:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,992
Активни 480
Страници 4,557
За един ден 1,302,066

Когато китайците се сблъскат с Великата българска бюрократична стена

В България май бъркат туристи с терористи
Снимка: БГНЕС
Няма български премиер или министър, който да не се е разходил до Китай, за да кани инвеститори и да промотира туризма ни, но когато китайците решат все пак да посетят нашата страна, се сблъскват с всичките й "красоти" още при кандидатстването за виза.
Преди дни изживяхме пореден огромен срам от "компетентността" на българските служби и "гостоприемството" на страната ни към посетители от далечна Азия.

На 18 април 2016 г. с полета от Москва в 11:30 пристигнаха група китайски туроператори, за да проучат възможностите за туризъм в България и да организират посещението на повече от 1000 души за известния Фестивал на розата в Казанлък, който тази година ще се проведе на 3-6 юни.

По принцип самото чакане за българска виза е унизително. Съгласно Наредбата за условията и реда за издаване на визи срокът е от 15 до 60 дни. Но както знаем, българската администрация има особено разбиране за спазването на срокове и има печален рекорд - китайски граждани



са чакали за визи 9 месеца и 4 дни,



което е три пъти повече от определеното в наредбата максимално време. През миналата година имаше случай с група китайски журналисти и туроператори, които бяха подали документите си навреме, но визите им бяха издадени само 4 часа преди полета, което сигурно им е скъсало нервите.

Но да се върнем на конкретния случай от 18 април.

При пристигането си туроператорите, планиращи да доведат над 1000 китайци за Фестивала на розата, бяха задържани повече от 1 час и 30 минути, за да отговарят на уникален въпрос - защо са дошли в България и какъв точно туризъм смятат да правят!?!?

В този момент на летището имаше и екип на БНТ, който стана свидетел на безобразието. Председателят на Българо-китайската търговско-промишлена палата Лъчезар Динев, който лично посрещаше важната група, бе поканен да застане пред камерата и доста подробно описа случая. Странно, телевизията така и не излъчи интервюто - може би защото съдържаше



критика към властта и неудобни сравнения с други държави



А в интервюто г-н Динев даде интересни факти. Той направи сравнение между България и други държави, като посочи, че през миналата година България е издала едва 3000 визи за китайски граждани, докато за същия период Чехия е издала 300 000, а Франция - много над 2 000 000.

Всички тези държави издават визите за китайски граждани в срок от 4 до 24 часа. Италия дори даваше визи веднага заради световното изложение в Милано "Експо 2015".

Никоя от тези страни не си позволява да бави китайските туристи дори и за 5 минути, какво остава да ги държи на "разпит" близо 2 часа.

Освен че визите за китайски граждани у нас се издават срамно бавно,



има и друг проблем - безсрамно скъпи са.



Шенгенската виза например струва 500 юана, а българската - 1300 юана. При това ние не сме в Шенген и с българската виза туристите не могат да ходят никъде другаде.

А 1300 юана са доста пари. Само за сравнение - с такава сума китайските туристи могат да си почиват в Индонезия или Тайланд в петзвезден хотел за цяла седмица. При това положение не е чудно да предпочетат близкия Тайланд или някоя европейска страна - членка на Шенген, вместо България?

Всяка от шенгенските страни третира китайските граждани като американските (при това китайските туристи обикновено харчат повече пари от американците и западноевропейските страни знаят това много добре). Важни са и мащабите. Ето конкретен пример - един-единствен китайски бизнесмен заведе на почивка във Франция 6400 от своите работници.



Къде сме ние?



Българският министър на външните работи е издал заповед, която третира китайските граждани едва ли не като членове на Ислямска държава. По тази причина на влизане в страната ги чакат задължително и автоматично обстоятелствени проверки. Дали пък няма някаква секретна директива от ЕС? Не, резултатът от тази "бдителност" и престараване по български е, че китайците не идват да си харчат парите у нас, а отиват във Франция и другите шенгенски страни.

А българските политици и чиновници нехаят за това. Лошо е, че и медиите не изглеждат впечатлени.



* Статията е подготвена по публикация на сайта на Българо-китайската търговско-промишлена палата - http://www.bg.bccci.net.

11
3748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
21 Април 2016 20:26
Когато китайците се сблъскат с Великата българска бюрократична стена

България с нищо не може да впечатли китайците, даже бюрократична стена.
Българина има много да учи от китаеца.
22 Април 2016 01:09
Мдам... И Той ходи до Китай, и на брЪз влак Го возиха, и Му претарашиха багажа... Големите видими инвестиции, които обеща, се материализираха в един цех за олио... А за творчеството на Даниелчо има ли смисъл да се говори... От платен лобист на щатски политически институции за китайците в България - толкова.
22 Април 2016 03:59
Ега си. То по-зле станало...
22 Април 2016 04:47
Това нищо не е.Доктора при когото работи съпругата ми руски евреин ми каза,че 10 години е чакал за виза да доиде на почивка в българия.Бг кенеф за неговите очи била друга америка.Докаде стигнаха руснаците...
22 Април 2016 07:33
Голата истина...
Как е възможно да сме толкова кретенска държава!?
22 Април 2016 08:20
А 1300 юана са доста пари. Само за сравнение - с такава сума китайските туристи могат да си почиват в Индонезия или Тайланд в петзвезден хотел за цяла седмица.


1300 юана са 347 лева или 173 евро . Моля някой да ми резервира едноседмична почивка на тази цена, в който и да е петзвезден хотел в Индонезия или Тайланд. Ще почерпя
22 Април 2016 09:36
Стига вече с всякакви китайци,джигитайци и нанайци -те имат проблеми,да си ги решават!
22 Април 2016 11:10

Когато видиш добро, следва да се отнесеш към него почтително и да провериш, има ли го в теб това качество. Когато видиш нещо лошо, следва да се отнесеш към него с презрение и да провериш, няма ли го в теб това качество. - Сун Дзъ
22 Април 2016 15:03
Как какъв туризъм, бе! Образователен, разбира се! Къде китайците ще видят такава дивотия? Само тук! И никъде другаде!

22 Април 2016 18:23
Ако написаното е вярно и спомага да се ограничи китайската икономическа емиграция към България не виждам нищо лошо.
22 Април 2016 18:49
1300 юана са 347 лева или 173 евро . Моля някой да ми резервира едноседмична почивка на тази цена, в който и да е петзвезден хотел в Индонезия или Тайланд. Ще почерпя

На Бали харесва ли ти?
Избери си от този списък, има и по-евтини, а също и малко по-скъпи 4 звездни хотели. За повече от един човек има и много по-евтини решения.
http://www.booking.com/searchresults.da.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaD2IAQGYAQa4AQzIAQzYAQHoAQH4AQuoAgM&sid=41b0a4f1392e31ce4ff3b40fa18d33c4&dcid=4&checkin_monthday=5&checkin_year_month=2016-8&checkout_monthday=12&checkout_year_month=2016-8&class_interval=1&dest_id=835&dest_type=region&dtdisc=0&group_adults=1&group_children=0&hlrd=0&hyb_red=0&inac=0&label_click=undef&nha_red=0&no_rooms=1&postcard=0&redirected_from_city=0&redirected_from_landmark=0&redirected_from_region=0&review_score_group=empty&room1=A&sb_price_type=total&score_min=0&si=ai%2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi&src=index&ss=Bali%2C%20Indonesien&ss_all=0&ss_raw=bali&ssb=empty&sshis=0&rows=15&tfl_cwh=1&first_filter_suggestion_clicked=&nflt=class%3D4%3Bpri%3D1%3B

По принцип пия пилзнер
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД