:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,147
Активни 664
Страници 9,712
За един ден 1,302,066

Държавният дълг може да излезе извън контрол

Икономистите от БАН разкритикуваха остро харчовете на правителството
БГНЕС
Икономистите от БАН предупредиха, че държавният дълг може да стане неуправляем, ако расте със същите бързи темпове.
Няма никакви изгледи България да стане икономически тигър и на този фон бързото нарастване на бюджетните разходи и на държавния дълг е много тревожно. Това обявиха от Института за икономически изследвания при БАН.

Учените, които вчера представиха годишния си доклад за 2016 г., разкритикуваха финансовата политика на правителство по всички фронтове - от лошото прогнозиране на бюджета до растящите разходи на правителството, "складирането" на заеми във фискалния резерв и непрозрачното им харчене. Тяхната прогноза е, че след 3% за 2015 г. тази година икономиката ни с мъка ще постигне 2% ръст, а липсата на подходящи хора за свободните работни места ще е хроничен и тежък проблем, който ще пречи на бизнеса. Експертите от БАН на практика разбиват на пух и прах оптимизма на премиера Бойко Борисов, който "заръча" 4% ръст на БВП за 2016 г.

В началото на 2013 г. държавният дълг е само около 15% от БВП, в края на 2015 г. вече е над 26%, а в края на 2018 г. ще надхвърли 30% от БВП и точно тази висока скорост на нарастване притеснява икономистите наред с неизвестните около изразходването на новите заеми. След като няма заявени големи инфраструктурни проекти, които да се финансират с тези пари, излиза, че ще се запълват текущи дупки в бюджета. Разбира се, част от новите задължения са за плащане на стари, но въпросът е докога ще продължава това превъртане, това затъване в заеми. Има логика държавата да тегли кредити, ако с тях ще стимулира икономиката, която на свой ред ще заработва достатъчно приходи за бюджета. Но "ако няма изпреварващо икономическо развитие, новите задължения водят само до финансово заробване", се подчертава в доклада.

Ако правителството продължи по този път, ще доведе българската икономика до състояние, в което дългът ще стане неконтролируем, а неговото обслужване - невъзможно, коментира доц. Григор Сарийски. "При запазване на тенденциите от изтеклите две години за един обозрим период от 5-7 г. може да се предположи, че неблагоприятният сценарий е повече от вероятен", посочи финансистът.

Сарийски припомни, че в много международни изследвания България е пример за лошо, неефективно харчене на държавните средства. В класацията на Световния икономически форум например страната ни е малко преди стотното място заради голямото правителствено прахосничество.

По данни на МФ миналата година бюджетните разходи са достигали почти 35 млрд. лева, без това да е дало някакви значими ефекти, изтъкват икономистите от БАН. Най-лошото е, че разходите се увеличават по-бързо от икономиката и ако през 2007 г. са били само 34.9% от БВП, през миналата година те вече са 40.1%.

От БАН разкритикуваха и порочната структура на харчовете. България е шампион на ЕС с най-голям дял на разходите за вътрешен ред и сигурност, а не виждаме особени успехи в борбата с престъпността, посочи доц. Виктор Йоцов. По данни на Евростат у нас разходите за полицията и спецслужбите са близо 2.8% от БВП при средно 1.8% за ЕС. В същото време "квотите" за социални политики, образование, здравеопазване като част от бюджетните разходи у нас са рекордно ниски на фона на другите страни членки.



ЕДНО КЪМ ЕДНО ОТ ДОКЛАДА



В България за обществен ред и сигурност се реализират едни от най-високите разходи - 2.8% от БВП при средно 1.8% от БВП за ЕС. Разходите за здравеопазване в относително изражение са значително по-ниски в България (5.5% от БВП), отколкото в ЕС (7.2% от БВП). От държавите в ЕС единствено в Кипър, Латвия и Румъния делът на тези разходи е по-нисък, отколкото в България. Това обаче не може да бъде оправдание за качеството на здравните услуги, тъй като в Швейцария, която е с по-добре развита здравна система от България, държавните разходи за тази функция са едва около 2% от БВП. Разходите за образование, свързани с потенциала за растеж на икономиката, представляват 4% от БВП при средно 5% от БВП за ЕС, като единствено в Румъния са по-ниски, отколкото в България. Социалните разходи в България представляват 13.4% от БВП, а в ЕС средният им размер е 19.5% от БВП. Те варират в широк диапазон - от 11.4% от БВП в Литва до 25% от БВП във Финландия. В България проблемите са свързани с ниския размер на пенсиите, ранното пенсиониране на хора от определени професии, големия брой пенсии за нетрудоспособност, недостатъчните приходи от осигуровки за финансиране на съществуващите пенсии. Тенденцията е разходите за социално осигуряване, подпомагане и грижи да нарастват всяка година независимо от икономическата конюнктура. В резултат техният дял в общите разходи нараства, а делът им в БВП се повишава с повече от 3 процентни пункта през периода 2007 - 2015 г.

18
6016
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
30 Май 2016 19:10
Ние тези неща ги казахме тука далеч преди БАН. След три години никой няма да иска да управлява тази ошмулена държава. Овчаря
30 Май 2016 19:41
Тия 'феодални старци' защо Му клатят стабилността?
30 Май 2016 19:50
Икономистите от БАН разкритикуваха

Да се закрие БАН!
30 Май 2016 19:51
Държавният дълг може да излезе извън контрол

Спокойно, без черногледство и паника! Доскоро Боко казваше, че за всичко слуша, какво казва Меркел, А сега, след като звездата й започна да позалязва, направо ще се допитва до Господ!
30 Май 2016 21:36
Дянков не успя да види сметката на феодалните старци и сега Горанов трябва да пробва да им резне главиците.
Ще противоречат, че и оспорват оптимизма и бодрячеството Му - Той си поръчва 4% растеж, те дават 2 с клизма. Наглеци, че и трезвомислещи.
30 Май 2016 21:57
КАкви дългове ?!?! Просто Той вади пари...когато имаме нужда. И митниците - в пъти, пъти...
30 Май 2016 22:09
Защо ф доклада няма нищо за масивните количества теоретичен газ, които не спираме да вадим от определените за целта места?
30 Май 2016 22:25
В БАН няма икономисти. Откак академик Матеев не е сред нас (тях), там икономисти не са останали. А това е доста от отдавна.
30 Май 2016 23:03
"Тигре, тигре!" Тез не са разбрали, че е под магнолията и хрупа газодобивен боб...
31 Май 2016 00:14
Това с липсата на технологично грамотни кадри тепърва предстои.
31 Май 2016 00:52
финансово заробване

Както си му е редът, всичко върви по план...
31 Май 2016 03:40
Днес, наличният държавен дълг е последица от налична сгрешена парична система.
Пример: Ако не се допускаше тази държавна грешка Република България нямаше да има сегашни дългове.

Все още специалистите от БАН не зачитат наличие на сгрешена парична система, която е водещият фактор за подсигуряване на актуални стопански кризи със съпътствуващи болезнени злини.
При допускане на тази слабост специалистите от БАН са без възможност за правилни изводи и препоръки за реализиране на устойчиво развитие.
31 Май 2016 07:55
Ако правителството продължи по този път, ще доведе българската икономика до състояние, в което дългът ще стане неконтролируем, а неговото обслужване - невъзможно


Днес, като не му стигна храната и като видя само задушените картофи, полковникът изпадна в състояние гаки. Знаете ли какво е това гаки? Това е състоянието на гладните духове.
Наш'та икономика и най-великият учен - в описаното състояние.
31 Май 2016 07:59
Само дето за разлика от Гърция като гръмне бюджета няма какво да се реже от СБ МВФ ЕС и ще дерат живо месо.
31 Май 2016 10:24
Няма никакви изгледи България да стане икономически тигър
Нима тези хора посегнаха на най-скъпото Му? Искат да убият мечтите Му?
Ако Дянковчето беше останало още няколко месеца в МФ щеше да се разправи с последните "феодални старци" в БАН и щяхме вече да планираме ръст не от от 4, а от 44 процента ( или то беше промили?! )
31 Май 2016 12:45
И друг път съм казвал, че фалита на социализЪма ще ни се види като детска игра в сравнение с фалита на демокрацията...

31 Май 2016 13:09
Страшно лош късмет!Да живееш и старееш в държава в която ченгетата и спортистите получават от държавата много повече от учители и ученици,лекари и сестри,където 1,3 миюиона пенсионери разчитат на средно до 200/двеста/лв/мес .Благодарим ти г- н Премиер и партии ГЕРБ!
31 Май 2016 18:31
Нека правителството да взема заеми и да поддържа, донякъде, пенсионерите. Те не са виновни. И нека след години красивите и умните да изплащат заемите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД