Сроковете за разглеждане на заявления ще бъдат съкратени, а процедурите, по които ще работи фондът за лечение на деца - облекчени. Такива промени в новия правилник за дейността на институцията представиха зам. здравният министър Ваньо Шарков и директорът проф. Владимир Пилософ.
За промени в работата на фонда се заговори след 20 април, когато старото му ръководство беше сменено след показна акция на ГДБОП. Оттогава родители и членове на обществения съвет към фонда предупреждават, че работата на фонда е забавена, наскоро се оказа, че са се натрупали 200 молби, които чакат разглеждане.
Тепърва времето за разглеждане на първоначално подадените заявления за лечение се съкращава от 3 на 2 дни. Допълнително подадените документи ще се разглеждат до края на следващия работен ден. Представянето на външната експертиза ще става два пъти по-бързо - за 7 дни, а не както е сега - 14 дни. В момента общественият съвет разглежда заявлението до 45 дни след като му бъде предоставено, но вече ще трябва да го прави не по-късно от 10 дни след получаване на оферта и доклади от външна експертиза. Редуциран ще бъде и броят на декларациите, които родителите попълват. "Досега родителите трябваше да попълнят 12 декларации. Сега всичко е в 1", посочи Шарков.
Друга промяна е свързана с хроничните и онкологичните заболявания. Ако детето има решение на лекарска консултативна комисия, няма да се изисква и външна експертиза. "Достатъчно е становището на ЛКК или на онкокомитет", обясни зам.-министърът. По решение на директора на фонда може да бъде назначена и външна експертиза от национални консултанти, председатели на научни дружества или лица, посочени от националния консултант. "Идеята с националния консултант връща дейността на фонда 6 години назад. Заради натовареността си консултантите няма да имат време да обърнат внимание на фонда и това ще забавя лечението на децата", смята обаче Десислава Хрумузова, член на обществения съвет към фонда.
Ново правило ще трябва да спазват и родителите на децата, чието лечение се подпомага от фонда. Те ще бъдат задължени да му предоставят епикризи от извършеното лечение. Медицинската информация за състоянието на детето ще трябва да представят до пет години след приключване на лечението в чужбина и до две години в България. "Няма проследяване на детето у нас. След лечение в чужбина или в страната фондът трябва да бъде информиран какво е направено от родителите", заяви Шарков.
ОТЧЕТ
От 21 април към момента 35 деца са заминали за лечение в друга държава. В страната лечение са получили 87 деца. За всички тях фондът е изплатил около 1 млн. лв., отчете проф. Пилософ. Според него всички деца, които е трябвало да се лекуват в чужбина, са заминали.
|
|