В МВР цари пълен хаос, незнание и липса на стратегия в строежа на оградата с Турция. Това стана ясно по време на вчерашното изслушване в комисията по вътрешна сигурност на зам.-министъра Филип Гунев, Гранична полиция и областните управители на Бургас, Ямбол и Хасково. Никой от поканените не успя да даде на депутатите окончателна информация колко ще е дълга оградата и колко ще струва на държавата изграждането й.
До този момент цената е 100 млн. лв. Те обаче няма да са достатъчни за изграждането на планираните 132.5 км. Въпреки осигуреното финансиране малко участъци са готови и депутатите смъмриха МВР за сериозното забавяне. Решението за започване на строежа беше взето на 12 март м. г. До този момент в Хасково са изградени 12 км и предстои да бъдат завършени още 23.6 км до средата на годината. В Бургас са изградени 26 км, а други 40 км трябва да са готови до юли. Тук обаче няма да достигнат 10 млн. лв. и правителството отново ще трябва да дава пари. Най-добро е положението в Ямбол, където през 2014 г. военните вече вдигнаха 30 км ограда. Там са построени още 27 км и предстои да бъдат довършени нови 7 км.
Дори всичко да бъде завършено в срок, от отговорите на Гунев и представител на Гранична полиция стана ясно, че оградата няма да покрие всички места, откъдето минават мигрантите. Цялата българо-турска граница е с дължина 272 км. Гранична полиция е възложила на областния управител на Бургас да се извърши проектирането на още 90 километра ограда - тя трябва да обхване района между ГКПП-Малко Търново и Резово. Никой от присъстващите обаче не можа да каже колко ще струва това на бюджета. Зависело какъв вид щяла да бъде оградата - двуредова или едноредова. На места МВР е променило заданието и вече се прави едноредова ограда вместо двуредова, за да бъдат намалени разходите. Гунев уточни, че всъщност има над 100 км от браздата по поречия на реки, които изобщо не били включени в първоначалното задание. Тепърва предстояло да се правят проекти за там, както и разчети колко ще струва.
Представителят на Гранична полиция даде да се разбере, че новото съоръжение няма да бъде обвързано със системата за видеонаблюдение на МВР. Ще липсва и система за известяване, ако някъде има пробив в новата ограда. Така почти се обезсмисля построяването й, тъй като тя лесно може да бъде преодоляна, а полицаите няма да разберат. Според Гунев през миналата година е имало 62 случая на преминаване на построеното от военните съоръжение. Освен с ножици мигрантите вече разполагали с малки флексове на батерии, с които режели бодливата тел. Дори по време на строежа на новата ограда трафикантите от турската страна на браздата се подигравали на строителите, като им показвали флексове, за да им покажат, че съоръжението няма да ги спре.
Липсата на ясна информация около строежа на оградата - срокове и нужно финансиране, ядоса депутатите от комисията по вътрешна сигурност. "Трябва да показваме, че сме отговорни. Изпитвам неудобство в момента от информацията, която поднасяте", обърна се председателят на комисията Цветан Цветанов към зам.-министър Гунев. "Идвате тук като на разговор", ядоса се и Красимир Янков от БСП. В крайна сметка изслушването ще продължи след две седмици, за когато Цветанов заръча да се подготвят по-обобщени и ясни данни. Тогава ще бъдат извикани министрите на вътрешните работи и на финансите.
ИСКАНЕ
България е поискала 120 млн. евро от Европейския съюз за осигуряване на охраната на границите. Ако Брюксел отпусне финансиране, парите няма да отидат за оградата, тъй като изграждането й не се одобрява от ЕК. Очаква се с тях да бъде финансирана покупката на нова техника за Гранична полиция. "Трябва да поискаме допълнително средства. Не само да казваме Yes", призова вчера Атанас Мерджанов от БСП.
"Трябва да показваме, че сме отговорни.
Трябва, щото има обосновани предположения, че не сте!
Жалко, наистина, че не се спряхме на варианта "съоръжение тип яма". Само че истинска яма, с дъждовна вода на дъното, а не финансова...