:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,589
Активни 743
Страници 24,154
За един ден 1,302,066

Влиза ли България в "дългова спирала"

Предстоят все по-големи плащания по държавните заеми, а развитието на икономиката и източниците на финансиране остават под въпрос
Калоян Стайков
Дебатите и оценките за емисиите на държавни ценни книжа (ДЦК) обикновено кръжат около условията по тях - инвеститорски интерес, постигната доходност, одобрени поръчки, срочност и т.н. По-рядко се обсъждат причините за трупането на нов дълг и дали то може да бъде избегнато, а още по-рядко се коментира какво ще се случи, когато дойде време за връщане на задълженията.

Към края на януари 2016 г. България има публичен дълг в размер на 25.7% от прогнозния БВП за годината. Това е сравнително ниско - особено на фона на средното за ЕС. При липсата на сериозни външни и вътрешни шокове това позволява безпроблемното рефинансиране на задълженията. Не трябва да забравяме обаче, че



размерът не е единственият проблем



Да си припомним, че Румъния и Латвия неотдавна фалираха (т.е. имаха нужда от спешни спасителни заеми от МВФ, ЕЦБ и ЕК) с дългове от съответно 16% и 10% от БВП.

Важно е номиналното увеличение на публичния дълг да е около номиналния ръст на икономиката, т.е. да не расте по-бързо. За съжаление от 2010 г. дългът расте с по-висока скорост от икономиката. Изключение прави само 2015 г., когато икономиката се развиваше по-добре от очакваното благодарение на мощни "попътни ветрове" - по-доброто икономическо развитие на страните от ЕС, ниските цени на горивата, обезценяването на еврото и др. През останалите години ръстът на дълга значително изпреварва този на българската икономика, което логично води и до бързото му увеличение и в абсолютни стойности, и като процент от брутния вътрешен продукт. За периода от 2008 г. до 2015 г. тежестта на държавните задължения реално се е удвоила - от 13% до близо 26% от БВП.

През последните години дългът освен че нараства значително - от близо 6 млрд. лв. към края на 2011 г. до 11.6 млрд. лв. към края на 2015 г., - променя и структурата си. Така например делът на дълга в евро и лева се увеличава от 81.6% към 2011 г. до 98.9% към 2015 г. По този начин



се намалява значително валутният риск



от дълговото бреме за бюджета както по отношение на лихвените плащания, така и по отношение на плащането на главницата. Това е така поради фиксирания валутен курс на лева към еврото, а разходите за обслужването му - лихвите, стават по-предвидими. Промяната в лихвената структура на публичния дълг също е в посока към по-голяма стабилност и прогнозируемост - 93.3% от дълга към 2015 г. е с фиксирана лихва в сравнение с 82.4% към 2011 г.

В същото време правителството взима все повече външни заеми и към края на 2015 г. те са 68% от общите задължения (през 2011 г. са 59%). От една страна, това е добра новина, тъй като България става разпознаваема на международните капиталови пазари и интересът на чуждестранните инвеститори към българските ДЦК расте. Това се вижда и от намаляващия дял на външния дълг, който се държи от местни финансови институции. Този дял се свива от 44.5% към 2011 г. до под 33% към 2015 г. Нещо повече - намаляването на дела от външния дълг, който се държи от местни банки, е по-голямо, което означава, че други финансови институции, например пенсионни фондове и застрахователни компании, проявяват по-голям интерес.

Това не е изненадващо, като се има предвид, че банковите инвестиции в ДЦК се увеличават от 4 млрд. лв. в края на 2011 г. до близо 10 млрд. лв. към края на 2015 г., докато инвестиции само във външен дълг се увеличават с около 1 млрд. лв. Същевременно инвестиции в ДЦК, деноминирани в лева, растат с около 2 млрд. лв., което показва ясно предпочитание към инвестиции на местния дългов пазар вероятно заради сравнително по-добрата им доходност.

Една от възможностите да се финансират плащанията по дълга е фискалният резерв. Той за това и е създаден -



да осигури безпроблемно обслужване на дълга



в краткосрочен план, до 1 година. Към края на 2015 г. фискалният резерв е 6.8 млрд. лв., без вземанията от европейските фондове, докато в края на 2011 г. той е едва 5 млрд. лв. Тук трябва да се има предвид, че част от средствата в него са целеви, включително т.нар. Сребърен фонд, резерв на НОИ, резерв на НЗОК, фондовете за "Козлодуй" и т.н., т.е. те не могат да се използват за дългови плащания. Все пак ръстът на общия резерв последните години дава известна гъвкавост при управлението на дълга, тъй като може да се вземе най-доброто решение - рефинансиране при пазарни условия, поемане на нов дълг (заради бюджетни дефицити и/или еднократни разходи) и/или използване на средствата от резерва.

Заедно с увеличаващите се резерви обаче растат и предстоящите плащания на главници по дълга. Така например при фискален резерв от 5 млрд. лв. и брутен държавен дълг от близо 6 млрд. лв. към края на 2011 г. плащанията по главници в периода 2012-2021 г. са в размер на 7.4 млрд. лв. Към края на 2015 г. картината е значително по-различна - фискален резерв от 6.8 млрд. лв., брутен държавен дълг от 11.6 млрд. лв., но и предстоящи плащания по главници в периода 2016-2025 г., които са близо два пъти по-големи - 14.5 млрд. лв. Разбира се, в следващите години ще има нови емисии на дългове и в предстоящия 10-годишен период сумата от 14.5 млрд. лв. ще нарасне допълнително.



Абсолютният размер на дълга е плашещ



само ако икономическият ръст не е достатъчно висок, за да компенсира по-високите задължения. Така например през 2012 и 2014 г., когато няма падежи на външен дълг, дължимата главница представлява 0.7-0.8% от БВП за съответната година. През 2013 и 2015 г., когато има падеж на външен дълг, главниците представляват 2.1-2.3% от БВП за съответната година.

Използвайки прогнозите за ръст на икономиката от Средносрочната бюджетна прогноза, може да се изчисли каква ще е тежестта на главниците по дълга в периода 2016-2018 г. От данните се вижда, че дължимата главница е в размер на 1.2-1.3% от БВП през 2016 и 2018 г., когато няма падеж на емисии външен дълг, и 2.9% от БВП през 2017 г., когато има. Това значително увеличение в сравнение с периода 2012-2015 г. може да стане и по-голямо, ако държавата междувременно емитира нови едно- и двегодишни ДЦК.



Ако икономическият растеж изненада приятно,



както през 2015 г., тежестта на тези плащания за бюджета ще е по-малка. Въпреки това еднократните ефекти, които стимулираха икономиката през миналата година, най-вероятно ще имат ограничено влияние, ако изобщо имат, през тази и следващите години. Икономическият растеж може да бъде стимулиран и чрез провеждането на дълго отлагани реформи, които подобряват бизнес и инвестиционната среда, но опитът от последните години и неразбирателството между коалиционните партньори в правителството не дават повод за оптимизъм в тази посока.

Ако трябва да обобщим, размерът на публичния дълг е сравнително нисък на фона на останалите страни от ЕС, но това не е гаранция за безпроблемното му управление. В периода след кризата той се удвоява, с което значително се увеличават и предстоящите плащания по главниците в следващите няколко години. Продължаващото трупане на бюджетни дефицити, което води до нови дългове, и недостатъчните фискални резерви на фона на предстоящите дългови плащания също не носят добри новини.

 Министърът на финансите твърди, че положението с държавните финанси е под контрол.
 ...
 ***
15
3555
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
10 Април 2016 18:58
Влиза ли България в "дългова спирала"!

Не. България не влиза в "дългова спирала", защото се управлява от ГЕРБ, което означава, че в България няма корупция, и са налице най-благоприятните условия за развитие на икономиката.
Благодарим ти, Бойко!
Благодарим ти, ГЕРБ!

Заглавието е без въпросителен знак, защото компетентният му демократичен афтор знае отговора. След като оправиш българската икономика и политика, г-н Стайков, ще отидеш да помагаш на други поробени народи. Грантовете ще те последват. Така се прави.
10 Април 2016 19:17
България върви по гръцкия път! Той за нас ще бъде много по страшен, защото БВП-то ни е 3 пъти по малко от гръцкото....
10 Април 2016 19:54
Благодарим ти, Бойко!
Благодарим ти, ГЕРБ! - Шербет капе от екрана.....
10 Април 2016 20:05
По този начин



се намалява значително валутният риск



от дълговото бреме за бюджета както по отношение на лихвените плащания, така и по отношение на плащането на главницата.


Хубаво е да се говори с много думи, хем учени, ама дали има дълг, за който рискът да е различен при лихвата и при главницата?
10 Април 2016 20:08
От една страна, това е добра новина, тъй като България става разпознаваема на международните капиталови пазари и интересът на чуждестранните инвеститори към българските ДЦК расте.




Просто не знам как може да се напише подобна глупост. Като чета такива дописки, винаги се сещам за статиите на братчеда от "Двойникът". Които се харесват на обикновените хора.
10 Април 2016 20:20
Бойко! С теб сме!
10 Април 2016 20:26
Стабилност .
Ние можем.
10 Април 2016 21:05
България влиза в "европейско развитие"
11 Април 2016 00:02
Простете, на някой дреме ли му вече ? Ъъъ, имам предвид на стругаря, на строителният работник или на шофьора? Ако щете и на лекаря. Работа по света има за всички. Все тая. А, да. Не ми дреме и на мен. Има ли интернет, мога да си работя и от Папуа. Само че, как ли ще реагират набедени юристи, военни, полицаи, социално-слаби, роми и т.н. Ъъъ, да ви споделя - не ми дреме!
11 Април 2016 05:00
Икономически растеж ли???????? Ударно харчене на еврофондове и пари от бюджета по кметските избори. България влезе в дългова спирала, когато се въведе плоския данък. В бюджета постъпват около 40% по-малко средства. Вместо намаляването на данъците да доведе до повече инвестиции, работни места и повишаване на доходите, стана точно обратното. 1 милион българи са безработни, заплатите в частния сектор намаляха, инвестиции няма почти никакви. Вместо да се въведат прогресивните данъци, Горанов пак погна малкия бизнес. Който и без това едва оцелява. Но това автора няма да ви го каже. Според него трябват реформи..т.е. да се отреже от всичко, но бизнеса и богатите да не плащат по-високи данъци. Колкото и да режат, все нещо трябва да остане. Не може държавата да се издържа от работещите бедни и от ДДС и акцизи. Първите бягат или са безработни все повече, а от това и потреблението и постъпленията намаляват. Трябва икономика! Обаче как да я направят? В тая държава всички бизнесмени чакат на бюджета, еврофондовете и субсидиите. Никой няма идея за производство и пазари, които да донесат печалби. Държавата раздава бизнес, прави отстъпки, но нищо не излиза. Защото БСК и ИПИ се занимават с писане на статии, вместо да обучават бизнеса и да му помагат да търси технологии и пазари.
11 Април 2016 07:55
Стабилност. Около нас малки магазинчета, коуто работеха години наред фалират. Раждаемост няма. Заеми се трупат. Дупе да ни е яко на тия дето останахме тук. Който и да дойде след тия ще трябва да връща милиарди!
11 Април 2016 08:06
Абе, къде е Дянков?
11 Април 2016 08:24
.
11 Април 2016 12:30
annetaz
11 Април 2016 15:58
ГЕРБ - видими резултати!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД