Лидерът на "Народна партия - наша Словакия" Мариан Котлеба от доста време се обявява срещу ромите, които живеят в страната му. |
Подобни изказвания помагат да се подхранват антимигрантски страсти в Централна Европа, което превръща региона в една от основните пречки пред усилията на страните, водени от Германия, за създаването на европолитика за решаването на мигрантската криза. "Ако искате да се занимавате с политика, просто започнете да говорите за проблемите на ромите", казва Иван Мако, който е жертва на първото престъпление, определено като "расистки мотивирано" от словашката правосъдна система. В момента той е начело на неправителствена организация. "Ако действате така, ще имате пари, теми за разговори и привърженици, които да ви следват. Това е всичко, от което се нуждаете, за да се катерите по политическата стълбица. Сега това се повтаря и с мигрантите", допълва той.
Презряно малцинство
Ромите са в Европа от Средновековието и са създали големи малцинствени групи в държави като Словакия, където наброяват 9% от населението. В Унгария се смята, че ромите са 7.5% от населението, в Чехия - около 3%, в Румъния - 8.6%, според данни на Съвета на Европа. Големи групи роми живеят също в държави като Франция и Италия.
Централна Европа сега се справя с мигрантите. Миналата година през Унгария преминаха 300 000, преди правителството да изгради телена ограда през октомври. В държави като Словакия и Полша почти никой не е пристигнал, но въпреки това въпросът разпалва страстите на местната политическа сцена. "Ако има силни предубеждения срещу една група от хора, това увеличава шансовете да се надигнат и срещу друга - те взаимно си влияят. Антиромските и антисемитските настроения обикновено вървят паралелно. В този случай става въпрос за настроения срещу бежанците. Това е опасен феномен, подобен на лавина", казва Петер Креко, който е директор на базираната в Будапеща организация "Политикал кепитъл".
Мигрантите, независимо дали са истински или на теория, са привлекателна мишена за националистите - от крайнодясната партия "Йобик" в Унгария до словашката неонацистка "Народна партия - наша Словакия", която за първи път влезе в парламента, като яхна вълната на гнева срещу статуквото и получи 8% подкрепа на изборите на 5 март. Много от тези партии провокират нападения главно срещу мигранти мюсюлмани, тръгнали към ЕС в последните месеци. Те често употребяват метафори, които не се използват срещу ромите от десетилетия. В уебсайта си "Народна партия - наша Словакия" иска гаранции, че гражданите няма да бъдат "тероризирани от циганите", и обещава да не следва "криминалната политика на НАТО, САЩ и Израел". Организацията насърчава "християнските ценности" вместо "западния либерализъм, който поощрява атеизъм, материализъм, консуматорското общество, опасни секти и сексуални отклонения".
Лидерът на партията Мариан Котлеба, който е бил управител на планинския район Банска Бистрица в централната част на Словакия, се опитва да използва ромите като изкупителна жертва в опит да предотврати евентуална криза в резултат на бежанската вълна. Преди той говореше за ромите, които "изнасилват и убиват". По време на предизборната кампания Котлеба, който подкрепя черните униформи на словашките колаборационисти във военновременното правителство, от билбордовете призоваваше "Край на имигрантите!". "В определен смисъл мигрантите се превръщат в новите роми за крайнодесните източноевропейци", казва Томаш Нокиар, който е политолог, изучаващ крайнодесните в университета "Коменски" в Братислава. Въпреки че организациите, защитаващи човешките права, се опитват да покажат тежкото положение на ромите, основните политически сили до голяма степен избягват този въпрос. В Европа 90% от над 10-те милиона роми живеят под линията на бедността и само 1/3 имат работа, според Програмата за развитие на ООН.
Съседите роми
В последните две десетилетия повечето проучвания показват, че дискриминацията, на която са подложени ромите, се увеличава. Според проучване на ЕК 28% от унгарците биха приели роми за съседи, този показател е по-нисък в България (21%), в Словакия (17%) и в Чехия (9%). Допитване от 2012 г., направено от чешката Академия на науките, показа, че над 80% от жителите на страната възприемат отношенията с ромското малцинство като "обичайно лоши".
Свързването на мигрантите с ромите носи политически дивиденти. Подкрепата за партията на Орбан "Фидес" и за крайнодясната "Йобик" достига през миналата есен максимални нива. Критичната позиция към мигрантите се котира добре. "Колкото по-добре обвържете политиката с ромите, най-мразената етническа група в Унгария, и с мигрантите, толкова по-лесно е да я продавате. Това е търсена комуникационна стратегия. Историческа даденост в Унгария е, че ние живеем заедно със стотици хиляди роми. Това беше решено от някой някъде. Ние сме тези, които трябва да живеем с това, но не искаме от никого, особено от Запада, да живее заедно с многобройно ромско малцинство", обяснява Креко.
Стратегията работи, а антимигрантските настроения сега са широко разпространени. През март 80% от унгарците се обявиха срещу приемането на хора, търсещи убежище, като част от квотната система на ЕС. Виктор Орбан приема конспиративните теории на екстремистите. "Когато говори за "някой някъде" като отговорен за ромите, живеещи сега в Унгария, той се опитва да направи паралел с евродирективите, свързани с разселването в ЕС на мюсюлмани. Намеква се, че трябва да има някой, който да дърпа конците - дали това са банкери, САЩ, бюрократи от Брюксел, евреи или Джордж Сорос", допълва Креко. Финансистът с унгарско-еврейски произход Джордж Сорос е главен герой в много регионални конспиративни теории заради богатството си и подкрепата, която оказва на продемократичните движения в посткомунистическите държави в Европа.
Въпреки че е трудно да се получат демографски данни за настоящия приток на мигранти, повечето от тези стереотипи, насочени към ромите, отдавна са развенчани. Котлеба, който не отговори на изпратените по електронната поща молби за разговор, често обвинява за източването на словашкия държавен бюджет социалните плащания, от които се възползват ромите. Според проучване от 2014 г. на Института за икономически и социални науки в Братислава общите плащания към сметки на роми и на други лица от неромски произход са по-малко от 1% от обществените харчове. Плащанията, които получават около 160 000 ромски деца годишно, възлизат на 44 млн. евро. За сравнение - годишните бонуси за Коледа, давани на пенсионерите в страната, възлизат на 65 млн. евро.