юристката изтъкна, че текстът от закона, с който не се оповестяват всички клиенти на фалиралата банка, а само тези, които са публични фигури, е несправедлив и превръща обявените в мишени на крадци.

Посланикът ни в Лондон Константин Димитров се обади в редакцията, за да обяви, че не е бил клиент на КТБ под никаква форма. "Името ми се появява в списъка единствено в качеството ми на притежател на акции от капитала на Българската фондова борса", обясни той. А тъй като борсата е имала делови отношения с КТБ, синдикът е бил длъжен по закон да впише това в списъка, като посочи и кои са акционерите на борсата, които са публични фигури, обясни още посланикът. От КТБ потвърдиха думите му. По същата причина в списъците, публикувани тази седмица, е пълно с известни личности, които не са влагали или теглили пари от банката, но имат акции или дялове във фирми, работили с нея. Такъв е случаят с лидера на БСП Михаил Миков, който има акции в ЦКБ, "Химимпорт", "Трейс холдинг" и други компании с депозити в КТБ.

Съпартиецът му Янаки Стоилов уточни пред "Сега", че няма нищо общо с КТБ, но е получил в наследство акции от дружество, което се оказало клиент на тази банка. Според данните, публикувани от синдиците, става дума за "Петрол" АД.

И данъчни шефове са били клиенти на банката

Сметки в КТБ са имали и данъчни шефове, при повечето от тях няма големи разлики между декларираните пред Сметната палата средства и обявените от синдиците влогове в КТБ.

Светослав Аврамов е заемал поста шеф на дирекция "Обжалване и данъчноосигурителна политика" във Варна от март до декември 2013 г. В КТБ той е имал два еврови депозита с максимална наличност 104 303 евро и едни левов влог за 49 876 лв. И във встъпителната, и в приключващата декларация на Аврамов фигурира солиден влог от 78 375 евро, като данните за имотното състояние са за кратък период, а извън него са получавани и други доходи. В двете декларации не фигурират налични средства на името на съпругата му. Според списъка на синдиците на КТБ тя е имала левови влогове за 61 892 лв. и евров - до 13 859 евро.

Шефът на ТД на НАП София Илиана Христова е поела поста през юли 2013 г. с вече натрупан влог от 105 205 евро и е продължила през следващите години да спестява. В КТБ тя е имала максимална наличност от 113 095 евро.

В КТБ пари е държала и шефката на ТД на НАП "Големи данъкоплатци и осигурители" Галя Димитрова - с три левови влога с наличност до 99 676 лв. При встъпването си в длъжност през март 2013 г. тя е декларирала наличен влог от 52 112 лв. и налични 2190 лв. и е продължила в следващите години да пести, като спестеното надхвърля максималната наличност по влога.

Началници в МВР и ДАНС са сред вложителите

Действащият шеф на ДАНС Димитър Георгиев и зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев са сред вложителите в КТБ, обявени в списъците на синдиците.

Георгиев фигурира в КТБ с депозит от 35 345 евро. На 10 януари 2011 г. във встъпителната си декларация като зам.-министър на вътрешните работи той посочва пред Сметната палата 13 хил. лв. влог и 30 хил. лв. обезщетение за напускане на МВР. През 2012 г. посочва за предходната два влога от 35 600 и 8000 лв. - от заеми. На 29 май 2013 г. на излизане от МВР декларира 6000 лв. налични и банков влог от 29 860 евро. През 2015 г. при заемане на председателския пост в ДАНС декларира 22 хил. евро налични и влогове от 6000 лв., 2500 евро и 14 800 лв.

Гунев, който беше зам.-министър и през 2013 г. в служебното правителство и беше един от критиците как ДПС е управлявало МВР при кабинета "Орешарски", е имал влог в КТБ от 99 873 евро, показват данните на синдиците. През 2013 г. при влизане в служебното правителство той декларира 96 хил. евро влог, а на излизане след 2 месеца - 53 хил. евро влог. На 6 август 2014 г. при встъпването си в длъжност е декларирал липса на влогове - само ипотечен кредит от 51 хил. евро. През 2015 г. за предходната година също не са обявени влогове - посочен е само потребителски кредит от 14 500 лв.

Служебният вътрешен министър от 2013 г. Петя Първанова също е вложител в КТБ - с 31 510 лв. Подсъдимият по делото "Червей" Тодор Костадинов - шеф на дирекция "Сигурност" в МВР, а след това служител в ДАНС, е посочен в списъка с два влога от 7500 лв. и 30 000 лв. Сред едрите вложители са и бивши директори в ДАНС и МВР и техните съпруги и съпрузи.
8
5570
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
11 Февруари 2016 19:52
Вместо посочените близо 130 хил. лв. депозити Чинев имал в КТБ едва 60 хил. лв.,


Завалийката, едва 60-ина хилядарки имал на депозит. Мнозинството от българите нямат възможност и за 600 лв. депозит.
11 Февруари 2016 19:55
Радан мълчи за тези 2,4 млн. депозит в банката на мафията
11 Февруари 2016 20:31

След цялата тази галиматия кой е в състояние да твърди, че онези списъци с досиетата са достоверни?
11 Февруари 2016 21:59
Следовател Дияна Дамянова-Цанкова от Видин...

"Заплатата ми е почти 3000 лв. Сумите по влога ми в КТБ са събирани 12 години, те включват и средства на детето ми, има и пари на майка ми и баща ми. Сложих ги в КТБ с оглед лихвата, която се предлагаше там - 8.8%

Боже, Боже, откъде такива заплати – та учителите се радват на 600-700 лв?!...
Как е била възможна лихва по депозит 8.8% – та аз по кредит плащам 8%...
Е, наистина – нЕма такава държава...
11 Февруари 2016 22:11
Редник,не е много бре,на учителите заплатата е малка.Да бяха учили за милиционери,късмет За следовател от Видин 3 бона е екстра
12 Февруари 2016 10:31
Завалийката, едва 60-ина хилядарки имал на депозит. Мнозинството от българите нямат възможност и за 600 лв. депозит.

И какво общо имат мнозинството българи? Ако човек получава едни 3 - 4 000 хиляди на месец, спокойно може да си спести 60 000! Може да са от продажба на имот или нещо друго!
Искате отново всички да имат малко и по равно?
12 Февруари 2016 12:41
След списъка с ВИП клиенти на КТБ заваляха проверки и обяснения

Те това е номера на китайката! В списъка на ВИП клиентите ще има стотици обявени заслужено и още толкова по погрешка. Ще завалят обяснения и повторни проверки и ще настъпи такава галиматия, че накрая ще кажат: Стига! Квото било - било! От тук нататък почваме отначало, само че този път без пишик
12 Февруари 2016 17:31
Братя СТРУГАТСКИ, Моя милост няма и 60 лева депозит, макар че бях първи в борбата, но останах последен във файдата.Другарите не можаха да понесат моята научна критика на тъпата им политика през ония 45 години, критика, която ме постави веднага като враг номер една на БКП и БСП. Проклинам ги от дъното на душата си за фашистката тактика, предприета срещу Дружеството ни а, а така също и срещу мен лично.МРЪСНИЦИ на ента степен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД