Съпредседателите на Патриотичния фронт Валери Симеонов и Красимир Каракачанов смятат, че наборниците ще излязат по-евтино на държавата, отколкото професионалните войници. |
Съпредседателят на фронта Красимир Карачанов обясни, че издръжката на един кадрови служещ излиза 1200 лв., докато на един наборник е 400 лв. Не стана ясно обаче откъде са взети тези числа. От военното министерство вече коментираха, че няма да им е изгодно възстановяването на наборната служба. Шефът на МО Николай Ненчев заяви вчера, че средствата за издръжка на един кадрови военнослужещ на месец са 1396 лв., а за наборника - 2236 лв. месечно.
При връщане на казармата 25 000 младежи и девойки от един набор годишно биха били годни. Това стана ясно от анализ, който Ненчев представи пред парламентарната комисия по отбрана. Според данните на НСИ, на които се позова Ненчев, годишният брой на младежите и девойките у нас е средно около 60 000-70 000 души. Около 35 000 са младежите и 20% от тях са с основно или без образование. "Според Закона за отбраната жените и мъжете имат равни права за назначаване на длъжности за кадрова военна служба. Ограничения има според спецификата на дадени длъжности, които не биха могли да бъдат изпълнявани от жени. Поради това при разглеждане на въпроса за наборна военна служба не би следвало да се поставя ограничение само за мъжете", коментира Ненчев.
Потенциално за наборна военна служба биха могли да бъдат разглеждани около 45 000-50 000 младежи и девойки годишно. От тях обаче приблизително около 35%-40% не покриват медицинските стандарти за годност. Така остават около 25 000 младежи.
Въпреки анализа на МО засега изглежда, че идеята на Патриотичния фронт няма да мине, освен ако не я спазарят срещу подкрепа на закон на ГЕРБ. От думите на другия съпредседател на фронта Валери Симеонов се разбра, че депутатите на Бойко Борисов този път ще ги подкрепят. "Преди време такъв дебат вече имаше и тогава депутатите от ГЕРБ бяхме категорични, че възстановяването на наборната военна служба не стои на дневен ред. Като идея звучи добре, носталгично е, но не е реалистично. Не е обоснована нито финансово, нито по други показатели. Армията не може да се натоварва с функции да възпитава младежта, в новите условия тя има други функции. Малка професионална армия е много по-подходяща за страната и според ГЕРБ моделът трябва да се запази", коментира обаче членът на комисията по отбрана Пламен Манушев пред "Сега".