Когато стане дума за рак, хората смятат, че този вид заболявания не зависят от тях, че просто се случват по воля на съдбата. И, естествено, че това страшно нещо няма да се случи на тях.
Логично би било ходът на мислене да е обратен - това няма да се случи на мен, защото имам информация как да намаля риска. Но никой не може да предотврати 100% възникването на карцином. По-скоро той поне може да бъде открит рано и излекуван напълно.
Това важи в пълна сила за рака на гърдата. На него се дължат около една четвърт от онкологичните заболявания у нас и около 18 % от смъртността от рак при жените. 72 на 100 000 жени се разболяват от рак на млечната жлеза у нас, а около 30 на 100 000 умират от този карцином. Основните рискови фактори за поява на този вид тумор са известни, но това не може да повлияе на профилактиката на възникването на болестта. Успокоението е, че само 30% от жените, при които има рискови фактори се разболяват от рак на гърдата.
Тъй като у нас няма адекватна система за скрининг на рак на гърдата повечето жени сами откриват болестта си. Това, естествено, обикновено става, след като ракът е напреднал и възможността за излекуване е намаляла. Според статистиката едва в 15% от случаите ракът е открит в начален стадий, когато лечението е ефективно и лесно и шансът за оцеляване е почти 100%.
Затова е важно всяка жена над 20-годишна възраст да има предвид рака на гърдата като потенциална опасност за себе си. Тя се засилва особено много, ако при жената са налице следните рискови фактори:
- Фамилна анамнеза. Ако майката или сестрата също има рак на гърдата, рискът се увеличава 2 пъти. Особено висок е рискът, когато близката е заболяла в по-ранна възраст.
- Ранно започване на менструацията - преди 11-годишна възраст и късна менопауза - след 55 години.
- Забременяване и раждане след 28-годишна възраст. Рискът при жените, които не са раждали или не са омъжени е 2 пъти по-висок от риска при омъжените. Кърменето пък предпазва от рак на гърдата.
Сред другите рискови фактори, които подлежат на профилактика, са продължителното пиене на противозачатъчни - над 8 години, затлъстяването и приема на много калории и мазнини, редовното пиене на алкохол, малките дози облъчване.
В повечето случаи ракът на млечната жлеза се развива бавно - повече от 6-8 години и обикновено засяга жени над 40-годишна възраст. Което не значи, че по-младите жени не трябва да се преглеждат редовно. Редовните прегледи в доста случаи се оказват единствената възможна профилактика, тъй като за пациентките е невъзможно да повлияят на основните рискови фактори.
Важно е да се знае, че прегледите на мамограф подлагат организма на доста високи дози облъчване. Затова изобщо не е препоръчително жени под 40 години да се изследват. Те трябва да ходят на профилактични прегледи при специалист - хирург или гинеколог през 3 години. Жените над 40 г. трябва да ходят при специалист всяка година, а да се изследват на мамограф през 1-3 години.
Доста жени наблягат на самоизследването на гърдите си и обикновено те самите, а не специалистите откриват появата на рак. По тази причина туморът се открива в твърде напреднал стадий в 35 на сто от случаите. Въпреки това не се отрича значението на самонаблюдението. То трябва да става веднага след менстуацията, а ако жената е в менопауза - в първите дни на месеца. Ето как да изследвате сами гърдите си:
1. Заставате гола до кръста пред огледалото с отпуснати ръце, а след това със здраво притиснати към ханша ръце, така че да се напрегне гръдната мускулатура. Следите за промяна във външния вид на гърдите, промени в положението на зърната и набръчкване на кожата. - Фиг 1
2. Огледът се повтаря с високо вдигнати ръце. - Фиг 2
3. Лягате върху твърда повърхност. Слагате малка възглавница или сгъната хавлиена кърпа под лявото рамо. Слагате лявата ръка под главата. Опипвате млечната жлеза на лявата гърда, движейки пръстите от периферията към зърното. Следите за бучка или уплътнение, независимо от големината. - Фиг 3,4,5
4. Сваляте лявата ръка и опипвате лявата подмишнична ямка. - Фиг 6
5. Изцеждате лявото зърно с палеца и показалеца на дясната ръка. Търсите необичайна секреция или кървене.
6. Възглавничката се премества под дясното рамо и продецурата се повтаря за дясната гърда.
Естествено, ако забележите нещо нередно, моментално потърсете гинеколог.
|
|