:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,651
Активни 450
Страници 18,581
За един ден 1,302,066

Бъркотията около пакетите за лечение стана пълна

Разделянето на пациентите не се отменя по същество, но след решението на КС настъпва хаос
Снимка: БГНЕС
Министър Петър Москов остана спокоен след решението на Конституционния съд, с което бе отменена ключовата част на здравната реформа - разделянето на болестите, платени от НЗОК, в основен и допълнителен пакет. Москов заяви, че министерството спешно ще поправи отхвърлената от съда наредба и заплащането ще продължи по стария начин, докато не се поправят и неясните текстове в Закона за здравното осигуряване.
От хаос до пълен блокаж на здравната система може да е резултатът от отменените от Конституционния съд текстове, с които се разделя пакетът, поет от здравната каса, на основен и допълнителен. Промяната е ключова за реформата на здравния министър Петър Москов. Във вторник обаче КС, сезиран от депутати от БСП и ДПС, отмени текста от Закона за здравното осигуряване, според който здравната каса плаща за лечение по основен и допълнителен пакет, които се определят с наредба на министъра на здравеопазването. Разпоредбата касае всяко лечение, покрито от касата, освен лекарствата за домашно лечение и медицинските изделия.

Засега КС не е публикувал официални мотиви за решението си. Според "Правен свят" обаче съдиите не смятат, че се нарушават правата на гражданите със самото разделяне на пакета, при което лечението на едни болести става приоритетно за сметка на други, а че текстът, с който се регламентира това, е напълно неясен. Това според КС е недопустимо. Според конституционните съдии критериите, по които се определя кое заболяване в кой пакет да влезе, трябва да са уредени в закона и въз основа на тях различните заболявания и лечението им да се разпишат подробно в наредба.

Текстовете позволяват на министъра непрекъснато да променя правилата, обясни конституционният съдия Румен Ненков пред БНР. "Видът на здравните пакети трябва да бъде определен в закона, а не чрез наредба. Това е единственото възражение на съда. Не ставаше ясно на базата на какви критерии става разделението на пакетите и какво следва от това. Това го научаваме от наредбата - че става дума за извършване на здравни дейности и на лечебни дейности в различно време. Най-напред тези, неотложните, които са, трябва веднага да се извършат, и другите, които могат да бъдат отложени до два месеца, но това трябва да бъде направено в закон, за да не може изпълнителната власт непрекъснато да променя правилата на играта", мотивира решението съдията.

Освен че поставя под въпрос един от основните моменти в реформата на Москов, решението ще доведе най-малкото до хаос. Според здравни юристи отмяната на текста и наредбата към него, с която се определят основният и допълнителният пакет, ще доведе до правен вакуум и касата няма да има законово основание да плаща за медицинска помощ, докато не се приеме нов текст в ЗЗО. Ако той се забави, болници и лекари могат да останат месец-два без пари, което неминуемо ще доведе и до затруднен достъп до лечение. Според други юристи обаче при решения за отмяна на законови текстове от КС в сила остава старата разпоредба, действала, преди да се приеме отмененият текст. Т.е. след като решението бъде публикувано в "Държавен вестник", автоматично ще се върне редът, според който НЗОК плаща по един-единствен основен пакет, определен със съответната наредба, която вече не съществува. Дори и да стане така, основният и допълнителният пакет трябваше да влязат в сила от 1 април. Не е сигурно обаче, че времето ще стигне за приемане на нова наредба за пакета и промени в Закона за здравното осигуряване. Т.е. към момента изобщо не е ясно кой пакет ще е в сила след 3 седмици и по какъв ред ще се лекуват пациентите.

Според Москов проблеми няма - нито за пациентите, нито за системата. "Остава в сила действието на старата наредба за основния пакет. В министерството ще се пренаписва наредбата за основния и допълнителния пакет в стария й вид, за да може системата да продължи да функционира по начина, по който е заложено в програмните документи на правителството за реформа в здравеопазването", увери той.

"Там, където текстовете не са достатъчно прецизни и са дали основания на съда да постанови това решение, ние, съобразявайки се с мотивите на съда, ще променим тези текстове и отново ще ги внесем като поправки в закона. Разделянето на пакета е и продължава да бъде нужната законова стъпка, за да се гарантира на българските граждани, че НЗОК ще заплаща пълноценно лечението им, без да има нужда те да доплащат. Т. е. да гарантира това, че ако вие сте здравноосигурен, навременно и безплатно ще получите нужния обем лечение независимо дали имате възможността да доплатите частта от лечението, което към този момент касата не плаща. Това е смисълът на разделянето на пакетите и от тази гледна точка той не е проблем, не е и предмет на решението на съда", каза Москов, с което окончателно даде да се разбере, че разделянето на пакетите остава.

Миналата седмица здравното министерство публикува за обществено обсъждане промяна именно на отменения от КС текст, преди още да е ясно официално какво ще се случи. Ще се разглежда вариантът, според който има "основен и допълнителен пакет дейности, осигурени от бюджета на НЗОК, гарантиращи на всеки здравноосигурен достъпно лечение в съответствие с развитието, тежестта и остротата на съответното заболяване". И тази формулировка обаче е далеч от решението на КС, защото не дава никакви ясни правила и критерии за определяне на двата пакета.

ГЕРБ обявиха, че за втори път ще подкрепят разделянето на пакетите. "Ние сме коректни коалиционни партньори и подкрепяме екипа на Министерството на здравеопазването", коментира шефът на здравната комисия в НС Даниела Дариткова. "НЗОК като основен солидарен осигурителен фонд не може да поема плащането на всички заболявания, усилията трябва да се концентрират върху социално значимите заболявания. Това може да бъде измерено със съответни критерии, това беше и насоката за промяната в закона", допълни тя.



РЕАКЦИИ

БСП и ДПС настояха Петър Москов незабавно да подаде оставка. "Москов да си събира чуковете и да се изнася", призова соцлидерът Михаил Миков. Той препоръча на негово място да дойде "друг човек и да прави това, което ГЕРБ трябва да прави в сферата на здравеопазването". "След като основните елементи от неговата реформа са отменени и след като Националният рамков договор няма да бъде подписан, самият министър също трябва да подаде оставка. Вече се видя, че предложените от него решения водят до нормативен хаос", обяви и членът на здравната комисия Хасан Адемов от ДПС.

"Ще има да почакат, убеден съм, че Москов знае какво прави и, естествено, че продължавам да го подкрепям", отвърна обаче премиерът Бойко Борисов.

Според съпредседателя на ПФ Валери Симеонов също няма причини Москов да се оттегли. "Пропуските би трябвало да се коригират, но не виждам заплаха за самата здравна реформа. Напротив, тя трябва да продължи, след като само за година бяха икономисани 500 млн. лева от бюджета на здравната каса, които бяха в преразход в началото на 2015 г.", каза Симеонов.

Вчера в кулоарите на НС се появи предположение, че Москов ще бъде изключен от ДСБ на предстоящата национална конференция в събота заради решението си да остане министър, след като партията реши да мине в опозиция.

Снимка: БГНЕС
Текстът за разделянето на пакетите беше атакуван в КС от депутатите от ДПС и БСП. Сега управляващите ще трябва да го пренапишат, и то бързо.
6
2504
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
10 Март 2016 01:09
Баща ми почина преди почти 4 дни в държавна болница и за пръв път лично се сблъсках с мизерията, хуманната недостатъчност и непукизма, явната некомпетентност и корупцията в актуалното обществено здравеопазване (на тази страна). Наистина, той живя дълго и беше надвишил мечтаните за мнозина от нас, включително и като качество на живота, 80 години.

В течение на 2 седмици видях твърде много и сърцето ми кърви от болка. И съвсем без капка срам в момента плача. Споменатите усещания разбира се ще утихнат, някак си, но съвсем не зная какво да правя със спомените. Ще ми се да призная, че първоначалната ми идея бе приела вид на стълбове, но не от София до Пловдив, а от Калотина до Бургас, през 2 метра. Дори се каже, че тя е все пак твърде преекспонирана от лична тъга и обида, то какво ще кажем за същото видяно отношение и към други болни хора, които поради незнание или липса на финансови възможности не можеха да купят вниманието на лекарите и мед. сестрите? Това е обществен проблем. Може би едно от решенията му е премахването на държавните болници или оставянето на такива само за социално слабите? Които заведения ще се пълнят все повече с неплатежоспособни цигани, които всъщност ние издържаме със своите вноски? Или създаване на някакъв стриктен контрол върху качеството на здравеопазването, но тогава възниква въпросът кой ще го контролира? Лични здравни осигуровки за всеки един отделен гражданин? Хе, та т.нар. "европейска" линия е да сме финансово солидарни. Или пък въобще да се реже до корен и да се приложат нови механизми - но това ще е революция. Отново, кой ще я направи? Едва ли ще е актуалния министър на здравеопазването с опасен блясък в очите и неустоим мерак за финансово облагодетелстване понеже сега е моментът. Или някой също така актуален политически приспособленец, подкрепян от някоя икономическа българска партия, движена от най-вече неизяснени средства.

Какво да правим? Ами... много неща, въпреки всичко.

Но чисто човешки погледнато очевидно се оказва вярно, че който в този свят трупа знание, трупа тъга. И видяно от една страна, той има всичко. Благосъстояние, природни ресурси, физически капацитет, стремеж към достигане, конкуренция, сексуално желание, агресия, страх, омраза, болка и страдание. Това, което няма, са две дребни неща. Състрадание и милост към ближния. Това е лоша карма. Нищо чудно, че не сме щастливи.
10 Март 2016 12:18
шефът на здравната комисия в НС Даниела Дариткова. "НЗОК като основен солидарен осигурителен фонд не може да поема плащането на всички заболявания
Ама, да бе, разбира се! Естествено, че не може. Как можахме изобщо да си помислим, че МОЖЕ? Само заради това изказване трябва да я изгонят тази. Не ми се коментира в подробности, защото няма да ми стигне страницата, но ще кажа само, че няма големи и малки болести. Всяка болест е малка и незначителна, а и някак си далечна ( някой си сульо - пульо се бил разболял от нея, ех негова си работа, да се оправя, няма сега да седнем да го лекуваме я!) докато не се разболееш ти лично от нея! Тогава? Проблемът ти става най-важният за теб, единствен в твоята вселена и съзнанието ти е ангажирано 24 часа с тази малка, незначителна болежчица, която мира не ти дава, не можеш да спиш, не можеш да работиш нормално, не можеш да е,беш, не можеш да ядеш и пр. И тогава излиза една такава кифла, като тая и като всички други като нея и него, и ти казва - сори, твойта болест не е приоритетна за нас, оправяй се.
10 Март 2016 12:38
Bundy
10 Мар 2016 12:18
По-точно кифлата не казва "оправяй се", а "Умри!"
10 Март 2016 14:24
...и ти казва - сори, твойта болест не е приоритетна за нас, оправяй се.

И така - вече 25 години.
Остават някаквиси 375. Тогава /казват/ ливадата ставала една равна, еднаква...
Bundy, и от мен
10 Март 2016 20:46
Лично мнение. Напълно подкрепям казаното от Grauvell de Cortes, но това е положението. Аз съм от 30 години в системата, съвсем ясно заявявам и претендирам, че съм разтропан и познавам наизуст системата, но аз лично съм потерпеш за мои близки, които си отидоха, първият от това което е споменато в първия коментар, при положение че лежа при мои колеги, с някои от които бях близък като студент. Аз ходих да проверявам всеки ден, да осигурявам кръв и накрая човека почина от нещо, което се лекува още от времето на II-та световна война. Другият до такава степен му бяха объркали лекарствата "специалистите" от университетската болница, че за последните 18 месеца, аз правех схемите за лечение за да може поне малко да се възстанови. Уви.... отиде си и той. Писал съм по здравните теми както тук така и по-други форуми. Аз обаче не обичам да давам съвети както някои мои "колеги" в нета, които тук са много компетентни, а на място - кръгла 0. Така че когато някой говори за здравеопазването, да не се взема за първа инстанция, реалността е съвсем различна. Че има много корупция, некомпетентност, пълно незнание по елементарни въпроси, спор няма. Че никой не се интересува от пациента, какво ще стане с него, а само от пари, също е факт. Но.... не хвърляйте вината на лекарите. Кой докара обществото и държавата до това положение?! Тези теми са много дълги и едва ли с някакви форумни коментари, ще има резултат.
11 Март 2016 00:10
Твърденията, че няма да могат да сесключват договори и лечебните заведения няма да могат да получават плащания от касата са напълно преувеличени. Няма правен вакуум, който го твърди, не е дочел и не познава закона и практиката на Конституционния съд, който още през 1995г. е разрешил този проблем. Тълкувание на това, което остава в сила/се отменя, можете да прочетете тук: http://mariasharkova.com/reshenie-na-ks-nqma-haos/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД