Акцията на премиера Бойко Борисов за отмяна на скандално скъпи обществени поръчки, която върви вече четвърти ден, се оказа плод на неочакван катарзис. Борисов вчера обясни, че е получил мощен морален стимул да действа по този начин от срещата си с българските емигранти в Лондон, където млад мъж го попита, като се погледне в огледалото, дали вижда Делян Пеевски. "Благодаря на това момче, много ме жегна, има голям принос. Като се огледах отстрани, разбрах, че може би за нормалните хора така изглежда. Взех всички мерки, които всички в Брюксел подкрепят. Искам да ви се закълна и да го знаете - нито един европеец, американец, руснак, какъвто искате, нито една институция в света, за което се заклевам, не ми е дала този съвет", така Борисов оправда безпрецедентната си акция "Секира".
"В огледалото винаги съм виждал себе си. Когато си дадох сметка след Лондон, че дори може да витае съмнение върху моята честност и принципност, мисля, че реакциите са повече от ясни", допълни премиерът, който още с пристигането си на европейската среща на върха в Брюксел се зарече, че ще продължи да стопира и други "съмнителни" поръчки. И веднага изпълни обещанието си - вчера той отмени поръчката на "Академика 2011" за ремонт на Зимния дворец в София с прогнозна стойност 35 млн. лв. "Там от моята проверка излизат неща, които, да кажем, не са престъпление, но може да се направят по-добре", каза лаконично Борисов.
Тази поръчка няколко пъти "катастрофира". Най-напред я пусна спортният министър в кабинета "Орешарски" Мариана Георгиева, като прогнозната цена бе 50 млн. лв., а тя положи максимални усилия да я задвижи в последните дни преди падането на кабинета. За победител бе избрано обединение около "Главболгарстрой". Спортният министър Красен Кралев обаче отмени класирането и обяви повторна процедура, която сега се спира по нареждане на Борисов.
След намеса на Борисов вчера е стопиран и конкурсът за изграждане на спортен комплекс в Бургас за 13 млн. лева, съобщи Mediapool. И тази поръчка се оказа неосигурено финансиране. Виновен бил общинският съвет, който решил да тегли заем за финансиране на проекта, но в недостатъчен размер - 11 699 850 лв. с ДДС.
Катарзисът на "Борисов, който започна от процедурата за 60 км от магистрала "Хемус", доведе до светкавични действия от страна на част от възложителите по спорните договори. Правните отдели на ведомствата трескаво са събирали цялата документация за прекратяване на поръчките и са бързали да пратят уведомления до Агенцията за обществени поръчки, показа проверка на "Сега". Поръчките масово се прекратяват с аргумент "липса на средства" и "непредвидени обстоятелства", но конкретно посочените факти са противоречиви.
И бързането, и основанията за прекратяване на търга за два участъка от магистрала "Хемус"са комични. А и всичко се разиграва в един ден - 15 февруари. Тогава Борисов нареди да се спре поръчката, решението е публикувано на сайта на АОП. В мотивите пише, че анулирането се налага заради непредвидени обстоятелства, а именно получено писмо от звеното, управляващо оперативна програма "Транспорт", че европари за тази магистрала няма. Писмото също е от 15 февруари! В оперативната програма, одобрена от ЕС още през декември 2014 г., изрично се изтъква, че "Хемус" и тунелът под връх Шипка ще се строят с национални средства и само при наличие на икономии ще се финансират с европари. Въпреки това на 9 януари 2015 г. правителството пусна поръчка за "Хемус" с източник на финансиране европрограмата.
Светкавично още онзи ден е бил прекратен и конкурсът за изграждане на трайни горски пътища на територията на Южноцентрално държавно предприятие - Смолян, с прогнозна стойност 95 млн. лв. Мотивът е, че още при пускането на поръчката наличните средства във фонд "Инвестиции в горите" били само 55 млн. лв., а после станало ясно, че планираните във фонда приходи няма да се съберат. И в този случай, както и за "Хемус", процедурата е стартирала без осигурено финансиране. Не е ясно ще понесе ли някой отговорност.
Община Варна също закри две големи обществени поръчки - за улици, пътища, паркове за 120 млн. лева и за пречиствателната станция на Златни пясъци за 24.4 млн. лева. Според кметството те били изрядни, но са прекратени "в унисон с решението на правителството за преустановяване на обществени поръчки по целесъобразност - с голяма парична стойност и обществен интерес".
ЗАСТРАХОВКА
Военният министър Николай Ненчев предпочете вчера да се застрахова срещу евентуално спиране на обществените поръчки в армията. "Не би следвало да бъдат спрени големи обществени поръчки в отбраната, защото тя е част от националната сигурност", коментира Ненчев.
Реално в момента няма големи поръчки в армията, но такива предстоят - покупката на нови изтребители и нови бойни кораби. Съмнения се появиха около закупуването на четири бронирани високопроходими автомобила за техническо наблюдение и два бронирани високопроходими транспортни автомобила за Военна полиция на обща стойност 13.4 млн. лева. Депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев внесе парламентарно питане до Ненчев какви са причините, наложили обявяването на тази тръжна процедура, и то в съкратени срокове, какви способности ще бъдат реализирани чрез придобиването им, при положение че службата вече се е освобождавала от подобни бронирани автомобили поради липса на необходимост и не е ли по-целесъобразно средствата да бъдат разходвани за купуването на подобна техника за Сухопътни войски.
За катарзис е необходима душа...
---------------
Сайтът на Генек