Цената на водата в различните градове може да се увеличи с между 30 и 50%. За такова драстично увеличение настояват ВиК операторите с внесените си в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) петгодишни бизнес планове. От догодина трябва да започне и подготвяната отдавна реформа във водния сектор. Нужните за нея инвестиции, както и подобряването на качеството на водата са основните аргументи за исканото шоково вдигане на цените.
За София планираното увеличение от догодина е с 0.19 лв. за кубик с ДДС, което означава, че цената може да достигне 2.01 лв. при 1.82 лв. в момента. Поскъпване за София е предвидено и за всяка от следващите години - до 2021 г., когато потребителите ще плащат кубик вода по 2.63 лв. с ДДС. Френската "Веолия", която държи концесията в София, от 1 май увеличи цените с 3.4%, или с 0.06 лв. за кубик с ДДС. Наскоро от дружеството се похвалиха, че за пет години са намалили загубите на вода от 60% до 48. Това означава, че почти всеки втори кубик изтича, а загубите се калкулират в крайната цена.
В новите си бизнес планове част от ВиК дружествата са поискали увеличението да бъде още от 1 август. Става дума за водните оператори във Видин, Враца, Добрич и Разград, съобщи Ивайло Касчиев, шеф на дирекция "Водоснабдяване" в КЕВР, пред bTV. Масово ВиК дружествата искат поскъпване от догодина поне с 8-15%. Обикновено обаче регулаторът одобрява около два пъти по-малко увеличение.
В момента най-скъпа е водата в Търговище - 3.19 лв. за кубик за част от потребителите, следвана от Хасково с 3 лева и Добрич с 2.84 лв. В челото на класацията са още Стара Загора с 2.72 лв. за кубик и Разград с 2.69 лв.
България продължава да бъде сред най-големите прахосници на вода, а някои от градовете са първенци дори в световен мащаб. Средната загуба на вода по мрежата за страната е 60.46%, подчерта Ивайло Касчиев. Рекорда държи Добрич с 84.17%. Следват Сливен с 82.3%, Шумен с 80.67%, Монтана и Ямбол - съответно със 78.09 и 71.48%.
Според бившия прокурист на "Софийска вода" Иван Иванов цената на водата в столицата не може да остане без промяна, защото дружеството се нуждае от средства за инвестиции. На обратно мнение са в КЕВР. За да одобри по-високи цени, регулаторът иска да се повиши качеството на водата и да се сменят тръбите. Фирмите масово опонират, че за да направят това, трябва да имат средства, които могат да дойдат само ако цените тръгнат нагоре.
Сериозен проблем са и т.нар. търговски загуби - потребена, но неплатена вода. Става дума за кражби на вода, които също се пишат на сметката на коректните потребители. Само в столичния квартал "Филиповци" годишно не се плащат около 1 милион кубика, т.е. почти 2 млн. лв.
Сега КЕВР трябва да изслуша ВиК дружествата и да проведе обществено обсъждане по заявленията им. Едва тогава ще бъде взето окончателно решение. В началото на годината от комисията обявиха, че ВиК операторите масово работят под т.нар. социално поносим праг на цените, който за София бил 5.50 лева за кубик. Председателят на регулатора Иван Иванов увери, че няма да допусне шоково увеличение в столицата, където концесионерът поиска увеличение от 21%.
|
|