Арестите във Фонда за лечение на деца може да са имали и друга цел освен отстраняването на бившия му директор Павел Александров. Тази теза изказа адвокатът му Диана Ангелова. Тя припомни, че при операцията на ГДБОП и прокуратурата бе задържан и представителят на турските болници "Аджъбадем" д-р Гюрай Ходжев. Разследващите заявиха, че Александров е работил само с него при изпращането на деца за лечение в чужбина и разходи за транспорт и логистика са били описвани като медицински дейности. Ден след ареста бе съобщено, че "Аджъбадем" купува "Токуда", като преди това шефът на БЧК Христо Григоров обяви, че и Червеният кръст е партньор за купуване на болницата "от сериозни български партньори с добри финансови възможности в областта на здравеопазването".
"Всъщност турската фирма има само един представител за България и това е Ходжа. Той е единствен с пълномощно от болниците в Турция, които явно сега се разширяват. И аз, така, логически, стигам до извода, че е възможно и това, което излезе, че те стъпват в България в по-широк мащаб с няколко болници, да е насочено към турския представител", обясни Ангелова. На въпрос дали смята, че арестите са били свързани с продажбата на "Токуда", тя отговори: "Мисля, че, както казва народът, с един изстрел - два заека. Защото там също може би има по-големи интереси, но това са предположения."
И Александров, и Ходжа бяха освободени от ареста срещу гаранция, след като прекараха там 24 часа. Прокуратурата не е представила никакви доказателства за обвиненията срещу шефа на фонда, твърди адвокатът му. Той е обвинен в длъжностни престъпления и присвояване, а според разследващите фондът е плащал наем за апартамент в Париж, едни и същи лекари са консултирали децата и е работено с представител на турска клиника, като той е получавал процент.
Досега от държавното обвинение показаха само снимки на колекция юбилейни монети, скъпи часовници, златни накити и пари, иззети при задържането на Александров. Адвокатът му обаче обясни, че ценностите са на жена му и са наследство от неин починал предишен съпруг. На снимките, разпространени от МВР, се вижда, че монетите имат сертификат от БНБ. Самите кадри очевидно са нагласени, тъй като монетите не са намерени в офиса във фонда.
"Разследването е на много ранен етап, обвиненията са схематични, като са преписани текстове от НК. И така ние няма как да изграждаме защита", обясни Ангелова. Тя допълни, че има нарушения при самите обиски. В протоколите иззетите часовници са описвани като "сребрист" и "златист".
|
|