:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,730
Активни 402
Страници 27,140
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Умъртвяване и умъртвени

Калин Донков
Жената в края на тротоара не сваля очи от мене. Наблюдава ме търпеливо, сякаш ще ме рисува. Това за рисуването е просто разпространен израз, но явно си има причина. Освен дето ме разглежда, тя е и елегантна, напета, много свежа за възрастта си гражданка - ако възрастта й е такава, каквато си мисля. Следи какво правя, без да го прикрива и не крие неудоволствието си от това, което ще направя. А какво правя аз: ровя по джобовете си да намеря дребни за паничката на безногия просяк. Това всеки път ме затруднява - милостинята трябва да не е обидно мизерна, но и да не надхвърля разумното, което кесията позволява. Тъпото е, че не върви да си извадиш парите и да избираш банкнотата. Веднага се вижда, че по-едрите оставяш за себе си. Всичко е честно, но все пак конфузно. А момчето те гледа в ръцете. Пластмасовата протеза се издига до него на плочите. Полулегнало, то не е по-високо от нея. Подавам двата лева (обещаха да пуснат монета, тогава ще е по-лесно) и бързам да оставя благодарностите зад гърба си. И пред инвалидите има различни възможности, този е избрал такава. Не спирам при всички просяци, но безногите гледам да не пропусна. Имам си причина.



Жената прави крачка към мен



Спирам с нарастващо смущение - дали не се познаваме отнякъде и аз, както винаги, съм забравил? "Не - меко се усмихва тя, - аз съм майката." Странно, но веднага разбирам грешката си - дамата е майка на друга хубава жена, която живее в телевизора. Освен това е читателка на "Сега" - познала ме е по снимката във вестника. Иска нещо да ми каже.

"Не трябва да се размекваме пред просяците - директно започва наставлението си тя. - Общоизвестно е, че това, което откъсваме от сърцето си, не остава за тях. Те си имат синдикат, който се управлява от мутри. Държат ги много строго. Сутрин ги развеждат по работните им места, вечер ги връщат заедно с прихода. Оставят им жълтите стотинки от паничката, останалото прибират. Разчитат на човешкото състрадание и добре печелят от него. Най-безсрамно се възползват от нас. Ако престанем да пускаме милостиня, това грозно явление ще изчезне. София и без това не е за гледане, но от нас зависи да я почистим. Важното е да не се размекваме и да не се поддаваме. Когато всички осъзнаят това и почнат да се държат адекватно(!), просията по улиците ще изчезне..."

Дамата явно единствено е виждала снимката ми във вестника. Не е чела какво пиша в петък досами нея. Затова предприема подобен обречен ход. Не съм навит чак на такова развитие - да се откажа от състраданието. Вярно, имам близки и приятели, които не споделят това. И просто избягвам да го правя пред тях - обясненията и споровете ще ми дойдат много. И едното, и другото ми се виждат разбираеми. Аз поне ги разбирам. Те - по-рядко. Но дамата ми е напълно непозната. Ако ми бе близка поне колкото читателя, щях да й разкажа следната история.

В най-трудните години на прехода



един страхотен български поет завърши живота си в срамна бедност



Тя не бе срамна за него, срамна бе за страната, за нас. Бе опитал всичко, за да не тежи на роднини и на шепа почитатели - и те осиромашели като него. Събрал душа и потропал при един новоизпечен вестникарски магнат, приятел от социалистическото минало. Не тропал за пари, трябвала му някаква работа. Новобогаташът не можел да го назначи - не ставал за репортерка, бил с престиж и възраст за шеф, но шефове вестникът си имал. Вместо това почерпил уиски и му разказал за непоносимия си живот на бизнесмен и работодател. Поетът се затоплил от питието и въздъхнал: не му остава нищо друго, освен да проси на улицата. Тогава домакинът се оживил - виж, в това може да помогне. Да избере място и да му се обади. Тогава той ще пусне безплатна обява: поетът еди-кой си проси всеки ден пред (примерно) операта от 8 до 18 часа. "Вестникът ми има огромен тираж - обнадеждил го той, - ще се затрупаш с пари." Царско предложение. Разказа ми го колегата преди смъртта си. След години попитах и вестникаря. Замълча, после рече, че се е пошегувал...

Ако дамата знаеше тази история, сигурно нямаше да ми прави забележка на улицата. Това за мен бе забележка с повишена трудност, с никакви изгледи да я уважа. Къде бе така загрубяла, къде душата й се бе изопнала и втвърдила - не каза. Повече не я срещнах. Сега, като видя дъщеря й по телевизията, сменям канала.

В световните класации по щастие си заплюхме много трайно място. Винаги сме между най-нещастните, а понякога и първи. При всяко просветление в съдбата си като да изпадаме в абстиненция - недостигът от обида и самосъжаление ни разболява. Може би затова мнозинството от що-годе успелите, от подредилите се в живота са като вкаменени от самодоволство. Всяка злочестина и неправда в околната им среда като да ги ощетява. Те биха искали нерадостният български пейзаж наоколо да изчезне, ако ще с райграс да се засее, но да зеленее и да не ги разстройва. И трябва да им се признае, дават всичко от себе си за това.



Някогашните зъболекари имаха един термин - умъртвяване



Това е извличане или убиване на нерва, трайно обезчувствяване на болния зъб. Позволява всякакви манипулации да протичат безпроблемно, но и прави процесите на разрушаване особено опасни - отсъствието на болка, което да сигнализира за проблем, им позволява те да протичат незабелязани и поради това - неспасяеми.

Лошите новини и бормашините на Злото с годините умъртвиха нашето съзнание. Кърви, подува се животът ни, но болката ни предвидливо е отнета. Какъв шанс ни остава да го излекуваме, има ли въобще остатък от такъв шанс - това никой вече не изследва. Толкова далече обществото ни не гледа. Любопитството му е дефицит. И толкоз...

Снимка: "Сега"
"Може би затова мнозинството от що-годе успелите, от подредилите се в живота, са като вкаменени от самодоволство. Всяка злочестина и неправда в околната им среда като да ги ощетява. Те биха искали нерадостният български пейзаж наоколо да изчезне, ако ще с райграс да се засее, но да зеленее и да не ги разстройва. И, трябва да им се признае, дават всичко от себе си за това."
26
6629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
21 Април 2016 20:44



Великолепно е.
Но, от друга страна, като импресионист (по Уди Алън) 80то ниво, за съжаление не мога да отмина фактическите грешки и научни абсурди в авторовата метафора относно "умъртвяването".
21 Април 2016 20:52
Градски ВЕЛИК си! Ама да ти кажа,преди време дадох на един инвалид във Варна, каквото ми се откъсна от сърце. Беше неделя,в понеделник го видях на Витошка в София. Хвана ме яд за неделното деяние.
21 Април 2016 21:06
Майсторе
21 Април 2016 23:47
Дамата явно единствено е виждала снимката ми във вестника. Не е чела какво пиша в петък досами нея.


Тъй си е. Червената буржоазия чете само горещите новини, препечатани от весна.ру.
22 Април 2016 07:50
Калин Донков

След писанието, просещите инвалиди ще получат малко повече... известно време.
22 Април 2016 08:54
... е си имат синдикат, който се управлява от мутри. Държат ги много строго. Сутрин ги развеждат по работните им места, вечер ги връщат заедно с прихода. Оставят им жълтите стотинки от паничката, останалото прибират. Разчитат на човешкото състрадание и добре печелят от него. ...
- Нищо ново под слънцето... Това е измислено и отиграно даже и в световната литературна практика - Beggar´s Opera by John Gay (1728), Dreigroschenoper by Brecht/Weill (1928) - като театрална постановка, опера и филм, Dreigroschenroman by Brecht (1934) = "Опера за три гроша" и "Просешки роман" в българска версия...
22 Април 2016 08:58
Калин Донков -
22 Април 2016 10:22
- за това:

"Лошите новини и бормашините на Злото с годините умъртвиха нашето съзнание. Кърви, подува се животът ни, но болката ни предвидливо е отнета. Какъв шанс ни остава да го излекуваме, има ли въобще остатък от такъв шанс - това никой вече не изследва. Толкова далече обществото ни не гледа. Любопитството му е дефицит. И толкоз...",

и за цялата статия, авторе !

Топим се като население, няма ни като държава, нито като морал ! Май сме обречени да ни няма, и то в обозримо историческо бъдеще. Ще останат деца и внуци, разбягали се по тая "пуста чужбина"...
22 Април 2016 12:40
С цялото ми уважение към автора и това не е начинът да се помогне на бедните и бездомните, а осигуряването на храна и подслон.
Църквата има доста имоти и сигурно би било възможно да осигури храна и подслон за бедните. Ако има такава инициатива хората ще даряват пари като ходят на църква или в манастир, защото ще са сигурни, че парите им ще се използват по предназначение.
Иначе какво? Даваш пари уж да помогнеш, а пък накрая мутрата ги обира.
Това с хладилниците за храна по същество беше добра инициатива, но би трябвало хладилниците да се намират на изхода на големите супери за да може гражданите да купуват храна и да я оставят там за нуждаещите се. Може да има и рафтове за други продукти от първа необходимост.
Въпрос на организация.



22 Април 2016 13:00
Патагонец
22 Апр 2016 12:40
С цялото ми уважение към автора и това не е начинът да се помогне на бедните и бездомните, а осигуряването на храна и подслон.

Оставам с впечатлението, че вие май не сте разбрали какво е искал да ни каже автора със статията си. Не иде реч за това как да помогнем на нуждаещите се, а за липсата на хуманност и духовната нищета която ни обгражда отвсякъде. А човек ако иска да помага има много начини, стига да има желание и сърце.

Калин Донков
22 Април 2016 13:30
Не иде реч за това как да помогнем на нуждаещите се, а за липсата на хуманост и духовната нищета която ни обгражда отвсякъде.

Съчувствието и хуманността се изразяват именно в това да помогнеш на нуждаещите се, а хората трябва да са сигурни, че това което са дарили е отишло по предназначение.
22 Април 2016 13:57
Патагонец
22 Апр 2016 13:30
Съчувствието и хуманността се изразяват именно в това да помогнеш на нуждаещите се, а хората трябва да са сигурни, че това което са дарили е отишло по предназначение.

Благодаря за отправената от вас бележка. Точно заради липсата на съчувствие и хуманност в обществото бие камбаната автора. Това е мое мнение и не ангажирам никого с него.
22 Април 2016 14:06
22 Април 2016 16:11
Във Рим има един мост на Тибър, откъдето казват, че хвърляли в реката престарелите, които нямат доходи да преживяват. Нашата политическа класа може да се възползва от тази идея и да въведе евтаназия на същия принцип, с което „по мъжки” ще се се пребори с бедността в страната. А и без това хората с ниски пенсии и трайно инвалидите с тези доходи под 100 евро на месец всеки ден умират, образно казано.
22 Април 2016 17:30
А и без това хората с ниски пенсии и трайно инвалидите с тези доходи под 100 евро на месец всеки ден умират, образно казано.


Образно казано? Прекрасен образ. Дайте статистика, ние сме хора без капка въображение.
22 Април 2016 17:37
Както винаги - много добре написано.
Иначе към твърденията в статията имам дълбоки резерви.
23 Април 2016 01:39
Благодаря г-н Донков! За прекрасния пример относно неправилната нечовечност, усещана от Вас!
23 Април 2016 08:04
цитат:"В най-трудните години на прехода

един страхотен български поет завърши живота си в срамна бедност

Тя не бе срамна за него, срамна бе за страната, за нас. Бе опитал всичко, за да не тежи на роднини и на шепа почитатели - и те осиромашели като него. Събрал душа и потропал при един новоизпечен вестникарски магнат, приятел от социалистическото минало. Не тропал за пари, трябвала му някаква работа. Новобогаташът не можел да го назначи - не ставал за репортерка, бил с престиж и възраст за шеф, но шефове вестникът си имал. Вместо това почерпил уиски и му разказал за непоносимия си живот на бизнесмен и работодател. Поетът се затоплил от питието и въздъхнал: не му остава нищо друго, освен да проси на улицата."

Добре де, и аз преценявам, че не мога да работя друго, освен да бъда шеф, но когато не ме вземат на работа, като такъв, не ставам просяк. И не съм споменавал даже и мимоходом, че ще ставам.

https://www.youtube.com/watch?v=Fo-mmCue52I
23 Април 2016 08:34
цитат:" А какво правя аз: ровя по джобовете си да намеря дребни за паничката на безногия просяк. Това всеки път ме затруднява - милостинята трябва да не е обидно мизерна, но и да не надхвърля разумното, което кесията позволява. Тъпото е, че не върви да си извадиш парите и да избираш банкнотата. Веднага се вижда, че по-едрите оставяш за себе си. Всичко е честно, но все пак конфузно. А момчето те гледа в ръцете. "

Откак се пръкна т. нар. "демокрация" се развива един много сериозен и все по нарастваш бранш - приемо-предаването на милостиня и преживяването от подаяния. Чрез целенасочена и систематична държавна политика, се създават кадрите - цели армии от просяци. Това става с определена дресировка и президентски кампании от типа на българската коледа, раздаването на социални помощи и висене пред бюрата по труда, вместо работна заплата за свършена работа, внушението, че и уличните кучета са хора (за разлика от щастливите кокошки, крави и агънца, които все пак служат за това, да бъдат заколвани). Но поне, чрез двойния стандарт, според който уличните кучета са нещо по-различно от останалите животни, обществото си купува индулгенции, за да спи спокойно. Същевременно вече цели армии от хора без чест, добре си поминуват, като разпределят едни пари, от време на време организират рязането на лапите на някое куче, след което започват да обсъждат това по телевизията, с цел да рестартират обществените настроения, от които пада по някой лев.

Сега ситуацията в нейния най-общ вид е следната: армията на падналите духом, готови да получават подаяния нараства, а филантропите които им раздават подаянията стават все по-малко. Тези могат да проберат по-дребните банкноти в собствения си джоб. Само те остават платежоспособни единствени да си купят индулгенции, за това че са крали най-много от всички.

Поради тези съображение, определям статията като реклама на проказата завладяваща все повече обществото. Авторът, уж някакъв авторитет, пък няма визия, как да противодейства на това. И за това съдейства. Еми добре, ще му обърна внимание, какво пише в Библията. Щом е такъв благодетел, да се пробва, дали и той го може:

"ГЛАВА 21.
1. А като подигна очи, Той видя богатите, които пускаха своите приноси в съкровищницата;
2. видя също и една бедна вдовица, която пускаше там две лепти,
3. и рече: истина ви казвам, тая бедна вдовица пусна повече от всички;
4. защото всички тия от излишъка си пуснаха приноси за Бога, а тя от немотията си пусна цялата си прехрана, що имаше."
23 Април 2016 22:06
И синът ми все ме поучава, да не трябва да храня уличните кучета. А когато давам на някой просяк се намира кой да ме предупреди, че това не е правилно, но аз го правя може би от съжаление, или да приспя съвеста си, че ако изпадна и на мен ще ми помогнат. Във Варна беше ужасно, щом дадеш на просещо цигане, веднага те заобикалят цяла тумба и трудно се отърваваш.
Тия дни в центъра на Плевен млада цигуларка беше разтворила калъфа с цигулката. Аз я подминах, но се върнах и пуснах лептата си. Мъжът ми каза, нали не свири защо й даваш. После забелязах, че пуши и си казах: "Щом има пари за цигари, не е толкова зле".
24 Април 2016 22:23
Калин Донков
Честит имен ден, Майсторе!
25 Април 2016 12:48
http://a-specto.bg/koi-ubi-semeystvo-dishevi/
Това е история не за мъртвите, а за живите. Никой в България няма основания да си мисли, че тя не се отнася и за него.

И малко статистика към 2014 за доходи: http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/publications/Btdom2014.pdf
и за 2015 за смъртност:
http://www.nsi.bg/bg/content/3008/%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB
В България масово смъртта е свързана с охолство, според новата мантра
~~~~~~~
https://www.youtube.com/watch?v=7K1hckf1C3I
25 Април 2016 13:19
Даването не е само акт на помощ, а и възпитание на морала на даващият.
Преди години, когато все още Запада бе нов свят за мен, много силно впечатление ми направи предаване по телевизията в Скандинавия. Събираха пари за да помогнат на румънски изиставени деца. Едно момиче на около 15 години се качи на сцената, отвори малката си чантичка и извади пари за да ги даде. И тогава разбрах, че не е само събирането, а самият акт на даване, който е възпитателен.

Що се отнася до просяците, то това е срам за държавата и израз на упадъка й, ако са принудени да просят за да преживеят.

Но има и друг момент, когато държавата подсигурява, а все пак някои просят за да се обогатяват, както е в Англия. Просенето в Англия е забранено и наскоро осъдиха и вкараха в затвора млад мъж който проси. Полицията го задържа, предупреждава и пуска. Веднага, след като е пуснат, той пак сяда за да проси. Прибират го, съдят го и го затварят. Държавата подсигурява всеки един и никой няма основание да проси. Когато се навъдиха български и румънски цигани, в метрото постоянно предупреждаваха хората да не дават нищо на просещите. Така успяха да ги откажат от просията.
25 Април 2016 14:14
Да се погрижиш за човек в нужда е християнско. Затова мигрантите очакват християнско отношение
26 Април 2016 20:45
Излиза, че преживяваме това, което Англия, Франция, че и Русия с юродивите са преживели вече. Имаме си царе на шутошите, синдикати на сакатите, режат кутрета и безименни пръсти за по-лесно проникване (в джобове) ... Най-престижните професии са на мутрин бодигард и мутреса, даровити програмисти не програмират ГАПС-ове, а прищевки на паралиите и програми за небанкови институции. "Земеделците" мамят кого как могат, всеки умен открива "бизнес", половината България тъне в беззъба мизерия ... Преди 20 г. беше модно, че не трябва да даваш риба на гладния и нищия, а въдица, и да го научиш, ако не знае, да лови риба. Да, ама не. За всичко се събират пари, къде с призиви, къде с измами, иди че разбери кой е на ръба на оцеляване, кого просто го мързи и кой трупа капитал от съчувствието или нещастието на хората. КОЙ, не е ясно. Гражданинът Корейко трици да яде пред нашите. А Остап Бендер и братятя Шмидт, заедно с всички герои на яуждата класика са симпатяги спрямо нашите дебели, опасно болни или красиви дори измамници/ Това е положението. Да даде човек рецепта е лесно, но тя няма да бъде изпълнена, опитът го е показал. И все пак, народът има много рецепти, например тази за Болна Трена. Ама го няма мъжлето й, то се изтарикатило и печели на другите жени възхитата. Какой мужчина! И да рита дори може, и от всеки занаят и всичко друго разбира, дори от финанси и държавно укривление. И 33 х 10 000 юнака с него от морето излязоха и победиха, май.
27 Април 2016 13:47
Лабдев
26 Апр 2016 20:45
Преди 20 г. беше модно, че не трябва да даваш риба на гладния и нищия, а въдица, и да го научиш, ако не знае, да лови риба.


Туй бе някаква японска поговорка, дет ни я разказа, някакъв японец, който се ангажира, да ни научи да ловим риба (че през комунизма не се бяхме научили нещо). И кво стана, научиха ли ни великите индустриални, демократични държави да ловим риба? Що станахме поголовно просяци, и сега слушаме красиви оди, рекламиращи бранша? А кой ще поеме отговорност - комунистите или капиталистите? МВФ нещо така, да се ангажира с оставка, някой от тия да бъде вкаран в затвора? От двадесет години му слушаме експертните напътствия о де факто сме под негов контрол.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД