:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,349
Активни 561
Страници 13,914
За един ден 1,302,066

МФ отказа отсрочка за промените в ДДС

Дни преди фирмите да подадат първите декларации, НАП отново ще изменя указанията си
Хаосът с начисляването на ДДС при лично ползване на фирмени стоки и услуги се увеличава. Четири дни преди да изтече срокът за подаването на първите справки декларации за ДДС по новия ред, финансовото министерство обяви, че Националната агенция за приходите (НАП) ще допълни указанието си за прилагане на режима с нови пояснения. НАП тепърва ще пише и вътрешни правила за обективно провеждане на ревизии и проверки за спазването на новите правила. Въпреки липсата на яснота засега никой освен засегнатите не говори за отлагане на прилагането на закона в този му вид. Вчера финансовото министерство проведе среща с една работодателска организация - КРИБ, а след нея обеща евентуални по-прости правила в бъдеще.

Както "Сега" писа, четири работодателски организации и представители на счетоводните фирми настояха новият ред за облагане с ДДС на фирмени активи със смесено ползване да бъде отложен. Фирмите категорично възразяват налогът да се прилага със задна дата и настояват да се въведе праг от 50 000 лв., за да се обхванат по-големите случаи и да се спести прекомерната административна тежест върху бизнеса. Работодателите предлагат начисляването на ДДС за лично ползване да се прави веднъж годишно, а не ежемесечно, както е предвидено в момента.

Вчера МФ обяви, че започва да работи по изменения в Закона за ДДС, които да уточнят прилагането на режима. От МФ са приели искането на бизнеса подобни непарични доходи да не се облагат с осигуровки и подоходен данък, а върху тях да се дължи данък върху разходите по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. Това обаче тепърва трябва да се запише в съответните закони. В момента връзки между режима по ДДС и други данъчни закони липсват. Не е ясно и дали ставката на данъка от 10%, с който се облагат например представителните разходи, няма да бъде завишена.

Извън тези промени финансовото министерство ще иска разрешение от ЕК при покупка на фирмени автомобили ДДС да се възстановява до 50% заради предполагаемо смесено ползване. Вчера не стана ясно дали искането ще бъде само за джиповете с над 5 места, или ще засегне и традиционните леки автомобили с 5 места. От Асоциацията на индустриалния капитал в България разясниха, че при удържането на голям дял от ДДС - 50%, режимът би следвало да важи за всички автомобили, а не да се прилага само за джиповете. В момента фирмите нямат право изобщо да си възстановяват ДДС при покупка на леки автомобили с до 5 места.

Новото развитие по темата идва броени дни преди изтичането на първия срок за подаване на справки декларации за ДДС по новия ред - 15 февруари. Във февруарските декларации се очаква фирмите да обявят дял за лично ползване именно на старите активи. При тях трябва да се отчете амортизацията и да се определи дял за ежемесечно начисляване на ДДС в зависимост от степента на лично ползване. От коментари във форумите става ясно, че фирмите нямат готовност да прилагат този режим. Затова най-честите съвети към компаниите са да се освободят от подобни активи, като ги продадат или отдадат под наем. Дават се и съвети фирмите писмено да забранят ползването на тривиални активи като компютри и фирмени телефони за лични нужди, така че да имат оправдание защо не декларират нищо пред данъчните. Малко вероятно е бизнесът да декларира лично ползване на стари активи и да започне да начислява данък за тях, коментират експерти.

Хаосът около прилагането на режима не попречи на финансовото министерство и вчера да съветва фирмите да не бързат да си възстановяват ДДС при фирмени покупки със смесено ползване, ако не са сигурни как точно ще прилагат новите правила. От министерството припомнят на компаниите, че при такива покупки могат да се възползват от 12-месечния срок за ползване на данъчен кредит и да опитат да се ориентират по-добре. От МФ не допускат отлагане на прилагането на режима. Преди два дни на среща с всички работодателски организации, но на по-ниско ниво в НАП, данъчните също са отказали да отменят спорното указание за прилагане на режима, за да не възниквал нормативен вакуум. Срещу този аргумент стоят риск от данъчен произвол и сериозна административна тежест, изтъкват от бизнеса. "Имаме малка отсрочка до март, когато ще започнат да се подават първите декларации за новозакупени активи, и ще настояваме дотогава да има яснота. Евентуална работна група може да работи с месеци по законови промени, което не помага на фирмите", коментира председателят на АИКБ Васил Велев.
17
3956
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
11 Февруари 2016 19:29
А аз, като си ползвам личната кола и личния телефон за работа, държавата ще ми върне ли част от ДДС-то?
11 Февруари 2016 20:49
хикса
11 Февруари 2016 19:29

Тц.

И няма такова законово основание.

Виж сега всички фирмаджии започнаха да се оплакват - видите ли.. ще трябва да плащаме и ДДС, досега толкова хубаво беше всичко прекарваш през фирмата .. роднини приятели и т.н. и хоп 17% по-евтино от гламавите простосмъртни, че и разходите по активите и те със 17% по-евтини. После бюрокрацията се увеличавала.. ами много просто - не си приспадайте ДДС и готово. Няма документация. Няма ядове.

Как простосмъртните си плащат ДДС-то?

11 Февруари 2016 20:51
Просто фирмите да си използват активите само за фирмена дейност. Ако искат да правят подаръци - нека да е със техните средства, а не със средствата на данъкоплатците/като скатават ДДС/.
11 Февруари 2016 22:08
Много лет тому назад НАП престана да бъде фискална организация и се превърна в партийна такава.
И от тогава летят декрет след декрет...
12 Февруари 2016 03:56
За януари не се ли подава по стария ред?
12 Февруари 2016 09:58
mick, не е въпросът дали фирмите ще ползват наличните си активи само за фирмени цели. НАП е решило, че дори само евентуалното наличие на възможност за двойна употреба решава въпросът в тяхна полза.Тоест, няма значение дали фирмения автомобил се ползва само за фирмени цели, щом е лек автомобил, за НАП е достатъчно основание за облагане.
12 Февруари 2016 10:27
Преди време тук колегата Фьодор Венедиктович добре ви го обясни, ама не искате да захапете: ако досега при дълготраен материален актив с двойна употреба(за целите на независимата икономическа дейност и за лични такива) собственикът обяви, че ще го ползва частично и за лични цели, данъчен му прави ревизия и му изисква да възстанови веднага част от сумата на приспаднатия данъчен кредит на актива, ползван за лични цели; изчислява се чрез преките разходи за придобиването на актива. Сега, при новоприетата разпоредба, същата сума просто се разсрочва: 5 години за движими вещи (напр. автомобили), 20 години за недвижими вещи, (напр. къщи, хотели, апартаменти) - чл. 27, ал. 2 от ЗДДС. Толкоз.
Неслучайно тези изменения в ЗДДС се приеха не директно чрез ЗИД на действащия закон, а чрез изменения в допълнителните разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане.
12 Февруари 2016 11:21
Решението е Данък Оборот.. ще е много по-нисък и всички ще го плащат, без да водят излишна бумащина. Че няма и да се точи.

Обаче, дедесарите не дават. Това си е бизнесът на тия близки до властта, че и не само те. Едните 17% живеят по-евтино... другите даже и си прибират яко милиони от уж износ на продукция. А и ДДСто дава възможност да съществуват фирми дето само префактурират..
12 Февруари 2016 11:39
Mick,
12 Февруари 2016 12:03
Май не сте много запознати с данъчната материя.
12 Февруари 2016 12:12
Възможно е, Хикса, не споря. Все пак може ли по-конкретно, къде точно бъркам?
12 Февруари 2016 13:24
Не може, то може, но не бива, само да искаш и да вземаш пари. Трябва да кажеш и как да стане. А то сега чакаме "да се случи"! Плоскоглавци!
12 Февруари 2016 20:51
ИлияНиколов
, Мик бърка с данък оборота, в смисъл, че това беше предшественикът на ДДС, с него се облагаше само крайното потребление, за да няма двойно, тройно и петорно облагане, съответно беше много по-сложен и с повече вратички. Ама и ти, в твоя пост преди неговия, не ми отговаряш на въпроса, защо за мойта кола и телефон, които пак са с двойна употреба, нищо че са лични и съм им платил цялото ДДС, да не си получа част от ДДС-то обратно, като ще тъниме така нещата. Нали това е предимството на ДДС, да е лесен за администриране? Като го включиш във фирмените активи, да си го плащаш през продукцията, а не да смяташ, както при ДО, кое е крайно потребление и кое междинно.
13 Февруари 2016 21:02
с него се облагаше само крайното потребление, за да няма двойно, тройно и петорно облагане, съответно беше много по-сложен и с повече вратички.


Не съм съгласен - при ДО няма двойно и тройно облагане, дори напротив много по-лесен е за администриране, както е посочил и колегата mick. Навремето, когато се преминаваше към облагане с данък върху добавената стойност привържениците на този данък изтъкваха именно това: при ДДС-то с 20 на сто се облагала само новосъздадената стойност, докато при ДО се облагала цената на доставката с вкл. в нея данък и на практика се получавало "данък върху данък". Това не е вярно и преди време съм писал тук, като посочих и точната разпоредба от закона. Ще го направя по-късно, като си припомня и посоча съответните разпоредби от отм. ЗДОA и Указ № 56.
За да се реализира правото на приспадане на данъчния кредит, според ЗДДС е нужно да са налице определени условия - напр. ако автомобилът се използва eдинствено за извършване на :
- транспортни и охранителни услуги;
- таксиметрови превози;
- отдаване под наем;
- куриерски услуги;
- за подготовка на водачи на МПС; ще проверя точния текст в ЗДДС, мисля че беше в чл. 74 от закона.
В момента ЗДДС е с много повече "вратички" от стария ЗДО.
13 Февруари 2016 21:05
Като го включиш във фирмените активи, да си го плащаш през продукцията, а не да смяташ, както при ДО, кое е крайно потребление и кое междинно.

Всъщност реално го плаща клиентът, крайният потребител, ти само го начисляваш в цената и имаш задължение да го отразиш в Справка-декларацията.
13 Февруари 2016 21:24
Ето, намерих си изречението от предишен постинг:

"В предишния си постинг посочих и разпоредбата на чл. 9 от отм. ЗДОА, която за мен е много важна, ключова - при препродажба на стоки се облага само разликата в цените."
Обърнете внимание, хикса на подчертаното.
Всъщност ето точния текст на чл. 9 от ЗДОА, отм.:
9. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1991 г., доп., бр. 19 от 1994 г. Сравнение с предишната редакция) За едни и същи стоки се заплаща данък само един път. При препродажбата на тези стоки на по-високи цени за разликата се дължи допълнителен данък, но не и акциз.

15 Февруари 2016 14:32
ИлияНиколов, Мик бърка с данък оборота, в смисъл, че това беше предшественикът на ДДС, с него се облагаше само крайното потребление, за да няма двойно, тройно и петорно облагане, съответно беше много по-сложен и с повече вратички. Ама и ти, в твоя пост преди неговия, не ми отговаряш на въпроса, защо за мойта кола и телефон, които пак са с двойна употреба, нищо че са лични и съм им платил цялото ДДС, да не си получа част от ДДС-то обратно, като ще тъниме така нещата. Нали това е предимството на ДДС, да е лесен за администриране? Като го включиш във фирмените активи, да си го плащаш през продукцията, а не да смяташ, както при ДО, кое е крайно потребление и кое междинно.


Мик много добре знае, че ДО е предшественик на ДДС; това не означава, че ДДС като един вид "наследник" е по-добър и по-гъвкав.
Не съм и се опитвал да ти отговарям на въпроса; изразих мнение във връзка с предишен постинг на колега.
Отмененият Закон за данък върху оборота и акцизите (ЗДОА) съдържа около трийсетине разпоредби плюс две тарифи за ставките по ДО и по акцизите. В сравнение с ЗДДС си е направо малък в него няма толкова вратички колкото в ЗДДС. Освен всичко друго, ставките за различните стоки са различни, напр. хранителните, детските и бебешките стоки, както и химико-фармацевтичните продукти се облагат с 10 на сто, строителните материали с 2 на сто и др.
Друга разлика между ДДС и ДО, която не е в полза на ДДС:
Оборот, който подлежи на облагане с акциз, за него не се заплаща данък върху оборота. - чл. 1, ал. 2 от ЗДОА, отм.
При ЗДДС съгласно чл. 26, ал. 3, т. 1 данъчната основа се увеличава с всички други данъци и такси, в т. ч. и акциз, когато такива са дължими за доставката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД