:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,658
Активни 466
Страници 24,068
За един ден 1,302,066

Опозиция ли бе да я опишеш

Тънката линия, разделяща управляващите и противниците им, окончателно се разми в рядката кал на 43-ия парламент
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Цветан Цветанов може да се разбере и със свои, и с чужди.
Съединението прави силата, казваме по нашите географски ширини. Че и на фасадата на Народното събрание сме си го изписали. Хубав девиз, спор няма, само дето все ни човърка подозрението, че тук съвсем не става въпрос за народа. Чие единство тогава? Да е гражданското - не е. Да е националното - дваж по-голямо не. На политиците? А, ето тука вече има нещо, върху което да се замисли човек. Съединението на депутатите прави силата им....

Ако има нещо, с което настоящият 43-и парламент ще се запомни, това е поразителната задружност, която демонстрира на моменти. Тук все някой с ГЕРБ се сдружава по теми и проблеми, не за друго - за народните съдбини! Международни кризи, икономически и социални политики, развитие и растеж - единомислие няма, но мнозинство ще се намери. Когато нещо трябва да се разреши така, че да удовлетвори груповите интереси на 240-те постоянни обитатели на НС и стоящите зад тях сили, се задейства механизъм на координация,



прецизен като швейцарски часовник



А разпределянето на държавни постове е като афродизиак - всички са удовлетворени. Само вижте как бързо и безконфликтно разпарчетосаха Комисията за защита на конкуренцията в края на юни. Местата в свръхважния икономически регулатор бяха разделени като бонбони за рожден ден. Най-голямото - председателският пост, отиде в чинията на ГЕРБ. Зам.-шефството взе Патриотичният фронт, а по един представител получиха Реформаторският блок и (о, изненада!) опозиционните БСП, ДПС и БДЦ. Процедурата по избора мина удивително гладко - без дискусии и хамалски разправии (ако не броим неколцина разочаровани реформатори, опитали се неуспешно да прокарат номинация на НПО-сектора). Човек би си помислил, че чутовният скандал, който се разрази в началото на годината и провали първия опит да се избере нов състав на КЗК, е бил некачествен фойерверк, избухнал на неподходящо място. Тогава единственият кандидат за председател на комисията - номинираният от ГЕРБ Росен Желязков, се оттегли под натиска на реформаторите, точно защото беше единствен. И сега претендентът за шеф на регулатора беше само един, и сега беше от ГЕРБ (че дори и родител на един от депутатите на Бойко Борисов), но в парламента се чу: "Одата на радостта".

Подобни случаи можем да си изброяваме до безкрая. Например, през април Съветът за електронни медии трябваше да се допълва с двама членове от парламентарната квота. Едното място взе ГЕРБ, а другото получи БДЦ на Красимира Ковачка (даже с повече подкрепа от човека на ГЕРБ) - единствената опозиционна партия, която чистосърдечно си признава, че последователно подкрепя управляващите. Вярно, депутатите на Ковачка ни баламосват, че всичко е в името на "провеждането на ключови за страната реформи". Но поне



не размахват публично юмрук срещу хората на Бойко Борисов



с едната ръка, докато с другата се здрависват с тях под масата, както правят БСП и ДПС. Бившите партньори в кабинета "Орешарски" ореваха орталъка, че ГЕРБ съсипват държавата и затова трябва да ходим на предсрочни парламентарни избори, а в същото време, когато трябва, си работят съвсем добре с управляващите. Къде беше опозиционността на БСП, когато депутатите на Борисов скришом им удариха рамо за кандидатурата за омбудсман на Мая Манолова, най-гръмогласния критик на управляващите в червените редици? За ДПС няма и смисъл да говорим - специалните им отношения с мнозинството се видяха с брутална яснота при ремонта на конституцията м.г. Както и при направо зловещата издънка с формираната под техен натиск анкетна комисия за намесата на Турция и Русия във вътрешната ни политика. Не заслужават коментар и още пресните опозиционери от АБВ - първата им работа, след като излязоха от управлението, беше да дадат подкрепата си за избрания от Борисов наследник на техния кадър Ивайло Калфин за поста на социален министър. Тогава социалистите (същите, които сега ще преговарят с АБВ за коалиция) обвиниха хората на Георги Първанов, че са "опозиция, която подкрепя управлението".

Тази мъглявина в отношенията е изгодна за ГЕРБ. Именно благодарение на тази ситуация хората на Борисов съумяват да



поддържат някакво подобие на управление,



макар че нито самостоятелно, нито с официалните си партньори имат достатъчно гласове в парламента, за да си осигурят стабилност и комфорт. "Когато си най-голямата парламентарна група, не трябва да имаш това високомерие, което може би донякъде го наблюдавахме в нашето поведение в първия мандат. Днес, когато вече сме си извлекли поуки от първия мандат, като управление и като поведение в парламента, днес единственото, което е важно за ПГ на ГЕРБ, е да градим мостове, а не да изграждаме стени", разсъждаваше наскоро по телевизията зам.-шефът на партията Цветан Цветанов. Прав е, другото е да си тръгнеш, но кой иска това? Нито управляващи, нито т.нар. опозиция.

Важното е да върви алъш-веришът. Това е единственото, за което можем да сме сигурни. И не само защото куп институции чакат парламентът да им определи шефове - от Комисията до финансов надзор до Националния осигурителен институт. А и защото търгашеството вече е базисният принцип, на който функционира Народното събрание. Цветанов каза, че "надписът на парламента "Съединението прави силата" е силата на всеки един политик да може да направи необходимия, допустимия компромис". Политиците обаче толкова пъти прегазиха границата между допустимия и недопустимия компромис, че отдавна я заличиха съвсем. Оттук нататък ни чака само една мъчителна и повтаряща се до втръсване игра. И можем да се обзаложим, че когато ни трябва, ще трябва да си я внесем.
7
2980
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
18 Юли 2016 20:20
Заглавието предполага поне трилър, а изложението не го докарва и до комедия.
18 Юли 2016 21:48
Съединението на депутатите прави силата им

Не е това. Значителна част от Търновската конституция и заедно с нея и девизът "Съединението прави силата" са взети от скоро преди нея създадената конституция на Белгия. Там идеята е съединението между валонските и фламандските (фландърските?) земи, а у нас тогава - съединението на Мизия, Тракия и Македония. На земи, не на политици. По тази логика София става столица.
18 Юли 2016 21:54
ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ —
хората на Борисов съумяват да поддържат някакво подобие на управление,


18 Юли 2016 23:28
Както става ясно от друг материал в колонката, политиците са "продукти". Следователно НС е чаршията за покупко-продажба на стоката. Те и по селата имат стока за продан - говеда, тикви-цигулки, козлета, а от време на време и по някой пръч или нерез. Важното е търговийката да върви!
19 Юли 2016 10:42
Правилно се ослушват, като се има предвид предстоящото кандидатиране на Биби за президент. Какво ще последва от това? Незабавни извънредни парламентарни избори, проведени от служебно правителство, назначено от РП. Може и да нямат мнозинство ГЕРБ, и тогава да се наложи коалиционно правителство с БСП.
Не е случайно, че БСП напоследък говорят съвсем политически коректно и с езика на евроатлантическите ценности.
Последно видяхме Бриго Аспарухов, лично поканен от Корнелия Нинова в ръководството на БСП, да казва по телевизията, че Русия била анексирала Крим.
Това е послание към янките, че БСП вече е богоугодна партия и очаква да получи одобрение за участие в управлението на страната.
Единственото което мога да кажа за кой ли път е "От социалистическо л@ino кирпич не става."
19 Юли 2016 11:04
По тази логика София става столица.

Логиката е друга...и защо, става ясно само няколко години по-късно, в 1885!

Факт е,че след като София става столица, България тръгва надолу и "Славно" остана само далечното ни минало.
19 Юли 2016 13:35
търгашеството вече е базисният принцип, на който функционира Народното събрание.

Не само там - така е в цялата "държава", на всички нива. Интересът яко клати феса. Откакто свят светува, но по тези географски ширини - 200% ("келепирецът", както бе писал Алеко преди повече от век, основен двигател на обществото ).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД