Преди дни изживяхме пореден огромен срам от "компетентността" на българските служби и "гостоприемството" на страната ни към посетители от далечна Азия.
На 18 април 2016 г. с полета от Москва в 11:30 пристигнаха група китайски туроператори, за да проучат възможностите за туризъм в България и да организират посещението на повече от 1000 души за известния Фестивал на розата в Казанлък, който тази година ще се проведе на 3-6 юни.
По принцип самото чакане за българска виза е унизително. Съгласно Наредбата за условията и реда за издаване на визи срокът е от 15 до 60 дни. Но както знаем, българската администрация има особено разбиране за спазването на срокове и има печален рекорд - китайски граждани
са чакали за визи 9 месеца и 4 дни,
което е три пъти повече от определеното в наредбата максимално време. През миналата година имаше случай с група китайски журналисти и туроператори, които бяха подали документите си навреме, но визите им бяха издадени само 4 часа преди полета, което сигурно им е скъсало нервите.
Но да се върнем на конкретния случай от 18 април.
При пристигането си туроператорите, планиращи да доведат над 1000 китайци за Фестивала на розата, бяха задържани повече от 1 час и 30 минути, за да отговарят на уникален въпрос - защо са дошли в България и какъв точно туризъм смятат да правят!?!?
В този момент на летището имаше и екип на БНТ, който стана свидетел на безобразието. Председателят на Българо-китайската търговско-промишлена палата Лъчезар Динев, който лично посрещаше важната група, бе поканен да застане пред камерата и доста подробно описа случая. Странно, телевизията така и не излъчи интервюто - може би защото съдържаше
критика към властта и неудобни сравнения с други държави
А в интервюто г-н Динев даде интересни факти. Той направи сравнение между България и други държави, като посочи, че през миналата година България е издала едва 3000 визи за китайски граждани, докато за същия период Чехия е издала 300 000, а Франция - много над 2 000 000.
Всички тези държави издават визите за китайски граждани в срок от 4 до 24 часа. Италия дори даваше визи веднага заради световното изложение в Милано "Експо 2015".
Никоя от тези страни не си позволява да бави китайските туристи дори и за 5 минути, какво остава да ги държи на "разпит" близо 2 часа.
Освен че визите за китайски граждани у нас се издават срамно бавно,
има и друг проблем - безсрамно скъпи са.
Шенгенската виза например струва 500 юана, а българската - 1300 юана. При това ние не сме в Шенген и с българската виза туристите не могат да ходят никъде другаде.
А 1300 юана са доста пари. Само за сравнение - с такава сума китайските туристи могат да си почиват в Индонезия или Тайланд в петзвезден хотел за цяла седмица. При това положение не е чудно да предпочетат близкия Тайланд или някоя европейска страна - членка на Шенген, вместо България?
Всяка от шенгенските страни третира китайските граждани като американските (при това китайските туристи обикновено харчат повече пари от американците и западноевропейските страни знаят това много добре). Важни са и мащабите. Ето конкретен пример - един-единствен китайски бизнесмен заведе на почивка във Франция 6400 от своите работници.
Къде сме ние?
Българският министър на външните работи е издал заповед, която третира китайските граждани едва ли не като членове на Ислямска държава. По тази причина на влизане в страната ги чакат задължително и автоматично обстоятелствени проверки. Дали пък няма някаква секретна директива от ЕС? Не, резултатът от тази "бдителност" и престараване по български е, че китайците не идват да си харчат парите у нас, а отиват във Франция и другите шенгенски страни.
А българските политици и чиновници нехаят за това. Лошо е, че и медиите не изглеждат впечатлени.
* Статията е подготвена по публикация на сайта на Българо-китайската търговско-промишлена палата - http://www.bg.bccci.net.