Кадър от залата за "Заминаващи" на международното летище в Брюксел, след като атентатор самоубиец се взриви. Загинаха 14 души. На летището във вторник сутринта имаше още един взрив. |
Атаката на терористите започна с взривяването на две бомби на международното летище "Завентем" в белгийската столица. Малко след това бомба избухна и във влак на метрото на станция "Малбек", която е до европейските институции. Атентатите бяха извършени между 8 ч. и 9 ч., когато повечето служители в евроинституциите отиват на работа. По-късно бяха открити трета невзривена бомба на летището, пояси с взрив и автомат "Калашников".
Отговорност за атентатите пое "Ислямска държава".
Новината за смъртоносните атаки буквално за минути парализира цяла Европа. Белгийските власти повишиха нивото на терористична опасност до най-високата четвърта степен и затвориха летищата, жп гарите, спряха градския транспорт и движението в по-дългите тунели в пътната мрежа на Брюксел. Така стотици хиляди пътници бяха блокирани в белгийската столица. Повечето държави призоваха своите граждани да отложат пътуването си до Брюксел заради напрегната обстановка там. Бяха евакуирани служителите в две атомни централи - "Тиеж" и "Дуел", съобщи нейният френски оператор Engie. Всички граждани бяха призовани да не напускат сградите, в които се намират.
Всички полети до и от Брюксел са анулирани за неопределено време. "България ер" отмени полетите си, "Уиз ер" лети по график, но тя не каца на летището в Брюксел. Дипломатическите представителства на България в Брюксел осигуряват помощ и подслон на блокираните българи.
Всички големи летища в Европа засилиха мерките за сигурност. Екипи с обучени кучета са разположени на осемте терминала на парижкото летище "Роаси-Шарл де Гол" и на двете гари, като влаковете от Брюксел се проверяват. Най-голямото летището в Германия - във Франкфурт на Майн, поема засега всички пренасочени от Брюксел полети при повишени мерки за охрана. Митническите проверки са по-обстойни, увеличен е броят на полицейските патрули. Мобилизирани са специалисти със специално обучени кучета, които търсят взривни устройства.
Съседите на Белгия - Франция, Германия и Холандия, затегнаха контрола по всички граници. Във Франция 1600 служители на полицията и жандармерията бяха изпратени на граничните пунктове, летищата, пристанищата и жп гарите. До превозните средства от обществения транспорт се допускат само хора с билети и лични карти. Властите в Ню Йорк и Вашингтон изпратиха елитни отряди за борба с тероризма на жп гари, летища и места с голямо струпване на хора.
"Ние трябва да се мобилизираме с всички възможни средства. Оставаме нащрек и мобилизирани пред тази заплаха, която без съмнение е дори по-висока, отколкото след атентатите в Париж от 13 ноември. Важното е разузнаването, полицията и специалните и отряди да са нащрек", коментира френският премиер Манюел Валс.
В България също бяха предприети редица мерки за сигурност. Беше свикано заседание на националния щаб по сигурността, започна и специализирана полицейска акция и мащабно антитерористично обучение с участието на военни. Премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Румяна Бъчварова бяха категорични, че няма пряка терористична опасност за България. Те изрично уточниха, че мащабното антитерористично учение в софийското метро е било планирано преди два месеца. На заседанието на щаба е решено гражданите да бъдат призовани да бъдат бдителни за съмнителни предмети и хора. През последните няколко дни в София зачестиха операциите по обезвреждане на изоставени съмнителни пакети.
От началото на годината кабинетът е започнал да се прилага нов план за борба с тероризма и радикализацията, научи "Сега". Една от мерките предвижда затягане на охраната около важни обекти от критичната инфраструктура. Става въпрос предимно за министерства, областни управи, кметства, дипломатически мисии и консулства, както и места, на които има струпване на големи групи хора, както и религиозни средища, детски градини, училища, жп.гари, летища и метростанции. Една от основните заплахи, които службите имат за задача да неутрализират, са радикални елементи, като транзитно преминаващи през страната чуждестранни бойци и хора, свързани с радикални групировки. В тази връзка от днес държавата е засилила контрола по граничните пунктове. Под особено наблюдение попадат хора от рискови държави - Сирия, Афганистан, Ирак, Северна Африка и други кризисни страни и региони. Наблюдават се интернет сайтове и профили в социалните мрежи, които са основният канал за комуникация между членовете на терористични групировки.
"Ислямска държава" окървави и Брюксел
Най-малко 34 души загинаха при бомбени взривове на летището в белгийската столица и в метростанция до евроинституциите
Най-малко 34 души загинаха, а над 200 души бяха ранени при терористични атаки, осъществени в столицата на ЕС Брюксел от джихадистката организация "Ислямска държава". Само 4 месеца след атентатите в Париж кървавата баня в Брюксел отново показа уязвимостта на Европа за терористите.
Два мощни взрива разтърсиха към 8 ч. местно време (9 ч. бълг. време) основното международно летище в Брюксел "Завентем", а час по-късно експлозия избухна и в метростанцията "Малбек", намираща се много близо до евроинституциите. Единият от взривовете е бил извършен от атентатор самоубиец на терминала за заминаващите полети, а другата бомба е била поставена в куфар там. Очевидци твърдят, че чули викове на арабски. Бомбата на метростанцията е взривена във влак. Намиращите се в близост до "Малбек" хотели бяха превърнати в лазарети, където пострадалите получаваха първа помощ. На летището загинаха поне 14 души. Взривът в метростанцията отне живота на 20 души.
"Излизах от метростанцията, когато чух експлозията. Стъклата се изпочупиха зад гърба ми, всички тичаха. Автобусът на улицата спря и хората избягаха от него. На тротоара лежеше една жена", разказа дама, станала очевидец на взрива, избухнал в метрото. Жером Деланоа пък бил в кафене на летището, когато гръмнали бомбите: "Имаше две експлозии - една силна, а другата по-слаба... Първата взриви стените и всичко, изпочупи прозорците. Избухнаха пламъци", разказва той пред в. "Ню Йорк таймс".
Веднага след атаките бяха прекъснати мобилните комуникации, а белгийският вицепремиер Александър Де Кро призова да се използват социалните мрежи като "Фейсбук" и What's Up. "Фейсбук" пусна специално приложение Safety Check, чрез което потребители на социалната мрежа, намиращи се в Брюксел, можеха да се свържат с приятелите си.
Белгийският премиер Шарл Мишел обяви, че става въпрос за терористични актове и нарече извършителите на атаките "страхливци". Белгийските власти обявиха тридневен траур. Отговорност поеха джихадистите от "Ислямска държава". "Бойците на "Ислямска държава" извършиха серия от атентати с взривни устройства и колани с експлозиви във вторник в летището и една от метростанциите в белгийската столица Брюксел", се казва в съобщение на сайта на свързаната с групировката агенция AMAQ, цитирано от Би Би Си.
Заплахата за сигурността в Белгия е вдигната на максималното четвърто ниво и бе свикано извънредно заседание на Съвета за национална сигурност. Брюксел беше напълно блокиран след атентатите, извършени четири дни след ареста на атентатора Салах Абдеслам, който стои зад атаките в Париж от 13 ноември м.г. Според експерти не е изключено терористичните удари да са отмъщение за задържането му.
Извънреден контрол беше въведен по сухопътните граници на Белгия, летищата, гарите и пристанищата. Повишена беше сигурността на сградите на правителството, европейските институции и на централата на НАТО. Затворени бяха и границите. Полицаи и войници бяха изпратени навсякъде из града, който потъна в хаос. Децата в детските градини и училищата бяха поставени под охрана и бе забранено да напускат зданията. Хората бяха призовани да останат по домовете си. Служителите в евроинституциите също оставаха блокирани на работните си места. В късния следобед обаче сградата на ЕК беше евакуирана. Подсилена бе охраната на атомните електроцентрали, а служителите в две централи "Тианж" и "Дул" бяха евакуирани като предпазна марка.
Публичният транспорт беше напълно спрян, метростанциите и гарите бяха затворени. Международните влакове "Талис" и "Евростар" бяха спрени. В късния следобед вчера възобновиха работа жп гарите в Брюксел при засилени мерки за сигурност.
Летището ще остане затворено поне до утре, а полети се извършваха от аерогарата в Шарлероа. Залата за излитащите полети на летището "Завентем" е с изпочупени стъкла, срутен таван, част от гишетата за регистрация са силно увредени от взрива. До късно снощи не беше изчислен размерът на нанесените щети. Полицията откри на брюкселското летище невзривен пояс, натъпкан с експлозиви, както и автомат "Калашников". Много авиокомпании обявиха, че отменят полетите си от и за белгийската столица.
Часове след атаките белгийската полиция залови трима граждани на Беларус, съобщи електронното издание "Спутник". Белгийски медии публикуваха снимки на предполагаемите атентатори, свалени от камерите за видеонаблюдение на летището. На фотографиите са трима мъже с колички за багаж. Камерите за видеонаблюдение са ги заснели непосредствено преди експлозиите. В. "Либр Белжик" обаче не уточнява дали всички те са терористи, или някой може да е попаднал случайно в кадър.
Два мощни взрива разтърсиха към 8 ч. местно време (9 ч. бълг. време) основното международно летище в Брюксел "Завентем", а час по-късно експлозия избухна и в метростанцията "Малбек", намираща се много близо до евроинституциите. Единият от взривовете е бил извършен от атентатор самоубиец на терминала за заминаващите полети, а другата бомба е била поставена в куфар там. Очевидци твърдят, че чули викове на арабски. Бомбата на метростанцията е взривена във влак. Намиращите се в близост до "Малбек" хотели бяха превърнати в лазарети, където пострадалите получаваха първа помощ. На летището загинаха поне 14 души. Взривът в метростанцията отне живота на 20 души.
"Излизах от метростанцията, когато чух експлозията. Стъклата се изпочупиха зад гърба ми, всички тичаха. Автобусът на улицата спря и хората избягаха от него. На тротоара лежеше една жена", разказа дама, станала очевидец на взрива, избухнал в метрото. Жером Деланоа пък бил в кафене на летището, когато гръмнали бомбите: "Имаше две експлозии - една силна, а другата по-слаба... Първата взриви стените и всичко, изпочупи прозорците. Избухнаха пламъци", разказва той пред в. "Ню Йорк таймс".
Веднага след атаките бяха прекъснати мобилните комуникации, а белгийският вицепремиер Александър Де Кро призова да се използват социалните мрежи като "Фейсбук" и What's Up. "Фейсбук" пусна специално приложение Safety Check, чрез което потребители на социалната мрежа, намиращи се в Брюксел, можеха да се свържат с приятелите си.
Белгийският премиер Шарл Мишел обяви, че става въпрос за терористични актове и нарече извършителите на атаките "страхливци". Белгийските власти обявиха тридневен траур. Отговорност поеха джихадистите от "Ислямска държава". "Бойците на "Ислямска държава" извършиха серия от атентати с взривни устройства и колани с експлозиви във вторник в летището и една от метростанциите в белгийската столица Брюксел", се казва в съобщение на сайта на свързаната с групировката агенция AMAQ, цитирано от Би Би Си.
Заплахата за сигурността в Белгия е вдигната на максималното четвърто ниво и бе свикано извънредно заседание на Съвета за национална сигурност. Брюксел беше напълно блокиран след атентатите, извършени четири дни след ареста на атентатора Салах Абдеслам, който стои зад атаките в Париж от 13 ноември м.г. Според експерти не е изключено терористичните удари да са отмъщение за задържането му.
Извънреден контрол беше въведен по сухопътните граници на Белгия, летищата, гарите и пристанищата. Повишена беше сигурността на сградите на правителството, европейските институции и на централата на НАТО. Затворени бяха и границите. Полицаи и войници бяха изпратени навсякъде из града, който потъна в хаос. Децата в детските градини и училищата бяха поставени под охрана и бе забранено да напускат зданията. Хората бяха призовани да останат по домовете си. Служителите в евроинституциите също оставаха блокирани на работните си места. В късния следобед обаче сградата на ЕК беше евакуирана. Подсилена бе охраната на атомните електроцентрали, а служителите в две централи "Тианж" и "Дул" бяха евакуирани като предпазна марка.
Публичният транспорт беше напълно спрян, метростанциите и гарите бяха затворени. Международните влакове "Талис" и "Евростар" бяха спрени. В късния следобед вчера възобновиха работа жп гарите в Брюксел при засилени мерки за сигурност.
Летището ще остане затворено поне до утре, а полети се извършваха от аерогарата в Шарлероа. Залата за излитащите полети на летището "Завентем" е с изпочупени стъкла, срутен таван, част от гишетата за регистрация са силно увредени от взрива. До късно снощи не беше изчислен размерът на нанесените щети. Полицията откри на брюкселското летище невзривен пояс, натъпкан с експлозиви, както и автомат "Калашников". Много авиокомпании обявиха, че отменят полетите си от и за белгийската столица.
Часове след атаките белгийската полиция залови трима граждани на Беларус, съобщи електронното издание "Спутник". Белгийски медии публикуваха снимки на предполагаемите атентатори, свалени от камерите за видеонаблюдение на летището. На фотографиите са трима мъже с колички за багаж. Камерите за видеонаблюдение са ги заснели непосредствено преди експлозиите. В. "Либр Белжик" обаче не уточнява дали всички те са терористи, или някой може да е попаднал случайно в кадър.
Премиерът на Белгия: Случи се това, от което се страхувахме
Това, от което се страхувахме, се случи, заяви белгийският премиер Шарл Мишел в изявление след атентатите вчера. "Страната и гражданите ни бяха поразени от терористично нападение по жесток и малодушен начин. В този трагичен и мрачен момент за страната призовавам към спокойствие и солидарност. В трудни времена сме, но трябва да ги посрещнем единни, със солидарност", обърна се към нацията премиерът. Брюксел бе атакуван дни след ареста на Салах Абдеслам, издирван от Франция като един от организаторите на атентатите в Париж преди четири месеца.
Белгийският премиер Мишел каза, че няма информация за връзка между ареста и нападенията. Преди задържането на Абдеслам в петък обаче, при продължилата близо седмица антитерористична акция на белгийската полиция, в една от квартирите на ислямистите са открити оръжия и боеприпаси, които според властите били знак за готвено нападение. В понеделник белгийският вътрешен министър Ян Ямбон обяви, че страната е в най-висока степен на тревога в очакване на атаки за отмъщение на залавянето на Салах Абдеслам. "Знаем, че като спрем една клетка, друга ще се задейства. Наясно сме с това", заяви той пред националното радио.
"Целите на нападенията - международното летище, метростанцията до евроинституциите, са знак, че този терористичен акт не е насочен единствено срещу Белгия, но и срещу нашата свобода, свободата на движение на всеки в ЕС", коментира на пресконференция в Берлин германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер. Той не отхвърли възможността атентатите да са отговор на ареста в петък на Салах Абдеслам, смятан за организатор на парижките атентати от миналата година.
Френският президент Франсоа Оланд обяви, че атентатите са насочени срещу ЕС. "Чрез нападенията в Брюксел бе ударена цяла Европа. Франция неумолимо ще продължава битката срещу тероризма на международно ниво и у дома", заяви Оланд часове след атаките в Брюксел. "Ние сме в състояние на война", коментира френският премиер Манюел Валс.
Лидерите на 28-те от ЕС излязоха с обща декларация след атентатите. "Тази последна атака само засилва нашата решимост да защитаваме европейските ценности и толерантност от нападения, дължащи се на нетърпимост. Ние ще бъдем единни и твърди в борбата с омразата, насилието, екстремизма и тероризма", се посочва в изявлението на евролидерите, публикувано на сайта на Европейския съвет.
"САЩ са солидарни с народа на Белгия и ще направят всичко възможно, за да накажат отговорните за атаките в Брюксел", заяви американският президент Барак Обама от Хавана, където е на историческо посещение. Американският министър на отбраната Аштън Картър също изрази готовност за подкрепа. "Пентагонът е готов, ако е необходимо да съдейства на страните от Европа и на белгийските власти след разтърсващите атентати", заяви той и добави, че никоя терористична атака не може да разклати решимостта на американските съюзници да нанесат поражение на "Ислямска държава".
От месеци представители на западни разузнавателни служби предупреждават, че следващ голям атентат на европейска земя е въпрос на време. Случилото се в Брюксел показва "ограниченията в действията, които могат да се предприемат при извънредно положение", коментира пред "Ню Йорк таймс" Филип Хайе, бивш високопоставен представител на френското външно разузнаване. Експертите обаче са разделени по въпроса дали атентатите са отмъщение за ареста на Абдеслам, или са планирани отдавна и са задействани от страх той да не проговори в затвора. "Само едно е сигурно - ясно може да видим, че Белгия се е превърнала в гнездо на терористи", коментира пред американското издание Ален Жуйе, друг бивш френски разузнавач.
Белгийският премиер Мишел каза, че няма информация за връзка между ареста и нападенията. Преди задържането на Абдеслам в петък обаче, при продължилата близо седмица антитерористична акция на белгийската полиция, в една от квартирите на ислямистите са открити оръжия и боеприпаси, които според властите били знак за готвено нападение. В понеделник белгийският вътрешен министър Ян Ямбон обяви, че страната е в най-висока степен на тревога в очакване на атаки за отмъщение на залавянето на Салах Абдеслам. "Знаем, че като спрем една клетка, друга ще се задейства. Наясно сме с това", заяви той пред националното радио.
"Целите на нападенията - международното летище, метростанцията до евроинституциите, са знак, че този терористичен акт не е насочен единствено срещу Белгия, но и срещу нашата свобода, свободата на движение на всеки в ЕС", коментира на пресконференция в Берлин германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер. Той не отхвърли възможността атентатите да са отговор на ареста в петък на Салах Абдеслам, смятан за организатор на парижките атентати от миналата година.
Френският президент Франсоа Оланд обяви, че атентатите са насочени срещу ЕС. "Чрез нападенията в Брюксел бе ударена цяла Европа. Франция неумолимо ще продължава битката срещу тероризма на международно ниво и у дома", заяви Оланд часове след атаките в Брюксел. "Ние сме в състояние на война", коментира френският премиер Манюел Валс.
Лидерите на 28-те от ЕС излязоха с обща декларация след атентатите. "Тази последна атака само засилва нашата решимост да защитаваме европейските ценности и толерантност от нападения, дължащи се на нетърпимост. Ние ще бъдем единни и твърди в борбата с омразата, насилието, екстремизма и тероризма", се посочва в изявлението на евролидерите, публикувано на сайта на Европейския съвет.
"САЩ са солидарни с народа на Белгия и ще направят всичко възможно, за да накажат отговорните за атаките в Брюксел", заяви американският президент Барак Обама от Хавана, където е на историческо посещение. Американският министър на отбраната Аштън Картър също изрази готовност за подкрепа. "Пентагонът е готов, ако е необходимо да съдейства на страните от Европа и на белгийските власти след разтърсващите атентати", заяви той и добави, че никоя терористична атака не може да разклати решимостта на американските съюзници да нанесат поражение на "Ислямска държава".
От месеци представители на западни разузнавателни служби предупреждават, че следващ голям атентат на европейска земя е въпрос на време. Случилото се в Брюксел показва "ограниченията в действията, които могат да се предприемат при извънредно положение", коментира пред "Ню Йорк таймс" Филип Хайе, бивш високопоставен представител на френското външно разузнаване. Експертите обаче са разделени по въпроса дали атентатите са отмъщение за ареста на Абдеслам, или са планирани отдавна и са задействани от страх той да не проговори в затвора. "Само едно е сигурно - ясно може да видим, че Белгия се е превърнала в гнездо на терористи", коментира пред американското издание Ален Жуйе, друг бивш френски разузнавач.
Посолствата ни в Брюксел подслониха българи
Външното министерство предложи временен подслон на българите, които не могат да се върнат в страната - условието е да покажат редовен самолетен билет за отменен полет. Те ще бъдат настанени в посолствата ни в Белгия и в ЕС - и двете се намират в Брюксел. Заради взрива десетки сънародници, които трябваше да летят за България, не успяха да пътуват.
Проблемите на българите в Белгия накараха вчера председателя на парламента Цецка Цачева да преразгледа плановете си за VIP евакуиране оттам. Атентатите завариха нея и социалния министър Ивайло Калфин в белгийската столица. Цачева беше на посещение в Европейския парламент. "Като цяло се усеща напрежение", каза тя пред "Нова телевизия".
По-късно стана ясно, че ще бъде изпратен правителственият "Фалкон", за да вземе Цачева и придружаващите я. Заради затварянето на летище "Завентем" край Брюксел самолетът трябваше да кацне в Лиеж. Негативните коментари в социалните мрежи заради планирания полет на фона на проблемите на другите ни сънародници явно отказаха председателя на парламента да пътува за София и спешният полет беше отменен.
Проблемите на българите в Белгия накараха вчера председателя на парламента Цецка Цачева да преразгледа плановете си за VIP евакуиране оттам. Атентатите завариха нея и социалния министър Ивайло Калфин в белгийската столица. Цачева беше на посещение в Европейския парламент. "Като цяло се усеща напрежение", каза тя пред "Нова телевизия".
По-късно стана ясно, че ще бъде изпратен правителственият "Фалкон", за да вземе Цачева и придружаващите я. Заради затварянето на летище "Завентем" край Брюксел самолетът трябваше да кацне в Лиеж. Негативните коментари в социалните мрежи заради планирания полет на фона на проблемите на другите ни сънародници явно отказаха председателя на парламента да пътува за София и спешният полет беше отменен.