ЕК прави одит за процедури на общините, но доклад още няма. Сигурно и Порожанов се чуди какво ще покаже той. |
Сюжетът бе допълнен с неофициална и непотвърдена засега информация за значителни финансови корекции по селските програми от ЕК. В сряда депутати от БСП заявиха в парламента, че на страната ни ще бъде наложена финансова корекция от около 250 млн. евро заради нарушения по европроекти по ПРСР в предходния период. Това е близо 10% от сумата по програмата за периода след 2007 г. Финансовите корекции са за сметка на бюджета. Ако информацията се потвърди, това би било рекордна сума. За сравнение - финансовите корекции, наложени на общини, по "Околна среда" бяха за 153 млн. евро (9.5%).
"Ако ме питате дали има опасност за 250 млн., няма такава, това е огромна сума. Каквито и нарушения да са правили общини, селски стопани, не виждам как може да са на такава стойност", коментира вицепремиерът Томислав Дончев.
"Няма скандал във фонда и няма опасност България да загуби средства по програмата. Те вече са изплатени", коментира премиерът Бойко Борисов в петък. Но и той, както и финансовият министър Владислав Горанов направиха уговорка, че ако проверките открият нарушения, ще има последици и както каза премиерът, "нарушителите да бъдат вкарани в затвора". Наличната до момента информация предполага, че са верни и двете хипотези по случая - нарушения и накърнени интереси.
ДАНС рядко се активира без причина
Проверяват се конкретни проекти на ДФЗ - това е единственото, което е известно по случая.
Порожанов отрече информацията, че е одобрявал обществени поръчки на Трейс груп, в която преди години е имал акции. Той обясни пред няколко телевизии, че ДФ "Земеделие" работи с бенефициенти и не сключва договорите с изпълнители.
Проверява се и сигнал срещу уволнения Янаки Червеняков, доскоро началник сектор в договорната дирекция на фонд "Земеделие". Той бе уволнен, след като сайтът "Биволъ" разкри, че той кара скъпи лимузини, регистрирани на името на баща му и живее в луксозен имот, платен от неговата тъща, която е спечелила два проекта от ДФЗ. Първият е къща за гости в село Попина Лъка, община Сандански. Тя е вдигната по Програмата за развитие на селските райони. Вторият е по Програмата за развитие на сектор "Рибарство". Но по думите на Порожанов сигналът е проверен от Комисията за конфликт на интереси, чието становище е, че конфликт на интереси няма.
Въпреки това Червеняков е освободен от поста си заради неподадени имуществени декларации. Това не изглежда да е единственият сигнал за нередности.
Различни източници посочват два вида сигнали - за злоупотреба с пари по селските програми (по-специално за селски туризъм, като са купувани яхти, АТВ и каравани) и за надписани количествени сметки, което засяга и общините.
"Биволъ" разкри и други механизми, чрез които се завишават парите по проектите. Например, стадионът в Земен, който не би трябвало да струва над 1 млн. лева, е финансиран с 3.5 млн. лева без ДДС, като има разминаване между обществената поръчка и договора.
В редица случаи количествено-стойностните сметки на проектите показват данни за завишаване, но впоследствие корекциите са отменени или намалени. Според вътрешен човек от фонд "Земеделие"
над 90% от проектите са с нередности
Порожанов съобщи, че ЕК прави одит за процедури на общините и действията им като възложител, но доклад още няма.
Петър Бакърджиев, председател на Института за правни анализи и изследвания, коментира пред БНР, че в Европейската комисия са наясно със съществуването на корупционна схема за отклоняване на милиони евро от Програмата за развитие на селските райони след 2010 г. "Според одитния доклад на Брюксел в тази схема участва и самото министерство чрез изменения на нормативни актове. Участва изпълнителният директор чрез субективни изменения на Правилника за работа на фонда", каза той.
Защо 2010 година? Става дума за анонимен сигнал, който обхваща периода след 2010 г. и описва схема, която е продължила да действа и през новия програмен период. Докладът от 16 страници, според mediapool, уличава Министерството на земеделието и храните (МЗХ), изпълнителния директор на ДФЗ Румен Порожанов, шефа на дирекция "Методология и контрол" Атидже Алиева-Вели, която вече е заместник-директор на фонда и дори служител на ЕК и по-конкретно на Волфганг Кахленборн от Генерална дирекция "Земеделие", който е ръководил одитните мисии в България. Проблемните общини са Кайнарджа, Елена, Ковачевци, Перущица, Върбица, Котел, Шабла, Петрич, Монтана, Стара Загора, Благоевград, Велико Търново, София и Белоградчик.
Посочва се, че проектите на ключови общини са били под опеката лично на шефа на фонд "Земеделие" и
"определени политически партии"
и за да работи схемата, са били променяни нормативите.
От ДФЗ заявиха в четвъртък, че под риск са проекти на стойност 33 млн. евро, за които скоро предстои помирителна комисия. По първоначалните заключения от одитните доклади сумата, предложена за изключване, е била 235 милиона евро. А влезлите в сила финансови корекции са само 26 млн. евро, наложени по осем мерки от ПРСР 2007-2013. Близо 5 милиона евро са санкциите, които ще бъдат наложени за финансиране на фотоволтаици, като първоначалната санкция, планирана от Брюксел, е била 28 милиона евро.
Румен Порожанов предположи, че атаките срещу него са заради накърнени финансови интереси. Той въведе референтни цени и оценители, като мярка срещу завишаване на стойността на проектите. Като пример за накърнени интереси, шефът на "Земеделие" се позова и на спрени проекти за къщи за гости, три яхти по рибарската програма и 10 кемпера, които уж били за туристически дейности. Според друга информация обаче конкретната причина са спрени проекти за две мандри (по мярка 4.1).
Развръзката очевидно предстои през следващите седмици. И както многозначително коментира премиерът Бойко Борисов: "Борбата с корупцията се прави по най-високите етажи, там, където са парите".