:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,929
Активни 593
Страници 3,494
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

ГЕРБ може да прави добре само едно - да трупа дългове

БСП има вина - не успява да обясни добре на хората лъжите на управляващите за техните успехи, казва новият говорител на левицата Жельо Бойчев
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Жельо Бойчев
Жельо Бойчев стана говорител на БСП след последния конгрес на партията през май, а преди това бе секретар на парламентарната група. Роден е през 1974 г. По образование е икономист. Членува в парламентарните комисии по икономика и енергетика.



- Г-н Бойчев, пак предстои обсъждане на законопроект на БСП за промени в Изборния кодекс, една от които е за отмяна на електронното гласуване. Защо още воювате с него, след като референдум каза "да" с близо 2 млн. гласа?

- Първо, защото сме последователни в позицията си. Второ, категорично възразявам срещу този опит да се заблуждава българския избирател. Напълно ясно е, че техническа възможност за провеждане на електронно гласуване няма. Моята молба към всички, които го обещават, е да насочат огромната си енергия и ресурси към това да стартираме електронното управление в България. За него бяха похарчени много средства от много правителства и въпреки това за момента резултатът е нулев. От такова управление имаме много повече нужда, защото то ще улесни достъпът на всеки гражданин и на бизнеса до услуги и ще намали корупционният натиск. Електронното управление ще позиционира България и като добра дестинация за инвестиции. След като платформата му заработи, крачката към електронно гласуване вече ще е много по-лесна.

- Не може ли двете неща да се случват успоредно и да се даде шанс на експертите да тестват електронното гласуване и едва тогава да се правят генерални оценки?

- Това, което се случва в момента, е вкарване в дневния ред на обществото на теми, на които нито е дошло времето, нито мястото. На всички ни е ясно, че технически електронното гласуване няма как да бъде осъществено в момента. Няма как да се гарантира тайната на вота, с него може да се злоупотребява. Бъдещето е в този тип гласуване, но технологиите все още не са достатъчно сигурни. Затова и най-напредналите държави в света още не си позволяват да го правят. Тези, които защитават подобна идея, го правят с пълното съзнание, че се занимават с див популизъм и че това няма как да се случи сега.

- Твърдите, че през 2019 г. няма да гласуваме електронно?

- С темповете, с които се решават проблемите в България, съм абсолютно убеден, че през 2019 г. електронно няма да се гласува.

- БСП като че ли се опитва да осуети и референдума на "Шоуто на Слави". Преди предложихте избори и допитване да не са в един ден, а сега - да са в два последователни неработни дни. Защо това желание датата да не съвпада?

- Сега предлагаме това като възможност, не задължително. Давам пример: тази есен ще има референдум с 6 въпроса, очакваме и друг с още няколко. Те ще съвпаднат с избори, за които също ще трябва да се разгърне предизборна кампания. Ще станем свидетели на ситуация, в която едната кампания пречи на другата. Вместо да се повиши информираността и да се направи осъзнат избор, е напълно възможно да се стигне до грешки и объркване на хората.

- Но гласуване в два съседни дни също не води до различни по време кампании?

- Говоря за натрупването на много и на различен по вид бюлетини. Разбирам аргумента за стремеж всичко да се обвърже с една дата с оглед оптимизиране на разходите. Добър аргумент е и да се опита да се преодолее по-лесно бариерата с цел влизане в сила на резултата. Последните избори обаче показаха, че на места гласуването с по няколко бюлетини затруднява избирателите. Знаете технологията на преференциалния вот колко утежни изборния процес в определени райони и как се стигна до грешки и невалидни бюлетини. На едни натоварени избори като предстоящите ще се случи същото. Затова сега предлагаме възможност да се преценява дали не е по-добре гласуванията да се провеждат в два съседни дни.

- Мина вече почти месец от конгреса ви и от излизането на АБВ от властта. През това време не започна размразяване на отношенията между двете партии. Кога да го очакваме?

- Спекулация е, че след конгреса на БСП задължително трябва да се очаква сближаване с АБВ. Подобно твърдение не кореспондира с настроенията в БСП. В рамките на 43-тото НС сме ясна и последователна опозиция още от първия ден на правителството. Видя се, че изходът на конгреса на БСП предизвика определени промени в АБВ, свързани с осъзнаване, че нямат политическо бъдеще, докато са част от това безумно управление. Действията на АБВ обаче около оставката на Калфин и гласуването на новия министър, който те подкрепиха, бяха толкова шизофренни, колкото и на реформаторите преди време, когато оставиха в управлението здравния си министър и се обявиха за опозиция. И сега АБВ уж излизат в опозиция, а пък гласуват за новия социален министър. БСП е политическата сила, която осъзнава ясно като най-голямата опозиционна партия и алтернатива на тази власт, че има водеща роля. Няма да затваряме вратите пред никой, който иска да е съпричастен и искрено желае промяна на сегашния модел на управление. Но това трябва да се доказва с реални действия, а не да остава само на думи и декларации.

- АБВ търси подкрепа за издигането на Първанов или Калфин за президент, а вие преди дни казахте, че лансирането на тези имена е гаранция, че обща лява кандидатура няма да има. Кого виждате като обединител?

- В България се опитваме първо да персонализираме съответния избор и да се въртим само около имената. Ние първо правим допитване до всичките си членове под каква форма да бъде участието на БСП на изборите. Всеки ще има възможност да се произнесе. Мисля, че това е правилният подход. Ангажирането на всеки член на БСП във взимането на това важно решение ще даде допълнително енергия и сила на партията. Едва след това ще проведем разговори с други партии и ще търсим подкрепа. Извеждането на която и да е персонална кандидатура предварително обрича такъв тип разговори.

- След конгреса казахте, че БСП ще продължи да разбива митовете за успешното управление на ГЕРБ. Дайте пример за мит, който вече сте разбили, и за нещо, с което ще продължите?

- В следващите месеци ще покажем много ясна опозиционност. Тя ще започне да руши онези митове, които ГЕРБ изгради. Няма нищо вярно в това, че те са добри управленци. За съжаление БСП има вина, че не успява да обясни добре на хората лъжите на ГЕРБ за техните успехи. ГЕРБ може да прави добре едно нещо - да трупа дългове. Това е престъпление към следващите поколения, което ще ги връща. Когато вземеш 16 млрд. и не е реализиран икономически растеж, вземеш още 1 млрд. за саниране, още 1 млрд. за покриване на дефицитите в енергетиката - за какво добро управление говорим? Днес се гласуваха разходи за 2.5 млрд. лв. за модернизация на армията. Без да е ясно откъде ще се вземат тези средства и как ще бъдат връщани. Какво ви говори всичко това? Че ГЕРБ всъщност умеят да управляват само като трупат дългове и дефицити. Искам много бързо да реагираме на всичко, което те ежедневно правят. Обявиха концесия на летище София, ние веднага се обявихме срещу нея. Искат да вземат цялата концесионна такса от 500 млн. за 35 г. още първата година. Защо? За да я изхарчат по начина, по който те могат - през техните фирми. През 2009 г. те така "успешно" разкъсаха обръчите от фирми, че създадоха свои още по-големи обръчи от фирми. После твърдяха, че се борят против модела "КОЙ". Но не само че не го демонтираха, а го доразвиха и продължиха да подхранват. Нямаше поръчка, която "КОЙ" да поиска, и те да не му я дадоха. При правителството "Орешарски" колко време ГЕРБ спореха дали да има 30 км ограда срещу 7 млн. лв.? От сутрин до вечер искаха анкетни комисии. Сега за оградата правителството вече даде над 100 млн., а всъщност нея все още я няма. Така е и при "успешното" управление на европейските средства. Също и при "евтиното" и "качествено" строителство на магистрали и т.н. Приспаха хората и ограбиха България.

- Това добре, но то не показва ли и че БСП не умее да комуникира и организира? Преди време заради 1 млрд. заем ГЕРБ изкара много хора на улицата. Преди дни в София билетът поскъпна с 60%, а пред общината протестират 200 човека.

- Мълчанието на БСП не е полезно за страната. Мисля, че границата на търпимост на българина е на изчерпване. Увеличението на цената на билета в София с 60% е безумно във всякакъв смисъл - и като икономическа обосновка, и като управленско решение. Финансовият ефект от него ще е пренебрежим, а доверието в системата на обществения транспорт напълно се срива. В Европа друг подобен пример за такова увеличение на каквато и да стока и услуга няма. И въпреки това в София като че ли малцина се вълнуват от темата. В следващите месеци трябва да действаме много по-настъпателно спрямо ГЕРБ.
1854
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД