Пловдив е все по-атрактивен за студентите, които го предпочитат пред Бургас, Варна и Велико Търново. Това показва проучване на обединението Data Science Society, което се базира на данни на образователното министерство от 2010 до 2015 г. До този момент те не са били публични. Данните показват, че от 2014 г. насам има трайно нарастване на студентите, записали се в редовно бакалавърско обучение в пловдивските висши учебни заведения.
Едно от обясненията за тенденцията е нарасналият интерес на чужди и български компании да инвестират в района. Няколко нови фабрики се очаква да бъдат изградени през тази година край Пловдив, като инвестициите са за близо 50 млн. евро, а новите работни места ще са за най-малко 1500 души. Отделно китайски компании от град Шенджен желаят да изградят цял нов икономически град близо до Пловдив.
В борбата за студентите Пловдив се конкурира с учебните заведения от Варна, докато тези в Бургас и Велико Търново остават доста назад. В изнесените данни не е включена София, тъй като е ясно, че в столицата напливът на студенти е най-голям. Според Антоанета Генова от Data Science Society УНСС постига постоянно увеличение на студентите в абсолютен брой за разлика от СУ "Климент Охридски". Нарастват и чуждестранните студенти в медицинските университети.
Стряскащият извод е, че в цялата страна има общо 3900 специалности за бакалаври. Все още не е обработена информацията за магистрите, но тя едва ли ще бъде много по-различна. Анализът на данните за предпочитаните специалности показва, че трайно нараства броят на изучаващите информационни технологии и медицина.
Изследването беше представено на конференция за напредъка на България в отварянето на данни. През 2015 г. България е в Топ 10 на страните от ЕС по отворени данни. Всичките 178 регистри с данни на различни институции могат да бъдат открити на opendata.government.bg. Министър Румяна Бъчварова заяви, че до края на годината ще бъдат отворени още 300 набора от данни.
ПОЛЗИ
Според Антон Герунов, началник на политическия кабинет на Бъчварова, очакваните ползи от отварянето на данните до 2020 година са 300 млн. лева. Това включва отварянето на 1000 нови работни места като ефект от отварянето на данните. Друга полза до 2020 г. са спестяванията в публичния сектор, които са в размер на 4 млн. евро. Очакваната полза от отварянето на данните на администрацията и общините са 154 млн. евро директни икономически ползи.
|
|