:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,827
Активни 758
Страници 15,730
За един ден 1,302,066

Прокуратурата се скара на МВР и за разпределението на делата

Няма гаранция как се определят разследващите полицаи в ГДБОП, заявиха от държавното обвинение
За втори път само в рамките на седмица Върховната административна прокуратура (ВАП) отправи остри критики към ръководството на МВР. Упреците този път са за случайното разпределение на делата сред разследващите полицаи. Такова на практика няма, установява проверка на държавното обвинение. В същото време от прокуратурата посочват, че това задължение е записано в Закона за МВР и че министерството нарушава собствените си разпоредби.

Тъй като система за разпределение не е въведена, началниците на съответните структури еднолично решават на кой полицай кое дело да възложат. Такава е системата в главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), както и в националната, и в граничната полиция. Именно полицаи водят над 90% от разследванията. Според прокуратурата при липсваща система за разпределение няма гаранции, че началниците няма да се намесват и да решават кой какво да разследва.

"Случайното разпределение е гаранция за липса на субективна намеса при определяне на конкретния разследващ орган и конкретния магистрат, на които делото се възлага", пише в съобщението на ВАП. В част от дирекциите изобщо не са издавани дори и заповеди за възлагане на делото на конкретния служител. Такова е положението например в Плевен и в Стара Загора. Случайно разпределение има само в Кюстендил и Разград, както и в районното управление в Асеновград. Започнало е внедряване на системата и в Карлово. Според прокуратурата обаче това се дължи на усилията на местните ръководители и на съдействието на държавното обвинение. "В тези структури програмните продукти са предоставени от съответните прокуратури", пише още в съобщението.

По закон случайно разпределение има в прокуратурата и съда. Там се използват и съответните системи. Многократно обаче и съдебни, и началници в прокуратурата са били остро критикувани заради нарушения на този принцип. Неведнъж срещу магистрати са били образувани и дисциплинарни производства.

Прокуратурата е отправила препоръки към вътрешния министър Румяна Бъчварова и главния секретар на МВР Георги Костов "за предприемане на необходимите организационни действия с цел изпълнение на изискването за разпределение на досъдебните производства на принципа на случайния подбор". От МВР не коментираха. Бъчварова е на посещение в САЩ.

Само преди седмица ВАП представи критичен доклад за пропуските на МВР при контрола върху огнестрелните оръжия. От него стана ясно, че дори психичноболни и осъдени продължават да носят оръжие законно, тъй като полицията не им е отнела разрешителните. На препоръката на прокуратурата да се създаде електронен регистър за всички собственици на оръжия, от МВР отговориха, че пълна база данни ще имат след две години.
974
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД