Повече вложени средства в природни науки и информационни технологии носят по-добри резултати по български език. Това е един от неочакваните изводи, до които са достигнали експерти, анализирайки как влияят съвременните образователни технологии и среда върху учениците. Те бяха представени по време на награждаването на финалистите в конкурса "Училища на бъдещето" на фондация "Америка за България". От 270 кандидатстващи школа 23 ще получат общо 2.6 млн. лв. за обновяване на училищната среда, реновиране на кабинети, израждане на центрове и др.
Оценката е изготвена на базата на интервюта с 60 хиляди ученици и още хиляди учители от цялата страна, направени в последните 5 г. от "Отворено общество". От там са сравнявали резултатите на деца от училища, получили финансова подкрепа от фондация "Америка за България", с оценките на ученици от други школа, които обаче също изпробват иновативни подходи и са сходни с първите. Използвани са оценките от националното външно оценяване на децата в 4-ти клас, сравнени с тези от изпитите на същите ученици, но 3 години по-късно, когато те са вече седмокласници.
Учудващо, анализаторите са установили, че когато в училището е инвестирано в подобряване на обучението и кабинетите по информационни технологии и природни науки, то младежите показват по-добри оценки по български език и литература. "Промяната в училищната среда води до стимулиране на учениците и до подобряване на резултатите им по езика, който използват", коментира Боян Захариев от "Отворено общество". Повечето финанси във високи технологии и точни науки носят и други бонуси - подобрява се паметта на децата, функционалната им грамотност и способността им да разчитат графики и таблици.
изводи, до които са достигнали експерти
Мдам, експерти... Да не си помисли някой, че в България по Сичките неща е възможно да има експерти извън платените от „Америка за България“ и „Отворено общество“. Пък кви само нечувани и невиждани успехи жънем във всички области през последните десетилетия благодарение на техните експертизи...