Съдът ще реши дали почетните консули ще трябва да сменят специалните номера на колите си с обикновени. |
Решението на МС беше взето изненадващо в средата на март, след като стана ясно, че някои консули злоупотребявали с привилегиите, които им се давали. Промяната стана чрез изменение на наредбите относно реда за назначаване и приемане на почетни консулски длъжностни лица, за възстановяване на ДДС и акциз на дипломатическите представителства и консулства и за оформяне на стоки, внасяни и изнасяни от дипломатически представителства и консулства.
Девет от общо 64-мата представители на чужди държави са обжалвали отнемането на червените номера. Това са почетните консули на Кения - Ивайло Дерменджиев, Израел - Красимир Методиев, Малта - адвокат Борислав Боянов, Сейшели - Максим Бехар, Тайланд - Виктор Меламед, Мавриций - Христо Илиев, Антигуа и Барбуда - проф. Иван Тодоров, Шри Ланка - Борислав Сарандев, и Естония - Борис Халачев, съобщава "Правен свят".
Интересно е, че те не обжалват наредбите на външно министерство, а промяна в наредбата на МВР за регистрацията и отчета на моторните превозни средства, собственост на чуждестранни физически и юридически лица. Според тях при отнемането на правото им да ползват автомобили с дипломатически номера МВР е допуснало близо 20 нарушения. Само процесуалните са 14, отделно са погазването на Виенската конвенция и неспазването на целта на закона. Почетните консули настояват съдът да отмени три параграфа от последните изменения в наредбата за регистрацията и отчета на моторните превозни средства, собственост на чуждестранни физически и юридически лица, а действието им да бъде спряно до окончателното произнасяне на магистратите.