ГЕРБ бламира управленската програма на собственото си правителство като спря изграждането на е-управление за неопределено време. По предложение на лидера на ПГ Цветан Цветанов парламентарната комисия по вътрешна сигурност отхвърли текстове от проектозакона на електронна идентификация, които предвиждаха въвеждането на чипове в документите. Така само за минути бе зачеркната една година работа по окончателното завършване на електронното правителството, което трябваше да заработи от началото на 2017 г. с въвеждането на е-индентификацията в личните карти. За целта досега бяха приети стратегия за е-управление, за цифривизация, бе създадена нова държавна агенция, бяха променени редица закони. Последният и най-важен бе именно проекта за е-идентификацията. Без него се обезсмисля работата на е-управлението, тъй като няма да може да се ползва нито една от услугите му - лесен достъп до редица документи, здравеопазване, плащане на данъци, намаляване на бюрокрацията и корупцията, както и е-вота, който иначе бе подкрепен от ГЕРБ при гледането на промените в Изборния кодекс. В момента има над 2000 електронни услуги, но реално много малко от тях се ползват заради липсата на връзка между отделните институции.
Цветанов направи предложението устно по време на заседанието на комисията, тъй като депутатите от ГЕРБ пропуснали срока за внасянето му. Приемането му обаче стана с мълчаливата подкрепа на опозицията, която реши да си тръгне преди края на заседанието. В мотивите за отмяна на текстовете Цветанов посочи опасението, че не трябва законът за документите да се променя чрез този за е-идентификация. Освен това според него издаването на лични карти с чип щяло да е по-скъпо за гражданите. Личната карта била документ за удостоверяване на самоличност и за пътуване, а ползването й като електронен идентификатор можело да застраши сигурността на данните в нея.
Това е далеч от истината, тъй като в чипа на личната карта ще бъде записан само номер, срещу който институциите ще получават данни за собственика на картата. Те ще се съхраняват в специални сървъри, което ще е отговорност на Държавната агенция за е-управление, ДАНС и МВР. На няколко пъти бе заявено, че вкарването на чипа няма да оскъпи личните документи. Единствената инвестиция е в системата за е-индентификация, която ще струва 20 млн. лв.
Законът за е-индетификация е изработен от екипа на Румяна Бъчварова, който бе изненадан от позицията на Цветанов. На заседанието на комисията присъстваха шефът на кабинета на вицепремиера Антон Герунов, както и юристи от МВР, които бяха несъгласни с Цветанов. "Наличието на електронен идентификатор в личните карти е важно, за да стане ползването на услуги чрез него масово", обясни Герунов, цитиран от clubz.bg. И припомни, че договорът за отпечатване на лични карти изтича и може да се направи нова обществена поръчка, чрез която да се обезпечи издаването на картите с чип. Герунов бе категоричен, че новият вид лични карти няма да струва повече на гражданите, а за сигурността на данните няма никакво основание за притеснение - изискванията са описани в специален европейски регламент, чието изпълнение е задължително за всички страни - членки на ЕС. От екипа на Бъчварова обясниха още, че отмяна на текстовете забавя е-правителството с минимум от 3 до 6 месеца.
------НЕСЪГЛАСИЕ
С Цветан Цветанов не се съгласи и Реформаторският блок, въпреки че представителите му проспаха решението на комисията. Реформаторите поискаха среща с ГЕРБ за изглаждане на недоразуменията. "Ние не бихме искали да остане мнение в обществото, че проект на МС би бил бламиран в залата. Смятаме, че подобно нещо е недопустимо - би било случай долу-горе като с антикорупционния закон", заяви Найден Зеленогорски от ДБГ. Според депутата Антони Тренчев, който единствен гласува "въздържал се" за предложението на Цветанов, каза, че трябва да се вземе предвид решението на 1.8 млн. българи, които са поискали е-гласуване. "Ако в залата се приеме текстът без двата параграфа, ние ще сме в невъзможност да дадем на гражданите това, което те ни помолиха", посочи той.
"Ето това имах предвид, когато казах, че Цветанов цепи законопроектите на Бъчварова като пресни зелки. И когато предупредих, че изборът му за шеф на вътрешна комисия е предпоставка за нестабилност. Отлагането на въпроса за чип картата е рядко ретроградно политическо действие, което поставя под въпрос цялата философия на електронното управление", написа лидерът на ДСБ Радан Кънев със социалните мрежи.
|
|