След показните арести във фонда за лечение на деца, последвани от мижави обвинения, атаката срещу структурата продължава с още по-неиздържани твърдения за нередности.
Според доклад на инспектората на здравно министерство, показан от БТВ, фондът е командировал лекари и свои служители в чужбина, включително и с цел специализация и обучение, а парите за пътуванията са били разходвани от бюджета за лечение на деца. Издавани са и т.нар. формуляри S2, които удостоверяват пред клиниките в Европа, че разходите за пациента ще бъдат покрити от българската страна, без директорът на фонда да има право на това. Подписани са договори с фирма за съдействие за прегледи, настаняване и извършване на медицински процедури, като в договора не е разписана цена, а фондът е плащал на тази фирма само срещу предоставяне на фактура, се твърди още в доклада.
Има командировъчна заповед, подписанa от бившия вече директор Павел Александров, с която той изпраща лекар в Париж на курс по детска лапароскопска хирургия, а разходите трябва да се отчетат по параграф "лечение на деца", пише в доклада на МЗ. В други заповеди служител на фонда е пътувал неколкократно до Турция с цел решаване на административни и счетоводни въпроси, но отчетените разходи са били от перото в бюджета "лечение на деца". Командировките са само с цел да се придружават децата, като има случаи, когато лекар трябва да пътува с детето, тъй като състоянието му го изисква, обясниха от неправителствената организация "Спаси, дари на...", която има и представител в обществения съвет на фонда. Такива обяснения е дал и самият Александров пред МЗ. Случва се и лекарят, който придружава детето, да бъде допуснат да наблюдва операцията или лечението му, което си е специализация.
Фондът е подписал два договора с Гюрай Ходжев ЕООД - представител на турската "Аджъбадем". Изплатените средства по тези споразумения са за 453 хиляди лева. В договорите обаче няма цена, а парите, превеждани на фирмата, са изплащани само срещу получени фактури. Според инспектората на МЗ това е нарушение. "Всичко от неговата дейност е било съгласувано, от една страна, с обществения съвет, от друга страна, е минавало през министерството. Такъв е уставът, той не може на своя глава да предприеме каквито и да било действия", поясни адвокатът на Павел Александров Диана Ангелова. Така стоят нещата и с това кой може да подписва формуляра за лечение в чужбина с бюджетни средства - това също е ставало със знанието и одобрението на здравния министър в последните 3 години.
ФАКТИ
Обвиненията, повдигнати от спецпрокуратурата след арестите във фонда, са за други нарушения - за това, че само няколко лекари са дали над две трети от експертните мнения, въз основа на които деца са се лекували в чужбина; че е нает апартамент в Париж на високи цени и че пак същият Гюрай Ходжев е получавал пари като посредник при лечението в Турция. Доклад на инспектората на МЗ обаче е провокирал проверка на Софийската градска прокуратура, която не е открила нищо нередно. Не е ясно дали това е същият доклад. За няколко години фондът е проверяват 12 пъти от различни институции и нарушения не са открити.
|
|