Първата частна улица просто плаче да бъде разгледана
След солидна доза хрисими муцунки охраната ни пуска да направим кръгче. Входна такса не ни искат, но човекът си заключва кабинката и почти като истински гид тръгва с нас оттатък бариерата. Междувременно оттам са изхвърчали едно "Ауди" и едно BMW. Повечето возила в селището са все от класа.
Единственото изключение е някаква поочукана бяла лада, спряна пред една от недовършените еднофамилни "къщички". Сигурно е на някой от дюлгерите, стоварили торби цимент и други материали в един от недостроените гаражи. В съседните се мъдрят "зазимена" лодка и чукнат "Мерцедес". Голямата находка обаче е кротко паркирано пред една от обитаемите къщи тъмносиньо "Волво", С 1400 РС, със син буркан. Научаваме постфактум, че е разузнаваческо возило.
Клюката донася, че сред собствениците на имоти в баровското комплексче зад КПП-то са ексвътрешният министър Богомил Бонев, спортисти и др.
Нашият гид не разказва подробности, пази си хляба. Самите обитатели на баровското село никакви ги няма. А и охраната културно се противи да тропаме по портите на хората под благовиден предтекст - повечето са на работа. Освен това, част от апартаментите в кооперациите са пусти, по други сменят дограми. Едната редица еднофамилни къщички изглежда необитаема.
Всъщност няма нищо лошо и нередно в това в рамките на собствения си имот да създадеш собствена инфраструктура - улички, градинки и прочее. Охраната също е належаща - пази обитателите на имението от нежелани посетители и от крадци.
На самия ъгъл на ул. "Равен" и ул. "Ген. Суворов" пред взора се ширва поредното шикозно имение. Няколко еднофамилни къщи съжителстват с басейнче и беседка със сламен покрив. Почнат ли новодомците да заформят барбекюта на полянката, вероятно пейзажът ще бъде скрит зад дебел зид. Допреди година-две на това място е имало градина. Пак тук имало хора, които гледали зеленчуци.
За огромна изненада на пешеходеца след имението се появява още една улица "Чинар"
Само че тази започва от началото на "Ген. Суворов" и е успоредна на ул. "Равен". На N1 е построена кооперация, в съседство има къща с двор. Малко по-натам улицата почти е преполовена от решетъчна ограда. Зад нея се кипрят част от еднофамилните къщички и синьото "Волво" с буркана. Веднага след това е бензиностанцията на "ЛУКойл" и процепът към булеварда.
Отворът към главното шосе има-няма метър и половина. Докато го разучаваме, през тунелчето се шмугва енергична жена, нарамила школска раница и ученичка под ръка. Тя е сред обитателките на "раздвоилата" се улица. Негодува от стесняването на пътя. Той всъщност дори не е път, понеже няма асфалт. Според жената едни от съседите "изкривили" пътеката, а общинарите нехаели и не идвали да мерят. Баровците също не са много по вкуса й, но за тях мълчи.
Селото било планирано за спортен комплекс
Впоследствие планът се променя и мястото се отрежда на комплексно жилищно застрояване и трафопост. Следва поредица от окрупнявания на имоти, за да се стигне в крайна сметка до обща площ от около 5,5 дка.
Идеята да се градят затворени баровски комплекси напоследък стана особено актуална в столицата. Има ги в богатите квартали в полите на Витоша, има такъв дори в кв. "Изток". Преграждането на улица с КПП, обаче, си е абсолютна новост.
"Понятие като частна улица в правния мир няма. И по света е така", разяснява зам.-кметът на Столична община Иван Гечев. Казусът с въпросната частно-общинска улица пък се оказва доста заплетен.
"Според застроителния регулационен план има ул."Равен", която излиза на "Бъкстон" и се свързва с "Ген. Суворов". Има и ул."Чинар", която започва от "Ген. Суворов" и завършва с едно обръщало", осветлява ни директорът на "Транспортна инфраструктура" в общината Михаил Виденов. По план улицата е широка пет метра, с два тротоара от по метър и половина.
Сега по улицата и запорожец не може да мине
но де юре и улица няма. "Регулация има, но тя не е проведена", констатира Виденов. Което означава, че няма отчуждаване на имоти за изграждане на улицата, която е общинска публична собственост. Преди да проведе процедурата по отчуждаване общината трябва да намери пари за изграждане на улицата и да заложи обекта в строителната програма за годината. Така че докато всичко това стане, хората имат право да си стопанисват имота.
Собствениците на жилища в затворения комплекс са преградили половината улица, която се оказва част от техния имот. Нищо чудно след някоя и друга година да си приберат и останалата половина, ако общината не намери пари за строителство (Законът за устройство на територията казва, че ако имотът се отчужди и до 5 години не бъде застроен, общината е длъжна служебно да го възстанови в старите му граници-б.а.). Освен това, при отчуждаването на терените за улицата, общината трябва да я завърши до 3 години. В противен случай, собствениците могат да поискат възстановяване на старото статукво и регулацията да мине по имотна граница.
Гафът на жителите на комплекса е оградата. Тя е вдигната без строителна линия и е незаконна. "Това може да бъде само временна ограда, за да си заградят имота. И те са я направили почти временна", казва Виденов, позовавайки се на отчет на кметицата на община "Витоша". Тръгвам да му опонирам. "Аз не съм го виждал, но тук пише, че има бетонен цокъл 25-30 см височина, винкел. Без издадена строителна линия е. Има някаква преписка до регионалната дирекция за строителен контрол за незаконен строеж. Но в края на краищата, законът дава право до провеждане на регулация, да си стопанисват собствеността", заключава Виденов.
Той разказва и други куриози от практиката си.
Реститут си оградил асфалта, разбил го и си насадил домати
"Улицата в Лозен е била изградена по стопански начин, но е върната на собственика по закона за земеделските земи", обяснява Виденов "бунта" на частника. И дава друг пример за чиновническо безумие. В ж.к. "Младост" са възстановени земи под мост по закона за земеделските земи. Общинарят изразява недоумение какво е родило подобно решение, тъй като новите стари собственици могат да съдят общината, че е построила моста върху земите им.
Докато няма ясни и точни правила и докато с подкуп всеки може да си издейства всякакво решение, ще има простор за своеволия от рода на това с ул. "Чинар".
КАРЕ Рентиер на пътя
От догодина за возенето по нормалните шосета в държавата българинът ще брои пари. Досега за пътуване по родните пътища плащаха само чужденците, още на границата. След като европейците скръцнаха със зъби, управниците се принудиха да обещаят, че към 2007 г. за българи и чужденци ще има единни тарифи.
Още от 2004 г. българите ще си купуват стикер за стъклото на автомобила. След някоя друга година могат да се появят първите бариери по новостроящите се магистрали в страната, ако държавниците пуснат някое от трасетата на концесия. Така част от сумите, които държавата събира за винетки, ще влизат в джобовете на частниците, наели се да строят и да стопанисват пътищата.
Частни шосета в държавата и сега има, при това са си съвсем законни. Правният им статут беше уреден с промените в Закона за пътищата през 2000г. Нормативната уредба казва, че частните шосета могат да са собственост както на юридически, така и на физически лица. Пътищата могат да бъдат отворени за обществено ползване по инициатива на съответния общински съвет или със съгласието на собственика, при договаряне на взаимоотношенията. Законът вменява управлението на този род пътища на техните собственици. Изграждането, ремонтът, поддръжката и финансирането на частните пътища също е тяхна отговорност. Те обаче са длъжни да съгласуват проектите за изграждане и свързването на тези шосета с републиканската пътна мрежа с Изпълнителна агенция "Пътища", която е стопанин на автомагистралите и пътищата от I-ви, II-ри и III-ти клас.
Практиката сочи, че най-често стопани на частни шосета са компаниите, придобили заводи чрез приватизация. При раздържавяването новият собственик обикновено получава и пътя към предприятието. Някои от подходите към спортните бази, които се стопанисват от фирми, също са частни. Такъв например е случаят с високопланинската база в Белмекен, която се управлява от "Олимпика".