Новите цени на тока и парното от 1 юли бяха обсъдени на вяло заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) вчера. Въпреки всеобщото недоволство КЕВР предлага еленергията да не поскъпва, а парното и горещата вода да поевтинеят с до 16% в различните части на страната. За София се предвижда намаление от около 10%.
Въпреки че само преди седмица директорът на НЕК Петър Илиев обяви, че от новите цени на топлоенергията компанията ще генерира годишни загуби от около 400 млн. лв., регулаторът потвърди първоначалната си прогноза и не промени цените. Те ще бъдат одобрени окончателно на закрито заседание на 30 юни.
"Сигурна съм, че ценовото решение, с което КЕВР ще излезе от 1 юли, ще бъде реалистично и такова, каквото трябва да отразява реалното състояние на енергийния сектор в страната", каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в коментар за състоянието на НЕК. По думите й именно благодарение на КЕВР компанията за първи път има положителен финансов резултат.
До голяма степен финансовата стабилизация на дружеството се дължи не на работата на регулатора, а на създаването на фонд "Сигурност", който прибира по 5% от приходите на производителите на ток. Събраните средствата отиват за погасяване на дълговете на НЕК по дългосрочните договори с двата американски теца "Марица -изток" 1 и 3, както и за ВЕИ централите. С промени в Закона за енергетиката отчисления за фонда вече ще правят и ЕСО и "Булгартрансгаз", въпреки че не попадат в графата "производители".
Предложението на КЕВР за поевтиняване на парното бе посрещнато остро от топлофикациите, които още преди седмица обявиха, че загубите им ще нараснат, а възможностите им за инвестиции ще бъдат орязани сериозно. На този фон вчера от столичната "Топлофикация" се похвалиха, че от началото на годината са успели да увеличат събираемостта на дълговете си с 8%. Три пъти пък се е увеличил броят на сключените споразумения за разсрочено изчистване на дълговете, каза говорителят на "Топлофикация - София" Елизабет Павлова. "В крайна сметка, нашата цел не е да водим дела и само дела, а да намерим разумен баланс, както за компанията, така и за клиентите, и тогава, когато те имат просрочени задължения и наистина в момента нямат финансова възможност, да им позволим да сключат споразумение и да разсрочат задълженията си", коментира тя. От другата голяма топлофикация - тази в Пловдив отчетоха 84% събираемост на сметките.
|
|