:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,416,003
Активни 291
Страници 18,900
За един ден 1,302,066

Ведомствата "крият", че можем да плащаме такси и глоби на ПОС терминал

През 2015 г. фирми и граждани са превели само 49 млн. лева по най-модерния и евтин начин
 
Министерството на финансите се похвали вчера, че "расте интересът към използването на инсталираните в бюджетните организации POS терминални устройства, чрез които могат да се извършват плащания към бюджета с дебитни и кредитни карти, без банкови комисиони и такси". В момента в сградите на министерства, съдилища, агенции, общини и т.н. в цялата страна има инсталирани 1799 терминала, през които за първите 5 месеца на годината са направени общо 400 968 плащания за 34.5 млн. лева, става ясно от съобщението на МФ. Но това всъщност са прекалено скромни резултати.

Възможността данъци, такси, глоби да се плащат по най-простия и евтин начин - с карта, без общуване с чиновник или банков служител и без да се дължат банкови такси и комисиони, бе идея, лансирана активно от БСК. Тя започна да се прилага през 2012 г. По данни на "Борика - Банксервиз" през 2011 г. в хилядите държавни офиси и служби в цяла България е имало едва 30 ПОС устройства. В края на 2012 г. те вече са били 10 пъти повече, като през тях са били преведени около 4.6 млн. лв.

Въпреки че през годините картината се подобрява, все още българските граждани и бизнесът очевидно масово не знаят, че могат да плащат данъците към НАП, глобите от КАТ, паспортни и съдебни такси с дебитни и кредитни карти, като при това не дължат никакви банкови комисиони - те са за сметка на ведомство, което получава прихода. Цитираната сума на направените през терминали трансакции за петте месеца от началото на 2016 г. - под 35 млн. лева, е нищожна на фона на милиардите, които събират по различни поводи държавната и съдебната система.

Изглежда, че институциите не правят необходимото да популяризират тази опция. МФ признава, че очевидно има нужда от "широко информиране", като препоръчва институциите да слагат табла и указания за местата, където може да се правят картови плащания.



2
1523
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
10 Юни 2016 14:44
1800 терминала за цяла България и за всички чиновнически структури?!?! Това шега ли е?
10 Юни 2016 14:58
Обаче в НАП вечно им се губят разни масиви с данни и искат да им представяш разни платежни отпреди 3-4г, най- вече на хартия. Кво праим тогаз?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД