Има три варианта как да се реши проблемът с графика на председателството на ЕС при излизане на Великобритания, научи "Сега" от правителствени източници. Лондон трябваше да поеме ръководството на съюза през втората половина на 2017 г. Година по-късно идва ред и на България. Излизането на Великобритания обаче налага промени, които вече се обмислят както в София, така и в Брюксел. Досега кабинетът е отделил близо 50 млн. лв. за подготовката.
Първият вариант е всяко председателство на ЕС оттук нататък - на Словакия, Малта и Естония, да бъде удължено с два месеца и така да бъдат компенсирани шестте месеца на Великобритания. Малта и Естония вече дадоха заявки, че са готови на подобни промени. Вторият е някоя страна да замени Великобритания. По неофициална информация се обсъждат Германия и Финландия. По график Хелзинки трябва да поеме председателството на ЕС от началото на 2020 г., но в случая ще се използва близостта с Естония, която трябва да поеме председателството преди България - в началото на 2018 г.
Третият вариант и най-неблагоприятен за България е председателството на София да бъде изтеглено с 6 месеца и да е от началото на 2018 г. Това ще свари страната ни напълно неподготвена. Още в началото на април вицепремиерът Меглена Кунева вече предупреди, че България закъснява. Има проблеми и с подготовката на кадрите за председателството и сградите. Няма яснота какво се случва с ремонта на НДК, където ще се провеждат основните събития. Обществената поръчка за ремонта беше спряна и нова не е обявявана. Засега само е обявена поръчката за новата пленарна зала на парламента, въпреки че такава не се налага заради председателството.
ВИНАГИ ГОТОВ
Закъснението в подготовката за българското председателство на ЕС и вариантът то да бъде изтеглено по-рано изобщо не притеснявали премиера Бойко Борисов. "С председателство всеки се е справил. И утре да кажат, ще се справим. Какво толкова?! Има хотели, зали. Ще се наемат на лизинг коли и ще се направи председателство. Това да ни е проблемът. Може би един от проблемите на ЕС е с тази администрация, с тази бюрокрация, огромни приготовления. Какво толкова има на едно председателство като подготовка... да похарчим стотици милиони?", заяви премиерът преди Европейския съвет в края на юни. Не е ясно тогава защо трябва да се похарчат десетки милиони, които според някои прогнози могат да минат и 100 млн. лв.
|
|