36 малки и големи общини ще трябва да предприемат строги мерки, за да излязат от тежкото си финансово състояние. Тези кметства отговарят на поне три от шестте критерия за наличие на финансови затруднения според Закона за публичните финанси - имат по-ниска от средната за страната събираемост на данъците, завишен размер на необезпечените разходи, бюджетът е на дефицит за последните три години и др. Заради това общинските съвети имат между една и три години да изготвят оздравителни планове.
В позорния списък на финансовото министерство попадат Видин, Ловеч, Перник, Сливен, Смолян, Кърджали, както и по-малки общини като Дупница, Велинград, Девин, Доспат и др. 36-те общини ще могат да поискат безлихвен заем от хазната, като финансовото министерство ще реши кои кметства ще подпомага и в какъв размер. Ако след това оздравителните планове работят добре, заемите могат да бъдат платени с извънредна субсидия от държавния бюджет, тоест да бъдат опростени за сметка на всички данъкоплатци.
Кметовете трябва да решат какви стъпки да предприемат за оздравяването на местните хазни - как да подобрят събираемостта на данъците, да намалят просрочените си задължения, да не са на дефицит и др.
Ниската събираемост на двата основни местни данъка - върху имотите и колите - е огромен проблем за редица общини. Средната събираемост за всички 266 общини на двата налога е едва 65.9%. Въпреки това почти половината от общините - 125 - са с по-ниски нива на събираемост. Най-зле в това отношение се справят Брезник и Калояново- те успяват да съберат едва съответно 35% и 37% от данъците си. Двете общини обаче не попадат в списъка на финансовото министерство. В него с най-ниска събираемост е Мадан, където успяват да съберат само 38% от данъка върху имотите и колите. Под половината събират още Борован и Неделино.
71 общини са с просрочени задължения, надхвърлящи 5% от отчетените за 2015 г. разходи на общината. Рекордьор тук е Белоградчик с 82%, но тази община не е в списъка. Следващите в класацията по просрочия - Стамболово (52%) и Велинград (44%), обаче ще трябва да се оздравяват. Общинският дълг към края на 2016 г. е общо 1 млрд. и 252 млн. лв., като почти половината от него е на Столичната община (616 млн. лв.).
Сериозен проблем са и просрочените задължения на кметствата - 150 от всички имат общо близо 197 млн. лв. закъснели плащания. В края на първото тримесечие тази година те се увеличават с 43 млн. лв. в сравнение с миналия март.
НА МИНУС
В края на миналата година 59% от всички общини са били на минус. Осем са общините, изпаднали в хроничен дефицит за последните три години. Това са Несебър, Враца, Шабла, Ловеч, Бойчиновци, Белене, Нова Загора и Казанлък. Несебър е рекордьор - от близо 3.2 млн. лв. дефицит през 2014 г. миналата година той е скочил на 25 млн. лв. За сравнение следващата община с три поредни години отрицателно салдо е Казанлък, но там дефицитът е в размер на 3.8 млн. лв.
|
|