За някои сливиците, или тонзилите, са ненужен израстък без никакви функции, който, подобно на апендикса, само пречи и може да бъде източник на неприятности, най-вече свързани с операция за отстраняването им.
Това не е така. Сливиците са важен имунен орган. Те представляват натрупване на лимфна тъкан в областта на фаринкса (гълтача) и са общо 4 - две на небцето, една на гълтача (т.нар. трета сливица, която обикновено изчезва през пубертета) и една в основата на езика. Сливиците осъществяват първия контакт на организма с външните дразнители, включително посрещат, поемат и спират бактериите и вирусите, така че те да не могат да навлязат в организма. Затова и ролята им е особено важна през първите 7 години от живота, когато се изгражда имунитетът. Естествено, най-честото заболяване на сливиците е тяхното възпаление - ангината, причинена от бактериите или вирусите.
Ако възпалението се повтаря често, то може да се превърне в хроничен тонзилит - възпаление на сливиците на небцето или хроничен аденоит - възпаление на третата сливица. Против възпалението обикновено се дават антибиотици, но ако медикаментите не се преборят се прибягва до оперативно отстраняване на сливиците.
Това се налага, тъй като заради постоянното възпаление от защитен орган болните сливици се превръщат в заплаха и "склад" на бактерии и вируси за организма. По лимфен и кръвен път възпалението може лесно да слезе по-надолу в тялото и да увреди сериозно сърцето, бъбреците или костите. Затова не пренебрегвайте и най-обикновената настинка и болка в гърлото, прибягвайки към самолечение, особено ако тя рецидивира. Обърнете се към личния си лекар, който може да прецени дали сливиците ви носят повече вреда, отколкото полза.
|
|