Австрийски полицаи участват в съвместно с армията учение в Гайнах, близо до границата със Словения. Армията се включи в охраната на границата заради бежанската криза. |
Преди две седмици българска делегация е посетила Анкара, за да обсъди практически мерки, свързани с противодействието на незаконната миграция. Разговорите за новото споразумение се водят на ниво МВР, обясниха вчера от външно министерство, попитани за детайли от преговорите. Гунев също не даде повече информация, но от думите на зам.-министъра става ясно, че в двете страни са се договорили вече. Това е причината и да се предложи нова изграждане на 90 км ограда по границата с Турция, която ще бъде на територията на страната, а не на браздата поради особености на релефа. Така дори и да бъдат хванати мигранти преди ограда на българска територия, те ще може да бъдат върнати.
Какво точно са се договорили България и Турция ще стане ясно на 15-16 март, когато е окончателният кръг от преговори за двустранното споразумение. "Изключително съм обнадежден от договорените вече преговори по двустранния протокол между България и Турция, които ще се проведат на 15 и 16 март в София.", коментира в сряда и външният министър на България Даниел Митов след публична лекция в УНСС. По неофициална информация разговорите между София и Анкара са били част от преговорите, които трябва да проведе всяка страна - членка с Турция, преди да се стигне до подписване на споразумението за реадмисия с ЕС на 17-18 март в Брюксел. На Европейския съвет тогава се очаква да се постигне мащабно споразумение с Анкара, след като тя изненада евролидерите с нови искания на срещата на върха миналата седмица. Ден след като премиерите на Гърция и Турция Алексис Ципрас и Ахмет Давутоглу се договориха за споразумение за реадмисия, турският министър по европейските въпроси Волкан Бозкир обяви, че страната му няма да приема обратно бежанци, които вече са стигнали до гръцките острови, предаде Анадолската агенция. Турското предложение за реадмисия към ЕС обхваща тези, които тепърва ще пристигат, поясни той. Вчера в Брюксел вътрешните министри от ЕС заседаваха по сделката с Анкара. Преди това гръцкият министър на обществения ред Никос Тоскас обяви, че близо 14-те хиляди бежанци, които стоят блокирани на границата с Македония при Идомени, трябва да осъзнаят, че вече не могат да стигнат по т.нар. балкански маршрут до Германия и трябва да се разселят в бежански центрове в Северна Гърция.
ПОЗИЦИЯ
"Черновата на споразумението на ЕС с Турция... повдига редица много сериозни притеснения, (в това число) възможността за колективно и произволно експулсиране, което е незаконно", каза върховният комисар по човешките права Зеид Раад ал Хюсеин пред Съвета на ООН за човешките права в Женева.