Тотална демонстративна война започна ГЕРБ срещу доскорошните си партньори във властта от ДСБ. Вчера депутатите на Бойко Борисов поискаха от лидера си да им обясни докога ще позволява на хората на Радан Кънев да бъдат едновременно управляващи и опозиция. И настояха всички кадри на ДСБ във властта да бъдат махнати, а Кънев да бъде проверен от прокуратурата дали не източва държавното дружество ТЕРЕМ. "Ще питаме премиера докога ще търпи тези хора и техните лъжи, че са в опозиция, а всъщност са в управлението на държавата", обяви с нетърпящ възражения тон зам.-шефът на ПГ Цвета Караянчева. След което побърза да уточни, че Борисов може да дойде, "когато има възможност".
Самият Борисов, който е в Брюксел, коментира пред "Клуб Z" полу на шега: "Верно ли така е казала? Малко не ми се вярва. Капитанът в Брюксел - бунт на кораба. Като се срещна с тях, ще видя какво очакват. Те (ГЕРБ) се изнервят от моята добрина". Той обаче бе категоричен, че няма намерение да сменя министри.
ГЕРБ представи списък с "личните назначения на Радан Кънев" за отстраняване. Челните места заемат хора на високи длъжности в ТЕРЕМ - шефът на борда на директорите Стоил Яков, управителят Маргарита Христова, контрольорите Недялко Янков и Радослав Бейков и др. В тази връзка бе поискано да бъде проверен договорът за адвокатски услуги на дружеството с кантората на Кънев. По данни на ГЕРБ ТЕРЕМ е заплатил 20 000 лв. на кантората за 2015 г., макар че разполага със собствен юридически отдел. Караянчева обяви още, че разполага със сигнали от служители и работници в дружеството за "корупционни схеми, а парите отиват в черната каса на ДСБ под надзора на Радан Кънев". Но не представи никакви факти. Вместо това поиска от прокуратурата да провери всички обществени поръчки във военното министерство.
Сред останалите нарочени за уволнение са зам.-министърът на външните работи Христо Ангеличин и повечето съветници в политическия кабинет на първия ни дипломат Даниел Митов; зам.-министърът в МВР Цвятко Георгиев; зам.-министърът в енергийното министерство Николай Николов; зам. областният управител на Габрово Добромир Валачев и др. Под въпрос бе поставено и оставането на здравния министър Петър Москов и колегата му в отбраната Николай Ненчев. Но Караянчева уточни, че няма да искат оставки, докато не мине срещата с Борисов. Премиерът обаче бе категоричен, че няма намерение да се разделя с двамата. Според Москов "ситуацията от последните седмици или месеци логично е да доведе до напрежение, до по-остри реплики, до изостряне на нервите". Някои трудно обясними непоследователни позиции и на блока, и на ДСБ, и на други партньори пречели и на неговата работа.
В подкрепа на Москов и Ненчев се обяви съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски. "Не знам за какви списъци става дума, но мога да коментирам само и единствено това, че Петър Москов и Николай Ненчев са министри на РБ. Те се справят изключително добре и ние ги подкрепяме", заяви той.
------ВЕРСИИ
Радан Кънев представи две възможни обяснения за случващото се - конфликт между Борисов и депутатите му или реакция срещу искането на ДСБ да бъде разследван холдингът "Булгартабак". "Ако ПГ на ГЕРБ е недоволна от кадровата политика на правителството, то тя може да поиска вот на недоверие", иронично посочи лидерът на тъмносините.
"Вчера верни изпълнители, верни войници на старшината, а сега те щели да го викат да им се отчита. Няма такова нещо. Естествено, че това е координирана акция, която има за цел определен натиск върху групата на г-н Кънев", коментира с насмешка съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов.
Развод ми дай, развод ми дай
и повече не ме мъчи.
и повече не ме мъчи.
Как се обърнаха нещата?! Направо като в чалга-средите и футболистите! Най-татуираните.