:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,988
Активни 514
Страници 9,455
За един ден 1,302,066

Глобяват домоуправителите, ако откажат спешен ремонт

Промени в закона ще ускорят санирането и ще гарантират достъп до "скритите" радиатори
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ако при нужда спешният ремонт във входа не се направи, ще има глоби за домоуправителите.
Глоби от 500 до 1000 лв. за домоуправители въведоха депутатите с приетите вчера промени в Закона за етажната собственост. Санкцията ще се налага, ако управителят на блока не организира неотложен ремонт. Поправките в закона, които бяха подготвени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, вчера бяха приети окончателно. Според мотивите на вносителите така ще се завишат контролът по поддръжката на жилищния фонд и отговорностите на самите собственици.

Санкции от 300 до 700 лева ще бъдат налагани и на кметовете, ако не се намесят и не организират неотложен ремонт. Задълженията за домоуправителите и за кметовете съществуваха и в досегашния закон, но без конкретни финансови санкции. Според новите правила, например при протекъл покрив, управителният съвет на собствениците трябва да отпусне средства от фонда, събиран от всички. Ако в него няма пари, домоуправителят трябва да свика общо събрание, което да вземе решение за спешно набиране на сумата. Ако това не стане, или домоуправителят, или заинтересованите - например живеещите в апартаментите под протеклия покрив собственици, уведомяват кмета. Той издава заповед, с която задължава блока да направи ремонта в определен срок. Ако и тази мярка не сработи, ремонтът се прави от общината. Разходите ще се събират с изпълнителен лист в полза на общината по реда на Гражданския процесуален кодекс.

Глоби ще има и за фирми - професионални домоуправители, когато те не са изпълнили задължения за ремонт, който застрашава сградата или живота на обитателите в нея.

Поправките въвеждат и механизъм за решаване на една сериозна пречка при наложителен ремонт или саниране на блока - когато някой от собствениците не дава достъп до жилището. Собствениците вече ще са длъжни да пуснат в апартамента специалистите за проучване, измерване или за строително-монтажни работи, които са свързани с поддръжката на общите части и обновяването им, както и за проверка на инсталациите. Това означава, че живущите в блока вече са задължени да допускат инспектори и за проверка на отоплителната система, което също е един от сериозните проблеми на етажната собственост.

Ако някой собственик откаже достъп, кметът или посочено от него длъжностно лице ще имат право да извършат проверката или да издадат заповед за осигуряване на достъп. Заповедта се издава до месец от подаденото искане.

Според новите разпоредби домоуправителят ще се отчита всяка година, както и в края на мандата си с доклад пред общото събрание. Дава се възможност за кореспонденция по електронна поща със собствениците, които не живеят в имота.
16
4252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
17 Март 2016 20:29
А когато входът няма домоуправител?...........
17 Март 2016 20:31
А какви права имат домоуправителите ?

На практика - НИКАКВИ

Някои масово отказват да си плащат вноската за почистване, за техническа поддръжка и т.н. - и тогава какво да направи домоуправителят ?

Да търси арменския поп ?
17 Март 2016 21:15
сега разбирам що у нашия блок свикват спешно събрание, ще се откажат от домоуправство и никой няма да стане на тяхно място
И това се прави от депутатите или щото са прости като задници, или щото им плащат да досъсипят
17 Март 2016 21:32
а когато входът е от 8 апартамента, собствениците на 4 от които са на майната си по света, а в останалите живеят пенсионери с пенсии по 300 лева???
17 Март 2016 21:50
Собствениците може да са на майната си по света , но все са оставили някой да наглежда апартамента . Ако не са оставили , като се върнат им се връчва квитанцията за извършения ремонт и часта , коята трябва да заплатят . Не знам каква е процедурата , ако откажат да платят .
На мен ми връчват квитанция за данък смет макар , че ме няма и не правя боклук , ама пък не плащам за чистенето на стълбищата .
Имаше теч на покрива през моя таван в апартамента на съкооператор и ако не се бях върнал , щях да намеря начин да си платя масрафа , ама се хванахме двамата и го оправихме.
17 Март 2016 23:14
Лелеее, комунизма се завръща! То като с ТКЗС-то бре!! Айде юрууууш на саниранетооо! Бегом!!!!
18 Март 2016 06:07
А на бригада кога?
18 Март 2016 08:30
Имахме в кооперацията едно бабе, която за нищо нямаше пари. Все викаше - взимам 300 лв. пенсия, кое по-напред да плащам. Живее в 140 квадрата жилище (реална квадратура, по старият стандарт - 1978 г.). Единият й син в Япония, другият в Австрия. И ние - видиш ли - трябва да проявим разбиране.
Аз й казвам - даряваш 10% от имота си на кооперацията и не плащаш сметки за ремонти. Тя вика - не дават момчетата. Казваме й - ами да дойдат те да платят тогава. Тя: - заети са.
Както са заети, пичовете къртеха кинти насам-натам, а ние им плащахме сметките. Има ли нужда да казвам, че семейството е настанено в кооперацията по партизанско-ОФ линия. На тях все им се полага. Трябва да проявяваме разбиране към нуждите им да наследят 140 квадрата жилище на пъпа на София.
В същата кооперация, възрастна двойка, продаде своето жилище, отиде на живее в по-малък апартамент някъде май в Обеля или нещо такова, защото виждаха, че не могат да си посрещат ангажиментите към жилището.
Всеки отговаря за имота си! Това струва пари. Като ти идва скъпо - търсиш решение, а не да се чудиш как на принципа "Че лежИм да им тежИм" да тормозиш съседите си и да чакаш да ти плащат, защото ти взимаш 300 лева, а децата ти след теб ще наследят 200 хил. евра.
18 Март 2016 09:27
Поредния лобистки закон в интерес на фирмите за управление на етажна собственост.
18 Март 2016 10:22
Лелеее, комунизма се завръща!
От твойта уста (ръка) в божиите уши!
18 Март 2016 11:43
А на бригада кога?

Може и да не ти се вярва, ама на запад се плаща по ОФ линия за всеки апартамент ежемесечно и, ако не плащаш, те изхвърлят. Та ОФ-то не е преставало да съществува, независимо че не се казва ОФ.
18 Март 2016 15:02
Кайле , на запад няма ОФ . Има чардж , който е винаги обявен в цената на имота когато го купуваш. И то си правиш сметката още от началото. Ако чарджа ти се струва висок , имота не е за тебе... Но няма да ти го менкат всяка година. Щот синямат Талпи и Бацета
18 Март 2016 15:37
ехо
18 Март 2016 15:58
Кайле , на запад няма ОФ . Има чардж

е така де, няма ОФ, ама има санкции, ако не си вършиш работата на гражданин, се едно има ОФ
19 Март 2016 05:55
kaily
18 Мар 2016 11:43
Мнения: 32,899
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

"Може и да не ти се вярва, ама на запад се плаща по ОФ линия за всеки апартамент ежемесечно и, ако не плащаш, те изхвърлят."

Верно? Тва къде го прочехте? Има си закони - в случая наподобяват тези за кооперациите. И съжителството е според тез закони, не според как си въобразявате.
19 Март 2016 14:41
Верно?

Верно?
И какво става, ако не си плащаш месечната такса? В една Германия примерно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД