Дори и постановлението на правителството за увеличението на винетката да бъде окончателно отменено от съда, държавата няма да връща пари. Това заяви регионалният министър Лиляна Павлова, която вчера коментира решението на тричленния състав на Върховния административен съд (ВАС). В края на миналата седмица ВАС отмени поскъпването на първа инстанция.
"Дори да се приеме такова решение на следваща инстанция, то няма обратна сила. Решението ще има сила за в бъдеще, а не за минал период", категорична беше Павлова пред Нова тв. Според нея петчленният състав на ВАС има три хипотези - да инструктира институциите да приемат ново решение, да върне на тричленния състав казуса за преразглеждане, или да отмени решението и потвърди законосъобразността на постановлението. Министърът припомни и друго скоро взето решение на ВАС, според което вредите, причинени при действието на незаконосъобразен подзаконов нормативен акт, не подлежат на обезщетяване за времето, в което този акт е действал. Така дори цените на винетките да бъдат отменени на последна инстанция, пари на гражданите няма да се връщат.
Лиляна Павлова отново изтъкна аргумента (вече посочен от съдиите като несъстоятелен), че за поддръжката на пътищата у нас трябват 600 млн. лв. годишно. "Който има кола и иска да пътува, трябва да си плаща", повтори тя.
"Отмяната на по-скъпите винетки е победа за гражданите, които познават своите права и имат смелостта да ги отстояват, включително и пред съда", каза пред БНР адвокатът на част от жалбоподателите Евгений Мосинов. Според него държавната администрация трябва добре да прочете решението на съда, в което се казва, че цената на услугата трябва да бъде точно определена и справедлива, т.е. адекватна по размер на разходите, които прави държавата за поддръжка на пътната инфраструктура. Адвокат Мосинов е убеден, че представителите на администрацията би трябвало да се извинят и да признаят грешката в приемането на тарифата, вместо да настояват, че са провели обществено обсъждане за по-високите цени.