Съдебната реформа бе почти напълно заменена от имитация след година на уж "сизифовски усилия" да бъде проведена докрай и гръмки обещания пред българските граждани и европейските ни партньори. Това обявиха от гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" по повод на поправките в Закона за съдебната власт, приети окончателно от парламента в сряда.
Според НПО-то измененията са гласувани, "така че да ликвидират всякаква възможност за реформа в структурата и йерархията на прокуратурата". Възможността за независимо обвинение по корупционни престъпления е пропаднала с отхвърлянето на идеята за антикорупционна прокуратура. А инициативата за съдийско самоуправление е обезсмислена, тъй като правата на общите събрания на съдиите били "грижливо ограничени като активна инициатива за предложения". Активистите негодуват и срещу начина, по който бе уредено подаването на сигнали срещу магистрати - с ЕГН на подателя и носене на отговорност при непотвърден сигнал.
"НС не изпълни амбициозните си цели, записани в собствената му стратегия за съдебна реформа, и позволи една парламентарна република отново да се съобрази напълно с волята на главния прокурор, като не посмя да проведе дори дебата за ефективността, прозрачността, отчетността, интегритета и независимостта на прокуратурата", заключават от "Правосъдие за всеки". И се заричат да се борят за нови промени в конституцията и законодателството за довършване на реформата.
|
|