Британският премиер Дейвид Камерън (вдясно) проведе разговори с италианския си колега Матео Ренци преди общите дискусии във втория ден на Европейския съвет в Брюксел. |
По време на дебатите завчера вечерта италианският премиер Матео Ренци е предупредил лидерите на източноевропейските държави, че може да получат по-малко средства от ЕС за развитие, ако не помагат в кризата с бежанците, предаде Би Би Си. Вишеградската четворка - Унгария, Полша, Словакия и Чехия, е сред най-твърдите противници на плановете на ЕС за прехвърляне на търсещите убежище от Южна Европа в останалите държави от съюза. "Миграционната криза е общ проблем за всички страни от ЕС. Ако вие не покажете солидарност, страните, които внасят най-много в бюджета на ЕС, може да покажат по-малко солидарност към вас", заявил Ренци. Италия е третият най-голям вносител в бюджета на ЕС след Германия и Франция. Говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач окачестви като "политически шантаж" заплахата на Ренци. "Планът Б" за осигуряване на границите, който Вишеградската четворка, България и Македония обсъждаха в понеделник, не бил приет добре. "Първо трябва да избегнем битка между планове А, Б и В. Това няма смисъл и създава разделения в ЕС", заяви председателят на Съвета Доналд Туск.
Въпреки това обаче директорите на полициите на Хърватия, Македония, Австрия, Словения и Сърбия се договориха да въведат единна регистрация на бежанците, които влизат от Гърция. България също е поканена да се присъедини. Гръцкият премиер Алексис Ципрас описа като "неприятелски акт" решението на Чехия да изпрати армейски и полицейски персонал в помощ на охраната на гръко-македонската граница. На този фон Виена от вчера въведе дневния лимит на броя мигранти и молби за убежище, които ще приема - до 3200 души и до 80 молби дневно. Решението разгневи партньорите от ЕС, предадоха световните медии.
Вчера евролидерите трябваше да постигнат споразумение и по искането на Великобритания за реформи, за да остане в ЕС. Атина обяви, че ще блокира всяка сделка, ако границите не останат отворени за бежанци до срещата ЕС - Турция.
ОЦЕНКА
Европа напълно се провали в отговора си на мигрантската криза, заяви върховният комисар за бежанците на ООН Филипо Гранди. "По отношение на регистрацията и разпределянето (на бежанци) европейското сътрудничество и солидарност напълно се провалиха", каза той. Гранди изтъкна, че е важно системата за разпределение на 160 000 бежанци, договорена миналото лято, да бъде приложена. Въпреки това според него подобно нещо би било трудно, тъй като в момента липсва стимул за това. Досега в рамките на програмата са преразпределени само 583-ма бежанци.
--------
1 млн. мигранти са пристигнали в Европа миналата година по данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците.