:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,597
Активни 652
Страници 12,500
За един ден 1,302,066

Избирателите ще отговорят само на три въпроса на референдума

Конституционният съд не допусна допитване за намаляване на депутатите, за е-вота и за пряк избор на полицейски шефове
Конституционният съд спря три от шестте въпроса на предстоящия през есента референдум по инициатива на "Шоуто на Слави", тъй като влизат в разрез с основния закон. От допитването отпадат питането за намаляването на депутатите наполовина, гласуването по електронен път и за мажоритарния избор на полицейските шефове. Така гражданите ще се произнесат в края на октомври само за мажоритарния избор на депутати, за намаляване на партийната субсидия на 1 лв. на получен глас и за въвеждане на задължителен вот. Референдумът ще се проведе едновременно с избора на президент.



До решението на КС се стигна, след като в началото на юни президентът Росен Плевнелиев се обърна към съда с молба да се произнесе дали формулираните и приети от НС въпроси отговарят на основния закон. Съдиите се съгласяват с много от аргументите на държавния глава. По темата за намаляването на депутатите от 240 на 120 КС приема, че това е от компетенцията на Велико Народно събрание (ВНС). "Такава промяна съществено засяга организацията и структурирането на НС, както и неговата дейност. Не е случайно, че 7-ото ВНС, водено от стремежа си за създаване на стабилна демократична, правова и социална държава, е въвело такива правила, които да правят практически невъзможно променящи се парламентарни мнозинства да приемат промени в конституцията, попадащи в предметния обхват на съответния член за дейността на НС". Съдиите предупреждават, че не може да се спекулира с вота на гражданите и напомнят, че референдумът не бива да се приема като разновидност на социологическо проучване.

По въпроса за електронното гласуване съдиите са на мнение, че темата вече е поставена на национално допитване през октомври м.г. и че впоследствие Народното събрание се е съобразило с желанието на по-голямата част от хората да им се позволи е-вот. "С приемането на промени в Изборния кодекс е създадена правна уредба, уреждаща възможност за бъдещото експериментално дистанционно електронно гласуване след 01.01.2018 г. и при определени конкретни условия. Съдиите признават, че конституцията е доста пестелива по въпроса за провеждането на референдуми, но са категорични, че по отношение на организацията и реда за произвеждането им тя изрично предвижда това да става чрез последващо уреждане със закон. "Това означава, че процедурните правила за инициирането и произвеждането на национален референдум, отчитането на резултатите от него и съдебният контрол са предмет на уредба в т.нар. Закон за референдумите, пише в документа. - Наличието на изрично конституционно възлагане налага извода, че решението за произвеждане на втори национален референдум по въпроса за електронното гласуване, освен на закона ще противоречи и на конституцията, защото проблемът се свежда именно до допускането на въпрос, който веднъж вече е бил поставян на референдум".

По въпроса за избора на полицейски шерифи съдиите отсъждат, че въпросът противоречи на конституционния принцип за разделение на властите. "Ако директорите в МВР се избират пряко с мажоритарна система в два тура, това ще промени конституционния модел на изпълнителната власт", мотивират се от КС. И изброяват пет аргумента в своя подкрепа, сред които, че е "немислима каквато и да било съвместимост между съблюдаването на конституционните изисквания и отпадането на отговорността на МС и на МВР за подбора на кадрите, които осъществяват държавната политика в областта".

"Проблемът възниква с особена острота и защото става дума за ръководителите на основни териториални структури на МВР, които по дефиниция изпълняват своите служебни задължения в условията на субординация и подчиненост на главния секретар", се казва още в мотивите. Шеф на областна дирекция на МВР, избран от гражданите, не може да бъде поставен на пряко подчинение на главния секретар, който е най-висшата професионална длъжност в МВР. Включването на пряко избран директор на областна дирекция в йерархичната структура на МВР поражда риск той да провежда собствена политика според личните си виждания за дейността на дирекцията, отсъждат от КС.

-------ДОВОЛСТВО

Президентът Росен Плевнелиев приветства решението на КС. По думите му така се "защитава конституцията и развитието на пряката демокрация". "Не е допустимо конституцията да бъде изменяна чрез национален референдум. Гражданите трябва да бъда питани само по онези въпроси, по които има право да се произнася Народното събрание", категоричен е държавният глава.
11
3351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
28 Юли 2016 19:19
На другите въпроси, управляващите, знаят отговора.
28 Юли 2016 20:14
Да предположим на референдум 100% от избирателите подкрепят дадено решение, а Конституционният съд (КС) реши, че това нарушава текст от конституцията. От кого всъщност това паразитно образувание КС защитава конституцията?
След като суверенът не е в състояние да инициира промяна на текст в конституцията, а сигурно малограмотната тетка Цачева може, нещо е тотално сбъркано.
28 Юли 2016 20:18
§ 6. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г. (*)) (1) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Максималният размер на получаваните една или повече пенсии, отпуснати до 31 декември 2018 г., без добавките към тях, се определя считано от 1 юли на всяка календарна година в размер на 35 на сто, а от 1 юли 2019 г. - 40 на сто, от максималния осигурителен доход за същата календарна година, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) Добавката по чл. 84 се изчислява от ограничения по ал. 1 размер.
(3) Алинеи 1 и 2 НЕ СЕ ПРИЛАГА за лицата, които са били президент и вицепрезидент на Република България, председател на Народното събрание, министър-председател или СЪДИЯ в Конституционния съд.
28 Юли 2016 21:09
Демокрация значи народовластие. Обаче народа е тъп, затова едни хора ще казват какво може, какво не. Обаче всички са от демократи по демократи. Да ви .... имам демокрацията.
28 Юли 2016 21:52
Народът да си плаща данъците и да си мълчи! Нещо било записано в Конституцията и само едно следващо ВНС можело да го промени. Това, че 240 депутати едва събират кворум да проведат заседанията си, и 2/3 са фигуранти, никому не трябва да впечатлява. Така е при Демокрацията. То и при Диктатурата Народът няма думата.
28 Юли 2016 22:27
Все пак, като гледам народното събрание и общинския съвет( и двете не заслужават главна буква), съм щастлива че отпада риска съгражданите да ми избират ишеф на МВР. Обаче като гледам колко бързо се движи въпросът с електронното гласуване, почвам да си мисля,че референдумите наистина нямат значение, щото и да се вземе решение, ще се реализира сигурно около 2050- 3000г
28 Юли 2016 22:40
"Наяла се въшката и излязла на челото ". Само тя да беше.
28 Юли 2016 23:19
Защо никой никъде не пише, че КС може да се произнася единствено по влезли в сила закони и да ги отменя в частта им, която нарушава конституцията? Подобно питане към КС от страна на президентина за непровел се още референдум, въобще няма смисъл и не му влиза в правата и задълженията на въпросния съд.
29 Юли 2016 10:16
Гражданите трябва да бъда питани само по онези въпроси, по които има право да се произнася Народното събрание
Избора на КС не е ли между тях? Да започнем тогава да избираме КС и готово! Сега те се смятат за "независими" и "несменяеми", но забравят, че "гражданите" (според нещото) им плащат заплатите!
Май страха от референдумите нараства със страшна сила!
29 Юли 2016 11:32
За да не се гърчат така мъчително и унизително, по-лесно е да го забранят.
29 Юли 2016 13:38
Питам: ако броят на депутатите е от компетентност ма ВНС, не следва ли ако народът гласува, тогава да се свика ВНС и да се реши? Същото се отнася и за полицаите и съдиите. Не разбрах КС къде го стяга чепика - дали това, че трябва ВНС или, че със 120 депутати законите можело да се гласуват само от 30 от тях и това не осигурявало достатъчно представителност.Ако обаче ВНС гласува такъв брой съгласно компетентността си, тогава? И как може да е предстаеителен парламентът.когато няма изискване за брой или % гласували - значи може да се яхне цялата държава с буквално и 10 души гласували, а закон, приет с гласовете на 30,депутати, зад които стоят избирателите, гласували им доверие - не може.Те и сега си гласуват законите с минимум гласували, като използват разни врътки с кворума. Изходът от тоеа дело беше предопределен. Нема такава държава?

е
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД