:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,174
Активни 451
Страници 20,104
За един ден 1,302,066

Скандалите с изпитите за 7-и клас приключиха с 1 учителка на прокурор

Министерството проверява четирима свои служители за нарушения по европроекти за роми
Снимка: Юлиян Савчев
Министърът на просветата Меглена Кунева даде специален брифинг за резултатите от вътрешната проверка заради огромния брой двойки на изпита по математика след 7-и клас. Преподавателка по математика ще бъде дадена на прокурор заради конфликт на интереси, защото съставяла теста за 7-и клас и преподавала на седмокласници. Но конфликтът на интереси не е престъпление.
Министерството на просветата приключи огромния скандал с рекордния брой двойки на изпита по математика за 7-и клас, некоректно зададените задачи и съмненията за търговия с верни отговори, давайки една учителка на прокурор. Проверка на ведомството е установила, че математичката Мадлен Христова, която е сред създателите на задачите по математика за националното външно оценяване в 7-и клас, е в конфликт на интереси. Освен като служител в Центъра за контрол и оценка на качеството на образованието (ЦКОКО), откъдето изготвят изпитните варианти, тя е работила и като учител на седмокласници. Поради това срещу нея е започнало дисциплинарно производство, а материалите от одита на МОН ще се дадат и на прокуратурата, за да се прецени дали има данни за престъпление. Това съобщи просветният министър Меглена Кунева вчера.

Проверката е започнала на 20 май, но за нея се разчу след сигнал на известния математик проф. Сава Гроздев. Той директно обвини Христова, че е изнасяла тестовете на своите ученици и затова повечето от тях са получили пълни шестици.

Освен като главен експерт по математика в центъра Христова е работила и като учителка по математика в 125-о училище в столицата. Там тя е водила СИП - школа по математика за ученици от 5-и до 7-и клас. От МОН обясниха, че това е разрешено, стига учителят да не преподава на класа, за чийто изпит готви тестовете (т.е. на 7-и клас). Христова е сключила договора си с училището месец преди да уведоми първоначалния си работодател - ЦКОКО, като изрично е заявила през октомври миналата година, че ще преподава само на 5-и клас. От втория срок обаче тя е станала класен ръководител на 7-и клас поради напускане на титуляря. "Това е забранено според Етичния кодекс на центъра, а тя дори не е уведомила ЦКОКО, че ще преподава на 7-и клас", обясниха от МОН.

"Христова е подала неверни данни и това е отчетливо и ясно нарушение. Имаме и информация за нерегламентирана апробация на тестовете за 7-и клас", коментира Кунева. Това значи, че учениците й са решавали примерни задачи, които е можело да се паднат на изпита. Според Кунева това е конфликт на интереси, поради което срещу въпросната служителка, която наскоро е напуснала центъра, започва дисциплинарно производство. Според просветния министър проверката обаче не е установила опорочаване на изпитите след 7-и клас, тъй като учениците на Христова били участници в математически олимпиади и имали традиционно високи оценки. "Въпреки това ще изпратим материалите от проверката на прокуратурата, за да видим дали има основания за по-сериозно нарушение, и когато говорим за конфликт на интереси, дали той не е извършен с умисъл", посочи Кунева. По принцип конфликтът на интереси не е престъпление и не е ясно какво прокуратурата може да направи в случая.

Заради недостатъчен контрол ще бъде потърсена дисциплинарна отговорност и от шефката на Центъра за контрол Неда Кристанова. Какво ще е наказанието й обаче ще стане ясно след решението на дисциплинарната комисия, което може да е от порицание до уволнение.

На по-съществения проблем - огромния брой двойки - 34% на изпита по математика, МОН не обръща внимание.

На прокуратурата ще бъде предаден и втори доклад - от проверката на 62-та проекта за интегриране на ромски деца в детски градини, одобрени за финансиране по европрограма "Наука и образование". Одитът започна по сигнал на Националната мрежа за децата, че проектите на три от НПО-тата (за 1.5 млн.лв.) са на едни и същи лица, без никакъв опит и създадени много скоро след обявяване на насоките за кандидатстване през август 2015 г. Проверката е установила нарушения както при насоките (например, че няма забрана едни и същи физически лица да стоят зад различни организации), така и в процеса на оценяване на проектните предложения - нарушени са били правилата за включване на наблюдатели в оценъчния процес, проекти са били оценявани след определения за това срок и т.н. Имало проблеми и с финансовата обосновка на проектите.

Кунева потвърди, че заради нередностите няма да бъдат сключени договори с трите НПО-та. Тя поемала лично контрола над оперативната програма. В момента течала и втора проверка за същите лица, но този път по процедурата за интегриране на роми в училище, където те също имат одобрен проект на организация с различно име. Започват и дисциплинарни процедури за "преценка на действията" на 4-ма служители на МОН - шефа на Главна дирекция "Структурни фондове" Иван Модев, заместника му Светомира Калоянова, началника на отдел "Програмиране и договаряне" Стоян Цонев и старши-експерта в същия отдел Явор Димитров, който е бил председател на оценителната комисия. "Искаме да знаем дали има схема във и извън министерството - дали става дума за пропуски, което изисква да затегнем реда, или става въпрос за нещо по-сериозно", мотивира Кунева изпращането на доклада на прокуратурата.



ПОПРАВКИ

За момента насоките за кандидатстване по европрограма "Наука и образование" няма да се променят, стана ясно още от отговор на Кунева на въпрос на "Сега". Според нея в случая с трите ромски проекта били нарушени два принципа - на избягване на двойното финансиране и за неналичието на свързани лица. "Ако отстраним тези причини, всичко ще е напред. И без промяна на насоките сме способни да затворим пропуските", коментира тя. В насоките за кандидатстване обаче липсват изисквания за избягване на двойно финансиране и свързани лица.
12
7803
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
05 Юли 2016 20:04
И чистачката!
------------------
Сайтът на Генек

05 Юли 2016 20:29
"Въпреки това ще изпратим материалите от проверката на прокуратурата, за да видим дали има основания за по-сериозно нарушение, и когато говорим за конфликт на интереси, дали той не е извършен с умисъл", посочи Кунева. По принцип конфликтът на интереси не е престъпление и не е ясно какво прокуратурата може да направи в случая.

За няколко шестици на прокурор, за хилядите двойки - мълчание...
Смях...
То г-жа Клинтън за къде-къде повече няма да я разследват...
05 Юли 2016 20:38
зда двойките на първо място е вината на учениците и родителите.
05 Юли 2016 21:51
Гледах на клипче част от някакво телевизионно предаване, където един се пенеше и обясняваше колко лоша и подкупна е тая даскалка. Лоша е защото вместо да дефинира задачите схематично, както се дават в слаб учебник, тя взела, че ги дефинирала така, както се случват нещата в живота и човек сам трябва да ги моделира в математически проблем. Всъщност беше доста простичко, но и приятно, че някой учител се е потрудил да измисли нещо повече от повтарячески начин на задаване на прости задачи. Не помня много подробности, но помня как тоя господин, например, се пенеше за това, че щом имало "x" децата щели да очакват уравнение, а то било друго (май беше някакво неравенство).

Ами лоша е жената, накарала е хората малко, съвсем мъничко да помислят с главите си, вместо да повтарят като папагали и да прилагат формули по списък. Нито беше сложно, нито беше скучно, поне половината задачи, за които тоя се дзвереше бяха станали интересни именно заради начина, по който бяха зададени, а не заради сложността (всичко се решаваше на ум). За съжаление повелята на деня е "статус", "тапия" и празно пъчене. Аз го виждам всеки ден, тази женица явно си е затваряла очите за ставащото и сега прокуратурата ще трябва да я светне, че не математиката, а "правилното" поведение и говорене определят днес кой е умен и кой е тъп.

Пожелавам й да преживее премеждието с най-малко нерви и най-вече и пожелавам ученици, които заслужават вложените усилия.
05 Юли 2016 22:26
Michael, проблем е, че тя е била преподавател на седмокласници. Мои приятели имат дете, което е било в нейния клас. Не им е казвала отговорите, но няколко седмици са решавали задачи, подобни на тези от външното оценяване. Десетина ученици от нейния клас имат шестици.
Има цели области в страната, където броят на шестиците е по-малък отколкото броят на шестиците само от нейния клас
Това не може да се нарече случайност. Един добър преподавател няма да допусне такъв конфликт на интереси.
06 Юли 2016 02:29
Weed, добре, но целта на образованието не е нито избягването, нито търсенето на конфикт на интереси, а знание и можене. Впрочем, оценките са нововъведение, пред 2 века такова нещо не е било дори мислимо, нито пък търсенето на справедливост в цифрите написани в някакъв тефтер. Струва ти се отклонение от течението, някакво заяждане и занимание с неща, които не са тема на деня? Дето се вика - аз хубаво говоря, но живота не е такъв... там е проблема, че много хора гледат на нещата така. Искаш ли да поработиш с резултата на тоя мироглед? Даваш му заплата (и то не малка), а той се сърди, че не го обучаваш как да си намери друга работа. Ходил на курс, завършил с 6 и иска своето, какво може да свърши за него няма значение. Жената просто е изкарала на яве фактите за състоянието на образованието с опита си да приложи малко смислени усилия. Как мислиш ни беше на нас на кандидат-студентските изпити пред четвърт век, когато ние учебник не сме виждали, а въпроса дори не може да се разбере еднозначно, ако не си чел учебника (НПМГ) - никой от нас не се е оплакал, всеки гледаше да се прояви в останалото. Аз не бях, но полвината ми клас бяха международни олимпийци и никой не получи шестица. Какво от това? Мен са ме изпитвали още в училище върху неща, които не сме учили и в повечето случаи съм се справял, както и съученицие ми. Никой не се е оплакал - предизвикателството е начин да се развиваш, а не повод за плачкане. Ако правилно си спомням беше за някаква машина за охлаждане - ти се сещаш за няколко - коя да опишеш точно? Ето това е некоректно, когато решиш, че хората едно знаят и друго не знаят и трябва просто да го повторят. Както казах, гледах клипчето и не видях нищо сложно - всичко беше ясно, ако имаш малко акъл в главата, който да ползваш не за опити да си спомниш какво пишеше еди къде си, а за мислене. Проблемът е в другите и в разбирането, което явно споделяш, че никой не трябва да си позволява да подготвя някого по-добре от другиго. Не е български проблем - целият Запад е заразен от тоя комунистически идиотизъм. В нашия соц. нямаше такива крайности, каквито сега виждам къде ли не по света.
06 Юли 2016 06:34
учениците й са решавали примерни задачи, които е можело да се паднат на изпита. Според Кунева това е конфликт на интереси, поради което срещу въпросната служителка, която наскоро е напуснала центъра, започва дисциплинарно производство.

Ми не е конфликт на интереси това. И НЕ в това е проблемът на учениците. Проблемът е, че типовете задачи не са решавани и от другите ученици, защото те би трябвало да са ясни и прозрачни за всички учители. Конфликт на интереси в образованието е да учиш ученици по даден учебен предмет и същевременно да ги доучваш чрез частни уроци, да ги пращаш при свои колеги или школи, в които имаш участие. И тъй като почти няма училище, в което това да не се случва, МОН ...не прави проверки за конфликт на интереси.
06 Юли 2016 07:29
Ето че въпросната Кукувица, която хабер няма от образование, а и видно и от всичко останало, освен от празни приказки, ще си организира измиване на ръцете и край.
Двойките не са много. Двойките са малко!
При едно по-сериозно изпитване двойките вероятно ще са три пъти повече.

Формалното обвинение към учителката говори за ужасно бедна кариеристична душица на тази министерка и за безочливо, безскрупулно поведение и липса на елементарен такт, камо ли професионализъм.
06 Юли 2016 08:23
Michael, ти май не си прочел, какво съм написал. Това е тест - трябва да решиш 25 задачи за 1 час, ако не си решавал такива тестове, с подобни задачи успехът пада значително.
Помня като студент имах тест по патоанатомия. Знаех много добре материала, но не бях решавал тестове. Колегите ми бяха намерили едни копия от предишните години и непрекъснато ги зубреха, но аз го сметна за загуба на време. Трябва да минеш теста, за да стигнеш до практически изпит и теория. Сядам аз, уверен в знанията си, нямам особен проблем с въпросите, но времето ми стигна за около половината тест. Бях сгрешил 2 отговора и заедно с половината нерешени получих 2.00.
За поправителния изпит не пипнах учебника и лекциите, само решавах тестове. После на самия изпит осъзнах, че още непрочел докрая въпроса, отговорът сам ми изниква в главата. Изкарах 5.
Има правила и те трябва да се спазват – щом тази учителка е подготвяла задачите за външо оценяване, то тя не е трябвало да преподава на 7-ми клас. За това става въпрос. Иначе задачите не са трудни, аз се пробвах, но ми трябваше час и половина да реша първия модул, което значи че за час едва ще изкарам четворка.



Аз не бях, но половината ми клас бяха международни олимпийци и никой не получи шестица. Какво от това? Мен са ме изпитвали още в училище върху неща, които не сме учили и в повечето случаи съм се справял, както и съученицие ми.


Погледни в сайта на МОН протокола от националната олимпиада по математика за 7-ми клас. Има 2-ма ученика от 125 СОУ – единият на 15-то място с 4 точки, другият на 18-то – с 1. Тези на първите места, са от СМГ - 9 до 15 точки. От матурите обаче излиза, че 125 СОУ е на нивато на СМГ и даже ги превъзхожда? Кои резултати са реални?
06 Юли 2016 17:07
Въпросът е принципно за организирането на изпити в нашето училище, а не само за конкретната госпожа по математика. Вече стана традиция да се формулират така въпросите и тестовете, че само "своите" ученици да знаят ключовите думи и задачи, а за чуждите ученици и всички останали - гредата. Тази година се престараха по математика, но и по другите предмети действа същата схема. Зубрене на ключови думи и изрази за разпознаване на "своите" му е майката, доколкото съм дочувал от тийнейджъри.
Впрочем, шефката на споменатия център още ли е една дама без нитоден учителски стаж и с театрално образование? Май беше с куклено майсторство. Много подходящо за нивото на неграмотност у нас.
06 Юли 2016 17:20
Абе, от вчера се чудя като каква е тази работа в ЦКОКО, дето я работят, та им остава време /Кога?!/ и да ... даскалуват?
07 Юли 2016 08:29
А спокойно можеха да обвинят някоя чистачка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД