Партньорите в управляващата коалиция се опитват да потушат скандала с приетите през последните дни промени в Изборния кодекс с козметични поправки във вече гласуваните текстове. Тази тактика бе възприета след среща на премиера Бойко Борисов с ръководствата на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ и след като властта бе заплашена с граждански протести и засипана с петиции на българи зад граница заради пречките да участват в избори. Борисов се появи в парламента в ролята си на омиротворител и договори редица дребни компромиси по отношение на провеждането на референдуми, задължителния вот и изборите в чужбина.
ГЕРБ и ПФ отстъпиха от идеята си национално допитване, инициирано от граждани, да не се провежда в един и същи ден с избори. Предложението им предизвика бурно недоволство, тъй като директно щеше да засегне предстоящия референдум, организиран от "Шоуто на Слави". С хитър маньовър двете формации директно го отпратиха за юли или август, когато избирателната активност би била най-ниска. Според постигнатата вчера договорка топката бе прехвърлена в полето на президента, който да наложи вето върху текста и той да се прегласува.
Най-спорният въпрос - задължителният вот, остава, макар и леко фризиран. Наказанието - заличаването от избирателните списъци, ще влезе в сила само ако избирателят не се яви на два последователни вота от един и същи вид. Това означава, че ако човек пропусне предстоящия президентски вот през есента, ще бъде заличен от списъците през 2021 г. Дотогава обаче Изборният кодекс със сигурност ще бъде променян многократно.
Изборен район "Чужбина" няма да има. Но управляващите ще търсят компромисно решение как да се увеличи броят на секциите зад граница, така че да се преодолее гласуваното миналата седмица ограничение секции да се отварят само в българските посолства и консулства. Вероятно ще се приеме предложението на Реформаторския блок да се отварят до 50 места за гласуване в дадена държава по преценка на Министерския съвет. "Смятаме, че е въпрос на сигурност по отношение на изборите, за да може МС и държавната администрация да покрият тези секции с хора, които да гарантират честността на изборите. Въпросът е и финансов - всяка секция носи със себе си сериозни финансови ангажименти", обясни съпредседателят на ПГ на реформаторите Найден Зеленогорски. И допълни, че така или иначе няма държава по света, в която да се откриват повече от 50 секции, с изключение на Турция. Тази мярка обаче не отчита непрекъснато растящата избирателна активност сред сънародниците ни зад граница.
Отпада и предизвикалата брожения идея на ПФ да се премахнат местните коалиции на общински избори. Те ще бъдат регистрирани, но само при пълно изброяване на съставящите ги формации, без да се позволяват съюзи с неясни наименования от типа "Бъдеще за Несебър". "Това е формата и начинът да знаем кои са партиите, които подкрепят и формират тази местни коалиции, и да ограничим възможността за тези корпоративни, икономически коалиции, които се създават на местно ниво", обясни замисъла зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов. Но паралелно с това управляващите гласуваха в пленарната зала номерата на участниците в общинските избори да се определят на национално ниво от ЦИК, което поставя в неизгодна позиция създалите се по места коалиции. "Националният номер е по-добрият вариант. В област Кърджали със 7 общини имаше 7 различни номера. Когато се прави кампания и се представят кметовете в областния град, трябва да се изговарят 7 различни номера, което обърква изключително много хората", аргументира се Цвета Караянчева (ГЕРБ). Реформаторите обаче заподозряха, че компромисът ще облагодетелства ГЕРБ и ДПС, тъй като те са единствените формации, които не се коалират на местно ниво при общински избори.
Разрешено бе на социолозите да правят сондажи по време на предизборната кампания. Самата кампания ще остане с продължителност 30 дни, а не 21, както първоначално се предвиждаше. Оставя се възможност на предизборните щабове сами да решат колко време да агитират.
Управляващите обмислят броят на секциите с машинно гласуване да бъде минимум 500. А Бойко Борисов лично е обещал правителството да обсъди възможностите за експериментално машинно броене на бюлетините.
------МЕТАМОРФОЗА
Бойко Борисов на 25 април 2016 г.
"Винаги съм казвал, че съм против задължителното гласуване, но то първо мина в референдум и заради това трябваше да се промени и Изборният кодекс. Нека бъдат така добри да излязат и да си го защитят пред обществото. Със страшна сила се разпространява, че задължаваме хората да гласуват. Това не е вярно."
Бойко Борисов на 7 юни 2014 г.
"ГЕРБ винаги е подкрепял задължителното гласуване и сме доказвали това многократно."